Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Róg obfitości czy puszka pandory? Prześwietlamy kulturę II RP

Redakcja
Róg obfitości czy puszka pandory? Prześwietlamy kulturę II RP
Róg obfitości czy puszka pandory? Prześwietlamy kulturę II RP mat. pras.
Czas od odzyskania niepodległości w 1918 roku, do wybuchu II wojny światowej obrósł w wiele mitów. Polska, która odzyskuje swoje terytorium. Państwo ze spektakularnymi inwestycjami jak chociażby budowa Gdyni czy powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego. Nie można zapominać, że był to czas wojny z Rosją, rozwoju nielegalnego handlu i gigantycznego problemu mieszkaniowego.

Międzywojnie to okres rozkwitu kultury. Wybitni poeci, początki kina w Polsce, teatry i filharmonie pękające w szwach. Anna Pycka przyjrzała się magicznej epoce, do której wielu artystów wraca w swoich dziełach. Czy na pewno był to tytułowy róg obfitości? Nie zapominajmy, że policja nie radziła sobie z przestępcami, kwitł podziemny handel, zabito prezydenta i pojawiły się silne nacjonalizmy. Poza tym był przewrót majowy, kryzys gospodarczy i wojna z Rosją. Być może czas między 1918 a 1939 to jednak Puszka Pandory? Autorka odtwarza dawne czasy i szuka właściwej proporcji między rozkwitem kultury a wielkimi społecznymi problemami.

Tytułowa "Kultura w II Rzeczypospolitej" miała różne odcienie, a z perspektywy czasu patrzymy tylko na dobre strony. Nie można zapominać, że to po I wojnie światowej w Warszawie panował głód, a problemy aprowizacyjne rozwiązano dopiero po kilku miesiącach. Brakowało nie tylko jedzenia, ale także mieszkań. Trzeba było złączyć trzy zupełnie różne mechanizmy państwowe, należące do różnych zaborów.

Z drugiej strony słowo-klucz tamtego okresu to rozwój. Wielkie inwestycje przemysłowe, wzrost zamożności Polaków, a także ogromny sukces, czyli wygrana wojna z 1920 roku. "Róg obfitości czy puszka pandory?" - trudno zrozumieć historię II RP bez pokazania wszystkich odcieni tamtych lat. Warto sięgnąć do książki i skonfrontować swoje wyobrażenie o tamtych czasach z rzeczywistością.

Autor: Anna Małgorzata Pycka
Tytuł:Róg obfitości czy puszka pandory? Kultura w II Rzeczypospolitej
Wydawnictwo: Bellona


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Róg obfitości czy puszka pandory? Prześwietlamy kulturę II RP - Olsztyn Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto