Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeka Wel. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie bada przyczynę śnięcia ryb

Anna Krenc
Anna Krenc
Śnięcie ryb w rzece Wel. WIOŚ przeprowadził kontrolę
Śnięcie ryb w rzece Wel. WIOŚ przeprowadził kontrolę WIOŚ Olsztyn
W rzece Wel - położonej w powiecie działdowskim w Gminie Rybko, między jeziorem Grądy, a jeziorem Tarczyńskim - doszło do masowego śnięcia ryb. To nie pierwszy przypadek w warmińsko-mazurskim w tym roku.

Rzeka Wel. Masowe śnięcie ryb. Z wody wyłowiono 300 martwych okoni

- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie 31 sierpnia 2022 r. został powiadomiony przez osobę prywatną o masowym śnięciu ryb w rzece Wel, między jeziorem Grądy a jeziorem Tarczyńskim. Pierwszego września przeprowadziliśmy wizję w terenie.  Podczas oględzin stwierdzono około 300 sztuk śniętego okonia. Sprawdzona została linia brzegowa: rzeki Wel na odcinku pomiędzy jeziorem Grądy, a jeziorem Tarczyńskim oraz wzdłuż linii brzegowej obydwu zbiorników. Nie stwierdzono śladów występowania zanieczyszczeń komunalnych, nienaturalnego zabarwienia wody, nie stwierdzono także występowania zanieczyszczenia substancjami ropopochodnymi. Podczas pobierania prób z wyżej wymienionych zbiorników nie stwierdzono zapachu, który mógłby świadczyć o zanieczyszczeniu akwenów substancjami ropopochodnymi. Zapach wody był naturalny, bez oznak świadczących o procesach gnilnych - poinformowała inspektor Ada Wasilewska  z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Śniecie ryb w powiecie działdowskim

- Śnięcie ryb dotyczyło jedynie odcinka rzeki między dwoma wskazanymi jeziorami. W samych zbiornikach wodnych nie zaobserwowaliśmy martwych organizmów. Dodatkowo - zarówno w rzece Wel, w wskazanym docinku, jaki i  w jeziorze Grądy i jeziorze Tarczyńskim - zaobserwowano żywe okonie oraz ryby innych gatunków, w tym płoć i wzdręgę, które zachowywały się w sposób naturalny, to znaczy nie wykazywały symptomów niedotlenienia - dodała inspektor ochrony środowiska.

Rzeka Wel. Inspektorzy WIOŚ pobrali próby wody. Czekają na wyniki

Jak poinformowała inspektor Ada Wasilewska, woda zostanie zbadana pod kątem fizyko-chemicznym: temperatura, pH, przewodność elektrostatyczna właściwa, zawiesina ogólna, tlen rozpuszczony, BZT5 (biochemiczne zapotrzebowanie tlenu) i ChZT (chemiczne zapotrzebowanie tlenu), a także wykonane zostaną badania laboratoryjne organizmów wodnych czyli skład i ilość mikroorganizmów w zbiorniku.

Czy tzw. przyducha była przyczyną masowego zdychania ryb w rzece Wel?

- Istnieje duże prawdopodobieństwo, że - pod wpływem wysokiej temperatury i dużej eutrofizacji w jeziorach, które są połączone rzeką Wel i w samej rzece - doszło do gwałtownego spadku zawartości tlenu w wodzie, wynikającego z masowego zakwitu glonów. Woda w tych akwenach była mętna i przybrała kolor zielono-brunatny, co może świadczyć o masowym zakwicie fitoplanktonu. Co ważne, pozostała część badanych odcinków rzeki - w pobliżu miejscowości: Szczupliny, Tuczki, Grabacz, Lidzbark - była klarowna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeka Wel. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie bada przyczynę śnięcia ryb - Dziennik Bałtycki

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto