Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd się wzięła nazwa Noc Kupały?

Arkadiusz Gołka
GRZEGORZ DEMBIŃSKI / POLSKAPRESSE GŁOS WIELKOPOLSKI
Chrześcijanie wymyślili tę nazwę w X lub XI wieku, starając się przyswoić i przekształcić dawne pogańskie obrzędy z okazji równonocy. Podobnie sytuacja wygląda z sobótką.

Noc Kupały zwana jest też nocą kupalną, kupalnocką i kupałą. W krajach anglosaskich obchodzi się ją pod nazwą Midsummer, a w germańskich - Mittsommerfest. Według niektórych etnologów ta nazwa pochodzi z języka Wenetów, starożytnego ludu wchłoniętego przez sąsiadujących z nim Słowian.

Najpopularniejszy trop prowadzi do indoeuropejskiego słowa "kup" lub "kump". "Kup" znaczy "żarzyć" lub "jarzyć się", z kolei "kump" oznaczało zbiorowość, grupę, szczep lub plemię. Według innej teorii nazwa Noc Kupały pochodzi od imienia bogów miłości - rzymskiego Kupidyna i słowiańskiego bóstwa - Kupały.

Zobacz także: Noc Kupały, czyli święto ognia, płodności i radości

Częstym błędem jest wiązanie terminu "kupała" z rosyjską wersją słowa kąpiel. Taka interpretacja została narzucona przez chrześcijan w X-XI stuleciu. Chcąc wiązać tradycyjne pogańskie obrzędy sobótki z wiarą w Chrystusa, na patrona kupalnocce wybrano Jana Chrzciciela i zaczęto nawet nazywać go Kupałą. Skojarzenia bazowały na rytualnej kąpieli w obrządku wschodnim.

W wyniku narastającej w Polsce chrystianizacji kościół starał się przenieść obchody nocy kupalnej na okres majowych Zielonych Świątek, a następnie bliżej ich właściwego terminu, na specjalnie w tym celu ustanowioną 23 czerwca wigilię św. Jana. W ten sposób doszło do wtórnej personifikacji terminu Kupała, a tym samym pojawiły się odwołania do rzekomego słowiańskiego bóstwa miłości.

Podobnie jest z określeniem sobótka, które prawdopodobnie stworzone zostało przez kościół i miało napiętnować świętowanie zrównania nocy i dnia jako formę małego sabatu, czyli spotkania czarownic. Nazwa może też nawiązywać do pewnej legendy, dotyczącej pięknej dziewczyny o imieniu Sobótka właśnie. Jej narzeczony Sieciech, powróciwszy z wojny, miał swą wybrankę pojąć za żonę w noc letniego przesilenia. Ale w tym samym momencie wioska została najechana przez wrogi lud. W trakcie odpierania ataku Sobótka zginęła, trafiona strzałą w samo serce.

Zobacz również filmik: Noc Kupały w Szczecinie:

Źródło: gs24.pl/X-News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Skąd się wzięła nazwa Noc Kupały? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto