Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stoji łoset kele drogi - warmińskie rytmy

Agnieszka Szukuć
Pomysłodawcą projektu „Stoji łoset kele drogi” jest dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku Marian Juszczyński. Ideą tej płyty jest zachowanie warmiń-skiej gwary i kultury, nadanie jej nowego współczesnego życia. Zespół Babsztyl zdecy-dował się zmierzyć z tradycyjnymi warmińskimi tekstami i starał się możliwie naj-wierniej zachować wymowę. Jednak w warstwie muzycznej projekt nie jest już tak ortodoksyjny, o czym zdecydował, odpowiedzialny za koncepcję artystyczną płyty i aranżacje, Cezary Makiewicz . Praca nad tą płytą była niezwykle emocjonująca i peł-na eksperymentów, a dzięki udziałowi wielu gościnnych muzyków udało się osiągnąć naprawdę niespotykany efekt. Zabawa stylistykami, otwartość i zwyczajna przyjem-ność pracy nad ciekawym materiałem były dla twórców wyjątkową przygodą. Mamy nadzieję, że te emocje okażą się dostępne także słuchaczom płyty.

Przez wiele, wiele lat cała Polska mówiła o nas pogardliwie „Krzyżaki”, a naszą gwarę, jeśli kto-kolwiek o niej wiedział, nazywano szwabskim paplaniem. Warszawiak i Ślązak przyjeżdżali na urlop na Mazury do Olsztyna. Dziś wiemy, że Warmia istnieje od 1250 roku, a Mazury od XIX wieku. Nie tylko w Europie każdy etniczny region po-sługuje się swoim charakterystycz-nym dialektem.
I poziydzta no some, czy noszo war-nijsko godka nie je polsko i psiank-niejszo łod drugych? Posłuchajcie warmińskich piosenek grupy BABSZTYL i ... wątpliwości się skończą.
Edward Cyfus
Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku jest jednym z największych i najstar-szych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Założone w początkach XX w. w Królewcu i przeniesione w latach 1938-1942 do Olsztynka, pre-zentuje zróżnicowaną zabudowę wsi powstałą na przestrzeni XVIII - XX wieku na terenach Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy.
Stoji łoset kele drogi
1. Już słoneczko zaszło (1’20’’) sł. tradycyjne, muz. Cezary Makiewicz
2. Stoi oset koło drogi (3’00’’) sł. tradycyjne, muz. Zbigniew Hofman
3. Poszły panny lenek rwać (2’20’’) sł. tradycyjne, muz. Cezary Makiewicz
4. Matko moja matko (2’45’’) sł. tradycyjne, muz. Cezary Makiewicz
5. Siadaj, siadaj, śliczne kochanie (4’00’’) sł. tradycyjne, muz. Cezary Makiewicz
6. Kędy ty Jaśku pojedziesz (2’15’’) sł. i muz. tradycyjne
7. Ach mój jenu (3’10’’) sł. tradycyjne, muz. Cezary Makiewicz
8. Na Stawigudzkim polu (3’12’’) sł. tradycyjne, muz. Cezary Makiewicz
9. Zasiałem ja sobie proso (3’05’’) sł. tradycyjne, muz. Zbigniew Hofman
11. Siedzi siwy dziad ( 2’20’’) sł. tradycyjne, muz. Cezary Makiewicz 10. Olszynowe kółko (2’10’’) sł. i muz. tradycyjne
12. Nie padaj¿e deszczyku (2’12’’) sł. tradycyjne muz. Cezary Makiewicz
w składzie:
Zbigniew Hofman – śpiew
Cezary Makiewicz – gitary akustyczne, śpiew
Piotr Szymański - gitary elektryczne (BSGuitars)
Paweł Szustkiewicz – bas
Zbigniew Chrzanowski – perkusja i instrumenty perkusyjne (SONOR)
Goście:
Joanna Gołombiewska – śpiew (5, 8, 6)
Renata Kuźmiak – śpiew (3)
Crazy Daisy – Paulina Pastuszko – śpiew (11)
Kamil Kulawczuk – gitara elektryczna (4, 8)
Rafał Gajewski – pianino
Patryk Nakielski – skrzypce (2, 8, 9, 11, 12)
Marcin Rumiński – mandolina
Jacek Wąsowski – dobro, banjo, gitara akustyczna solo
Tomasz Urban – skrzypce (3,7,11)
Zespół Śparogi (10)
- Maria Gronkiewicz – skrzypce
- Maciek Hacia – akordeon
- Wiesław Gąsiorowski – kontrabas
Produkcja muzyczna i realizacja nagrań – Cezary Makiewicz
Nagrań dokonano w „Majkel Studio” w Olsztynie 10-11.2010r.
Zdjęcia – Alicja Makiewicz
Projekt graficzny okładki – Zbyszek Raplewicz
Konsultacje językowe – Edward Cyfus
Producent CMC

Zespól Babsztyl powstał w 1977r. Założyła go dwójka ów-czesnych studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku Oliwie: Zbyszek Hofman i Rysiek Wolbach. Udział w festiwalach i przeglądach studenckich, spowodowały wkrótce dużą popularność zespołu. Z tamtego okresu wywodzą się piosenki: Hej Przyjaciele, Kiedy góral umiera, czy nagrodzona na festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1978 r. Ballada o samotności. W 1980r. po wieloetapowej eliminacji, grupa kwalifikuje się do "Złotej dziesiątki" Ogólnopolskiego Mło-dzieżowego Przeglądu Piosenki w Toruniu, co stanowiło zara-zem przepustkę do Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Rok 1981, występ w Opolu to początek profesjonalnej działalno-ści zespołu. Żywiołowo i spontanicznie wykonana interpreta-cja piosenki W siną dal rozkołysała opolski amfiteatr. Efektem tego sukcesu była płyta nagrana dla Polskich Nagrań pt. Szykuj się bracie sprzedana w nakładzie 230 tyś. egzemplarzy. Zespól Babsztyl jeszcze czterokrotnie brał udział w opolskim festiwa-lu. Lata 1986-1993 to najintensywniejszy okres pracy. Trasy koncertowe w kraju również: Niemczech, Szwecji, Finlandii czy krajach europy wschodniej, systematyczny udział progra-mach TVP oraz stała obecność na listach przebojów Polskiego Radia, przyczyniły się do wielkiej popularności grupy. Babsztyl, ma wierną publiczność związaną z piknikiem country w Mrą-gowie, gdzie wielokrotnie był gwiazdą. Po kilkuletniej prze-rwie zespół wznowił działalność. Udział w programach TVP: "Wideoteka Dorosłego Człowieka", "Od przedszkola do Opola" czy "Szansa na sukces", udowodnił że, repertuar Babsztyla bliski jest zarówno najmłodszym, jak i dorosłym od-biorcom muzyki. Od 2006 roku nowym członkiem zespołu jest Cezary Makiewicz twórca hymnu Pikniku Country w Mrą-gowie Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa.

Posłuchaj zespołu Babsztyl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto