MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Stosowanie obrazków zamiast haseł - pomysł coraz bliżej realizacji

Materiał Partnera Zewnętrznego
Grupa naukowców z Uniwersytetu Plymouth jest już kolejnym ośrodkiem, który proponuje używanie obrazków zamiast standardowych haseł i kodów. Takie rozwiązanie okazuje się być nie tylko bezpieczniejsze, ale także o wiele łatwiejsze do zapamiętania przez użytkownika.

W jednej z najnowszych informacji opublikowanych przez Uniwersytet Plymouth przeczytamy o propozycji naukowców, która wprowadza obrazki i wzory, zamiast zwykłych tekstowych, czy liczbowych haseł. Autorzy projektu GOTPass twierdzą, ze system ten sprawdza się o wiele lepiej od konwencjonalnych rozwiązań, a jego wprowadzenie w życie nie byłoby wcale takie trudne.

System opracowany przez Brytyjczyków zakłada, że użytkownik w celu zalogowania się do swojego konta będzie używał wzorku znanego nam z systemu Android, a także czterech obrazków. Konfiguracja systemu będzie banalnie prosta, w późniejsze logowanie się jeszcze łatwiejsze. W czasie rejestracji użytkownik będzie musiał podać swój login, a następnie narysować wzorek na mapie o 16 polach (4x4). W następnym kroku użytkownik będzie musiał wybrać cztery obrazki. W każdym polu do wyboru będzie aż 30 ilustracji, z których trzeba będzie wybrać jedną. Na tym będzie kończył się proces konfiguracji systemu.

Logowanie będzie bardzo proste, a dzięki zastosowanym rozwiązaniom będzie bezpieczniejsze niż znane nam hasła. Zadaniem użytkownika będzie wpisanie swojego loginu, następnie narysowanie zapamiętanego wzorku. Po tym kroku użytkownik zobaczy 16 obrazków. 2 z nich będą tymi, które zostały przypisane do konta (zostaną losowo wybrane spośród 4 zdefiniowanych) Spośród 14 pozostałych jedynie osiem zostanie wybranych losowo - sześć obrazków zostanie wybranych celowo, by zmylić potencjalnego złodzieja danych (będą podobne do prawidłowych ilustracji). Jeśli użytkownik wskaże odpowiednie obrazki, otrzyma on jednorazowe hasło tekstowe, które umożliwi dostęp do konta.

Zastosowanie właśnie takiego sposobu logowania uniemożliwi potencjalnemu złodziejowi podejrzenie hasła, jakie wpisuje użytkownik – nie będzie on bowiem musiał wskazać wszystkich zdefiniowanych przez siebie obrazków. Zastosowanie jednorazowych haseł generowanych przez system także stanowi dość ciężką barierę do pokonania.

Jak wykazały testy, to rozwiązanie jest znacznie bardziej przyjazne dla użytkownika, niż konwencjonalne hasła, a także jest bardzo bezpiecznie. Spośród 690 przeprowadzonych prób tylko 23 razy udało się uzyskać nieautoryzowany dostęp do konta. Co ciekawe, 15 spośród tych włamań było całkowicie przypadkowych – tester wskazywał wtedy losowe obrazki. Jak twierdzi dr Maria Papadaki, autor projektu, poziom bezpieczeństwa tego rozwiązania kwalifikuje go nawet jako zastępcę dla wielostopniowych systemów autoryzacji.

Projekt GOTPass to nie pierwsze podejście do zastąpienia haseł tekstowych obrazkami. Parę miesięcy temu brytyjska firma Intelligent Environments zaproponowała system oparty na emoji, który mógł wyprzeć konwencjonalne hasła. Jak dotąd jednak nikt nie zdecydował się na wprowadzenie tego rozwiązania. System zaproponowany przez naukowców z Uniwersytetu Plymouth wydaje się jednak być bardziej dojrzały i bezpieczny.

Źródło: www.conowego.pl

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto