Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Styl na drwala? Oprócz brody zadbaj o siekierę

Materiał Partnera Zewnętrznego
Masz już brodę, kraciastą koszulę i przetarte jeansy? Do stylizacji „na drwala” potrzebna Ci już tylko siekiera. Ale ten sprzęt przyda Ci się nie tylko jako ozdoba, a przede wszystkim, by rozprawić się z opornym drewnem.

I nieważne, czy będzie to drzewo do ścięcia, czy opał do narąbania. Takim sprzętem łatwiej, niż piłą ręczną, rozprawisz się z pniami, a także przygotujesz szczapki do kominka. Każdy facet siekierę w swoim warsztacie lub torbie narzędziowej powinien mieć. Siekierę dobierz przede wszystkim do potrzeb i okoliczności, w jakich będziesz tego sprzętu używał.

Gdy będzie używana głównie do rozłupywania drobnych drewienek do kominka, wybierz sprzęt o długości do 50 centymetrów. Jest bardziej poręczna i łatwiejsza w przechowywaniu. Fiskars model X11 sprawdzi się idealnie. Małe wymiary (44 cm długości) pozwalają obsługiwać ją jedną ręką, a profilowane zakończenie trzonka oraz jego antypoślizgowa powłoka zapobiegnie wysunięciu się z dłoni. Świetnie wyważona ułatwi bezpieczną pracę.

Chcesz wyrąbać małe drzewka? Potrzebujesz czegoś większego. W tym wypadku najlepiej poradzi sobie siekiera Gardena 1400A. Jej specjalna powłoka zmniejsza tarcie, dzięki czemu łatwiej wchodzi w drewno. Dodatkowo, nie zaklei się, jeśli cięty materiał ma w sobie żywicę. Idealnie wyważona usprawni pracę nawet jedną ręką. Ułatwieniem będzie możliwość użycia siekiery jako młotka. Wbijając kliny w spękania pnia i dobijając je drugą stroną głowicy, szybciej rozprawisz się z większymi kawałkami.

Do cięższych zadań przyda się cięższy sprzęt. Siekiera Jobi Extra WXT043 to grubszy kaliber o długości 84 centymetrów i wadze 2,1 kilograma. Będzie idealnym narzędziem do ścięcia większych drzewek, ale i do rozprawienia się z grubymi pniami. Możesz nią również porąbać pozostałe w ziemi korzenie. Trzonek z włókna szklanego odpowiada za długoletnią wytrzymałość. Antypoślizgowa i profilowana guma na rękojeści, zagwarantuje pewny chwyt i precyzyjne uderzenie za każdym razem.

Wykonując jakiekolwiek prace przy użyciu tego sprzętu, zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie. Upewnij się, że głowica jest dobrze osadzona na trzonku i że się nie rusza. Sprawdź również, czy nikt nie stoi w zakresie, w którym machasz siekierą. Oczywiście rąbiąc drewno, nie przytrzymuj go ręką zbyt blisko miejsca cięcia. I przede wszystkim, nie spiesz się nawet gdy na mrozie przygotowujesz opał do kominka. W końcu podczas ciosania szczapek trochę się rozgrzejesz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto