Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Supraśl, czyli uzdrowisko skryte wśród drzew. Co zobaczyć w jednym z najpiękniejszych miast woj. podlaskiego?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Supraśl skrywa wiele wspaniałych atrakcji. Co zobaczyć w tym pięknym mieście?
Supraśl skrywa wiele wspaniałych atrakcji. Co zobaczyć w tym pięknym mieście? Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press / Archiwum
Województwo podlaskie od zawsze słynęło z terenów pięknych, lecz trochę tajemniczych. Supraśl, czyli pełne zabytków i atrakcji uzdrowisko skryte pośród drzew idealnie wpisuje się profil podlaskiego miasta. Otoczone bujną roślinnością, stwarza warunki sprzyjające do pobytów w sanatorium i krajoznawczych wycieczek. Co zobaczyć w jednym z najpiękniejszych miast regionu?

Spis treści

Gdzie leży Supraśl? Mapa i dojazd

Zlokalizowany na Wysoczyźnie Białostockiej Supraśl to jedno z najładniejszych miast woj. podlaskiego. Chociaż położony niecałe 20 kilometrów od Białegostoku, otaczająca go Puszcza Knyszyńska nadaje mu aury tajemniczości i odrobinę magii. W jakiej odległości od Supraśla położone są największe miasta Polski?

  • Warszawa – ok. 214 kilometrów,
  • Łódź – ok. 342 kilometrów,
  • Wrocław – ok. 558 kilometrów,
  • Poznań – ok. 514 kilometrów,
  • Kraków – ok. 500 kilometrów,
  • Gdańsk – ok. 405 kilometrów,
  • Szczecin – ok. 775 kilometrów.

Supraśl – sanatorium

Pobyt w Supraślu cieszy nie tylko oczy, ale także nasz organizm – tamtejszy krajobraz wyjątkowo sprzyja powrotowi do zdrowia. Na terenie supraskich placówek leczone są (dzięki olejkom eterycznym z drzew iglastych i borowinom spod wsi Sokołda) schorzenia reumatologiczne, neurologiczne, narządu ruchu, dolnych dróg oddechowych oraz kobiety po mastektomii.

W Supraślu funkcjonuje tylko jedno sanatorium – Sanatorium Supraśl Knieja. Kuracjusze mogą skorzystać tam z oferty zabiegów z zakresu hydroterapii, kinezyterapii, elektroterapii, ultradźwięków, magnetoterapii, laseroterapii, ciepłolecznictwa czy krioterapii miejscowej.

Jeżeli poszukujecie uzdrowiska o innym profilu leczenia, skorzystajcie z naszej listy polskich miejscowości uzdrowiskowych.

To może cię zainteresować: Sanatorium: wszystko, co trzeba wiedzieć o leczniczym wyjeździe. Co spakować i gdzie jechać? Polskie uzdrowiska, płatności, zasady

Atrakcje w Supraślu

Założony w 1500 roku Supraśl, na dość niewielkiej powierzchni skrywa multum atrakcji. Miasto słynie z tradycji włókienniczych, nie brak w nim także zabytkowych świątyń i innych obiektów religijnych, muzeów oraz atrakcyjnych tras spacerowych i rowerowych.

Cerkiew w Supraślu
CC BY-SA 4.0

Cerkiew Zwiastowania NMP w zespole klasztornym bazylianów. Wikipedia.org / Jacek Daczyński / CC BY-SA 4.0

Muzeum Ikon w Supraślu

To wyjątkowe miejsce będące oddziałem Muzeum Podlaskiego wypełniają ikony związane z Chrystusem, Matką Boską, z cerkiewnymi świętami, ikony przedstawiające m.in. św. Mikołaja czy św. Jerzego i wiele, wiele więcej. Wśród najważniejszych atrakcji jest tam własnoręczne pisanie ikon, a także piszący ikony mnich oraz przydrożna kapliczka. Najstarsze z eksponatów pochodzi z XVIII wieku.

Zwiedzanie – cennik, godziny otwarcia

  • Bilet normalny (wszystkie ekspozycje) – 20 zł
  • Bilet ulgowy (wszystkie ekspozycje) – 10 zł
  • Bilet rodzinny (wszystkie ekspozycje) – 38 zł

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00 – 17:00.

Pałac Buchholtzów w Supraślu

Okazały budynek, który obecnie jest siedzibą Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera, kiedyś był domem rodziny fabrykanckiej, która przeniosła się do Supraśla z Łodzi. Przypominający nieco włoskie lub francuskie rezydencje renesansowe pałac z początku nie był aż tak zachwycający – z biegiem czasu dobudowywano kolejne jego elementy. Dookoła rozciąga się także zadbany park, a obok głównej budowli można znaleźć także dawną koniusznię oraz budynek stróża.

Przepiękny pałac w Supraślu
CC BY-SA 3.0

Pałac Buchholtzów. Wikipedia.org / Andrzej Otrębski / CC BY-SA 3.0

Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu

Otwarte w 2014 roku muzeum oferuje zwiedzającym prawdziwą podróż po świecie drukarstwa – dwa pomieszczenia wypełnione eksponatami mieszczą się w wyjątkowym budynku klasztornym, czyli prawosławnym monasterze męskim Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa, bo to właśnie tam ojcowie Bazylianie założyli drukarnię. Niezwykłą ekspozycję tworzą m.in. maszyny, repliki pras drukarskich, niemiecki tygiel drukarski z XIX wieku. To także świetne miejsce na to, by poznać różne techniki druku.

Od listopada aż do wiosny kolejnego roku muzeum jest zamykane – nie oznacza to jednak końca jego działalności. Każdy, kto chce zobaczyć bogate zbiory placówki w tym okresie, może skontaktować się z muzeum telefonicznie i ustalić indywidualną datę zwiedzania. Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej Muzeum Druku i Papiernictwa.

Spacer po Supraślu: Ogród Saski, park krajobrazowy i bulwary

Supraśl położony jest w bajecznym miejscu, tereny dookoła porasta bowiem Puszcza Knyszyńska, w której odnaleziono pozostałości osadnictwa sprzed 10 tys. lat! Tamtejsze tereny, oprócz pięknej przyrody, znane są także z… nielegalnej produkcji bimbru.

Turyści, którzy przyjadą do Supraśla z zamiarem odbywania systematycznych spacerów, nigdy nie będą się nudzić – wokół jest tyle zieleni i urokliwych zakątków, że codziennie można wybierać inną trasę. Na terenie miasta mieści się także Ogród Saski, który jest miejskim parkiem pełnym dostosowanych do spacerów alejek. Ci, którzy preferują podziwianie uroków przecinającej Supraśl rzeki (o tej samej nazwie), mogą napawać się tym widokiem z nadrzecznych bulwarów lub plaży.

Co jeszcze zobaczyć w mieście?

Supraśl ma sporo do zaoferowania miłośnikom natury i interesującej historii regionu. Jakie jeszcze obiekty warto zobaczyć podczas pobytu w perle woj. podlaskiego?

  • Dom Ludowy – we wzniesionym w 1934 roku budynku obecnie odbywają się koncerty i seanse kinowe.
  • Dom Ogrodnika – drewniany dom, będący jednym ze znaków rozpoznawczych miasta.
  • Dwór Zacherta – klasycystyczny dworek z XIX wieku, dziś siedziba Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, kiedyś – dom miejscowego fabrykanta.
  • Pałac Opatów (część monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa)
  • Domy Tkaczy – drewniane domy wybudowane w XIX wieku.
  • Kościół ewangelicko-augsburski – świątynia wzniesiona w 1870 roku w stylu neogotyckim.

Zobacz też: Busko-Zdrój: sanatoria i atrakcje czarującego uzdrowiska. Co zwiedzić podczas pobytu w mieście i okolicach? Najważniejsze informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Supraśl, czyli uzdrowisko skryte wśród drzew. Co zobaczyć w jednym z najpiękniejszych miast woj. podlaskiego? - Strona Podróży

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto