Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Walki z Depresją. Gdzie szukać pomocy?

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
zdjęcie ilustracyjne
23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki Z Depresją. Według Światowej Organizacji Zdrowia na depresję cierpi ponad 350 milionów osób. Co najmniej połowa nie szuka pomocy. Według danych WHO, depresja może być bezpośrednią przyczyną nawet 800 000 samobójstw rocznie.

Czym jest depresja?

Depresja to powszechne zaburzenie zdrowia psychicznego, zaliczane do zaburzeń nastroju. Charakteryzuje się uporczywym smutkiem i/lub niemożnością odczuwania przyjemności. Zmienia również sen i apetyt, zwiększa zmęczenie i osłabia koncentrację.

Depresja powoduje cierpienie chorego i znacząco wpływa na jego zdolność do funkcjonowania i satysfakcjonującego życia. Choroba wymaga leczenia, które polega zazwyczaj na stosowaniu leków i/lub terapii. Nieleczona, może prowadzić do stanów groźnych dla życia, w tym do samobójstwa.

Na depresję może zachorować każdy

Depresja stała się chorobą cywilizacyjną, na którą zapadają osoby w każdym wieku, bez względu na płeć, prowadzony styl życia czy status społeczny. W ostatnim czasie wiele mówi się o depresji, jednak jej rozpoznanie wciąż jest utrudnione, głównie ze względu na fakt, iż pierwsze objawy mogą być niespecyficzne.

W Unii Europejskiej depresją choruje blisko 40 milionów ludzi, a jej rozpowszechnienie w poszczególnych państwach członkowskich waha się od 3,8% do 6,3%. W Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, przy czym tylko jedna trzecia z nich korzysta z profesjonalnej pomocy. To zjawisko wynika nie tylko z ograniczonego dostępu do specjalistów, ale także z obawy przed społecznym piętnem związanym z chorobą.

Depresja – objawy

Depresja to choroba objawiająca się obniżeniem nastroju (apatią, przewlekłym poczuciem smutku, rozdrażnienia czy pustki) i/lub niemożnością cieszenia się życiem i sprawami, które wcześniej były źródłem przyjemności (to tzw. anhedonia). U chorych często występuje też negatywna ocena samego siebie, poczucie winy, brak wiary w możliwość poprawy oraz myśli o śmierci lub samobójstwie.

Ponadto, osobę cierpiącą na depresję cechuje spowolnienie aktywności ruchowej i intelektualnej, co fachowo określa się obniżeniem napędu psychoruchowego. Chorzy skarżą się na fizyczne objawy — brak sił, energii i ciągłe zmęczenie. Mają także problemy z koncentracją uwagi, zapamiętywaniem czy podejmowaniem decyzji. U części osób występuje niepokój ruchowy – konieczność przemieszczania się, poruszania dłońmi czy palcami.

Fundacja Twarze Depresji

Jak wspierać innych w depresji

 1. Nie bądź zbyt szybki, nie przytłaczaj chorego rozpędem i rozmachem swego działania.
 2. Nie rób za chorego wszystkiego, pozostaw margines dla jego aktywności.
 3. Nie uszczęśliwiaj na siłę. Uzgadniaj z chorym zakres i kierunek pomocy.
 4. Spróbuj zachęcić chorego do ćwiczeń fizycznych – ale nie na siłę. Najpierw wystarczy coś małego, np. 5-minutowy spacer, a wraz z poprawą samopoczucia można zwiększać czas i intensywność ruchu.
 5. Bądź wytrwały. Wielokrotnie powtarzaj, że będzie dobrze, że z depresji można się wyleczyć – i nie trać przy tym cierpliwości
 6. Unikaj łatwego pocieszania i komunałów. Nie mów np. „Przesadzasz”, „Ogarnij się”, „Rusz się”, „Mnie też nie jest łatwo”. To bardzo zraża osoby chore i sprawia, że czują się jeszcze bardziej niezrozumiane i samotne.
 7. Nie podważaj autorytetu lekarza. Ważne, aby pacjent mu wierzył.
 8. Jeśli osoba chora będzie mówić o samobójstwie, informuj o tym lekarza i inne bliskie osoby, nawet jeśli poprosiła Cię o zachowanie tajemnicy.

Szukasz pomocy? Zadzwoń!

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  116 111

  (codziennie w godz. 12:00 - 2:00)
 • Antydepresyjny telefon Forum przeciw depresji
  22 594 91 00

  (w środy i czwartki w godz. 17:00 - 19:00)
 • ITAKA - antydepresyjny telefon zaufania
  22 484 88 01

  (w poniedziałki i czwartki w godz. 17:00 - 20:00)
 • Kryzysowy Telefon Zaufania
  116 123

  (codziennie w godz. 14:00 - 22:00)
 • Telefon Zaufania - uzależnienia behawioralne
  801 889 880

  (codziennie w godz. 17:00 - 22:00)
 • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia"
  800 120 002

  (całodobowo)
 • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  800 12 12 12

  (od poniedziałku do piątku w godz. 8:15 - 20:00)

Źródło: gov.pl

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Światowy Dzień Walki z Depresją. Gdzie szukać pomocy? - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto