Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święta Warmia i Gietrzwałd - wieczne źródło nadziei

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Warmia to jedna z pięknych i historycznych krain Polski, którą przepojona jest duma z bogatej przeszłości. Nazwa tej krainy pochodzi od pruskiego plemienia Warmów, które zamieszkiwało te tereny przed podbojem krzyżackim. Historia Warmii sięga daleko w czasie, a jej początki sięgają XIII wieku, kiedy to w 1243 roku Warmia stała się dominium biskupim w obrębie państwa krzyżackiego. Dopiero w 1346 roku granice Warmii ukształtowały się ostatecznie, a te obszary, niemal bez zmian, przetrwały aż do 1772 roku.

Kraina Warmii wypełniona jest licznymi zabytkami, świadczącymi o jej bogatej historii. Jednym z najważniejszych miast w regionie jest Olsztyn, stolica Warmii, związaną z biskupią tradycją. Często nazywane "Miastem Stołecznym Krainy Tysiąca Jezior", Olsztyn jest centrum kulturalnym i naukowym, przyciągającym turystów z całego kraju.
Biskupi warmińscy, mający duży wpływ na rozwój regionu, zostawili po sobie wiele cennych zabytków architektury sakralnej, takich jak gotyckie katedry i zamki. Słynny zamek w Lidzbarku Warmińskim to jedna z wielu perełek, które przyciągają miłośników historii i architektury.

Mikołaj Kopernik
Warmia jest również nieodłącznie związana z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika, który urodził się w Toruniu, leżącym w pobliżu tych terenów. Jego naukowe osiągnięcia i teoria heliocentryczna zmieniły obraz Wszechświata, a jego dziedzictwo wciąż przyciąga uczonych i entuzjastów nauki z całego świata.

Wizyta w Warmii to także okazja do odkrycia uroków natury. Kraina ta słynie z urokliwych krajobrazów, zielonych łąk i tysięcy jezior, które przyciągają miłośników turystyki pieszej i wodnej. Warmia oferuje także doskonałe możliwości dla miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i obserwatorów ptaków.

Prawdziwą perłą Warmii, jest Gietrzwałd. Święta Warmia nierozerwalnie związana jest z Gietrzwałdem.
Upalne promienie słońca rozsiewają swój złoty blask po malowniczych polach Warmii. W oddali wznosi się sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie - miejsce, które stało się symbolem wiary, nadziei i jedności dla tysięcy pielgrzymów. To tu, dziewiętnaście lat po objawieniach w Lourdes, Matka Boża w języku polskim przemówiła do trzynastoletniej Justyny i dwunastoletniej Barbary, pochodzących z niezamożnych rodzin.
Dziś, w cieniu wiekowych drzew, wspominamy te niezwykłe chwile, które przyniosły pocieszenie naszemu narodowi w czasach trudnych. Objawienia Matki Bożej stały się symbolem nadziei w obliczu prześladowań Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim i ograniczania jego wpływów w zaborze pruskim. Przypomniały nam, że wiarę i miłość do ojczystego języka warto pielęgnować z godnością i dumą.

Matka Boża przemawiała do nas, wskazując na siłę wspólnej modlitwy, jaką jest różaniec. Te proste, drewniane paciorki, przewiązane na modlitewnej nici, stały się symbolem jedności naszego narodu. Wierni z całej Polski, z różnych zaborów, ze skromnymi plecakami pełnymi wiary, pielgrzymowali do Gietrzwałdu, szukając pokrzepienia w objawieniach Matki Bożej.
Niech ten wieczny źródło nadziei nigdy nie wyschnie. To tutaj, przy błogosławionych źródełkach, pielgrzymi czerpią wodę, która przynosi ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia. To tutaj, przy figurze Najświętszej Marii Panny, ukoronowanej aktem błogosławieństwa, serca wierzących biją w rytm modlitwy.

Matka Boża, przewodniczko pielgrzymów, otocz nas swoją matczyną opieką. Czujemy Twoje wsparcie i bliskość w trudnych chwilach, kiedy musimy podnosić się po kolejnych upadkach. Twoje dłonie otulają nas, jak skrzydła wierzby wiatru łagodnego. Twoje spojrzenie kieruje nasze kroki na drogę prawdy i miłości.
Gietrzwałd stał się miejscem odrodzenia ducha narodu. Pobożność, szczerość i prostota wizjonerek stały się wzorem dla nas wszystkich. Czyż nie jesteśmy jak te skromne dziewczynki, szukające prawdy i miłości w tej burzliwej rzeczywistości? Czyż nie podążamy za Twoją wolą, Matko Boża, pragnąc modlić się gorliwie i wierzyć w zwycięstwo dobra nad złem?

Niech ta wiara, jak przepiękne malowidła na ścianach sanktuarium, ożywia nasze serca i daje siłę do pokonywania wszelkich przeciwności. Niech różaniec stanie się naszym narodowym symbolem, łączącym nas wszystkich w modlitwie za jedność, miłość i pokój.

Sanktuarium...

Gietrzwałd - to nie tylko sanktuarium, to symbol polskiej tożsamości, nieugiętej wiary i ducha walki. To miejsce, gdzie nasza przeszłość łączy się z teraźniejszością, gdzie odrodzenie ducha narodowego staje się naszą siłą i dumą.
Wszystko to jest dziełem wielu kapłanów, którzy oddali swe dusze na służbę pątnikom. Ksiądz Augustyn Weichsel, błogosławiony kapucyn o. Honorat Kożmiński i wielu innych. To dzięki nim i ich oddaniu Matce Bożej, mamy dzisiaj to piękne miejsce, które przyciąga wiernych z różnych zakątków Polski i świata.
Gietrzwałd - wieczne źródło nadziei. To tutaj czerpiemy siłę do pokonywania trudności, to tutaj znajdujemy pocieszenie i otuchę. To miejsce, gdzie obecność Matki Bożej jest nam bliska i realna. I tak, wciąż wierzymy, że Jej miłość jest dla nas jak ten nieskończony ocean, który zalał te ziemie tak wiele lat temu.
Niech Gietrzwałd pozostanie przewodnikiem naszej wiary, miejscem spotkań z własnym sumieniem, a jednocześnie miejscem jedności naszego narodu. Niech nadzieja, która wyrosła z tych objawień, pozostanie w naszych sercach, prowadząc nas przez życiowe wyboje i wzloty.
Gietrzwałd - to nie tylko przeszłość, to nasza przyszłość. To miejsce, gdzie wiara i miłość do kraju łączą się w jedno, dając nam siłę do stawiania czoła przyszłym wyzwaniom. Niech ta nadzieja nigdy nie gaśnie, a modlitwa różańcowa niech pozostanie symbolem naszej jedności, w której tkwi siła naszego narodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święta Warmia i Gietrzwałd - wieczne źródło nadziei - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto