Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda skrócenie czasu pracy w praktyce. 35 godzin pracy na tydzień i wolne soboty dla pracujących. W te dni nie chcemy iść do pracy

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Tylu Polaków chce pracować krócej

Jak pokazały badania InterviewMe, aż 67% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. 

Choć jednocześnie, dokładnie połowa badanych uznaje, że pracuje w sam raz.


Czytaj dalej >>>>>
Tylu Polaków chce pracować krócej Jak pokazały badania InterviewMe, aż 67% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy do 4 dni. Choć jednocześnie, dokładnie połowa badanych uznaje, że pracuje w sam raz. Czytaj dalej >>>>>muntazar mansory z Pixabay
Nie lubimy pracować w poniedziałki - preferencje zawodowo czynnych Polaków potwierdzają badania. Jak je zmienią szykowane zmiany w Kodeksie Pracy, dzięki, którym tydzień pracy mógłby skrócić się z 40 do 35 godzin? Kto już dziś - zgodnie z przepisami może pracować 35 godzin? Czy dla Ciebie zbawieniem byłby 35-godzinny tydzień pracy?

Nie lubię poniedziałku - zwłaszcza w pracy

Trzy razy "P" - praca, poniedziałek, piątek - definiują stosunek zdecydowanej większości pracujących Polaków do swojego zawodowego życia. To odpowiednio:

  • praca - musi być,
  • poniedziałek - najbardziej znienawidzony dzień,
  • piątek - ulubiony dzień w pracy.

Jak wynika z badań opublikowanych przez serwis InterviewMe pierwszy dzień w pracy po weekendzie przytłacza aż 75% z nas. Poniedziałku nie darzymy sympatią i to bez względu, czy musimy fizycznie się w niej pojawić, czy pracujemy zdalnie, bądź hybrydowo. Poniedziałek jest dla nas na NIE.

Tylko 1/3 Polaków nie stresuje się na myśl o poniedziałkowej pracy. Pozostali odczuwają albo niemal paraliżujący strach (3%) lub boją się nowego tygodnia w robocie tylko czasami (30%).

Piątek w pracy, czyli początek wolnego

Z kolei ostatni dzień pracującego tygodnia, który otwiera weekend, lubi 80% pracujących. Nie kryjemy jednak, że 40-godzinny tydzień pracy to za dużo i dlatego pomysły skrócenia tygodnia pracy zyskują na popularności.

Co ciekawe, to właśnie ostatni dzień pracującego tygodnia postrzegany jest przez badanych jako bardziej produktywny niż poniedziałek. A najbardziej wydajnie pracuje się nam rankiem niż popołudniem lub wieczorem.

Którego dnia tygodnia jesteś najbardziej produktywna/produktywny? - takie pytanie swoim badanym zadali w InterviewMe. Tu najczęściej celowano w środek tygodnia, a początek i koniec tygodnia znalazły się na zdecydowanym szarym końcu.

  • W środę — 27%
  • We wtorek — 24%
  • Dzień tygodnia nie ma tu znaczenia — 23%
  • W czwartek — 11%
  • W poniedziałek — 8%
  • W piątek — 7%

Czy tę sytuację poprawić mogą projektowane zmiany w Kodeksie Pracy? Według nich czas pracy w tygodniu miałby zostać skrócony do 35 godzin. Trzydniowy weekend? Ta propozycja brzmi bardzo kusząco dla sporej liczby osób.

Na pewno taka zmian spotka się z oporem kadry kierowniczej i właścicieli wielu firm, bo będzie generować problemy z kadrą.

Jak w związku ze skróceniem czasu pracy, będzie wyglądała nasza wypłata? Realnie pracując krócej w tygodniu o 5 godzin, będziemy zarabiali mniej?

Sprawdź w naszej galerii i poszukaj odpowiedzi:

Trwa głosowanie...

Nie chcę pracować w:

dziennikbaltycki.pl
Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto