Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To darmowy lek na stawy, krążenie i żylaki. Herbatka z kwiatów kasztanowca zwalczy hemoroidy i reumatyzm. Wypróbuj prosty przepis na napar

Monika Góralska
Monika Góralska
Napar z kwiatów działa także przeciwzakrzepowo, rozrzedza i oczyszcza krew, dzięki czemu wspomaga odtruwanie i oczyszczanie organizmu z toksyn.
Napar z kwiatów działa także przeciwzakrzepowo, rozrzedza i oczyszcza krew, dzięki czemu wspomaga odtruwanie i oczyszczanie organizmu z toksyn. stylephotographs/123rf.com, Marta Siesicka-Osiak
Dobrze znane są również maść czy żel z kasztanowca, a owoce tego drzewa dzieci zbierają jesienią, aby robić z nich ludziki z kasztanów. Natomiast kwitnące w maju kwiaty kasztanowca kojarzą się nieodłącznie z maturami, które rozpoczynają się o tej porze roku. Warto je jednak wykorzystać jako surowiec zielarski i zrobić herbatkę wspomagającą krążenie, zwalczającą obrzęki nóg i łagodzącą bóle stawów. Napar z kwiatów kasztanowca zwalczy reumatyzm i wspomoże leczenie dny moczanowej oraz żylaków. Przy tym jest bardzo łatwy i tani w wykonaniu.

Spis treści

Kiedy zbierać kwiaty kasztanowca?

Kasztanowiec (Aesculus L.) to rodzaj drzew należących do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Rodzaj ten obejmuje nawet do 20 gatunków i występuje w południowo-wschodniej Europie. Jego najpopularniejszym w Polsce przedstawicielem jest kasztanowiec pospolity, nazywany również zwyczajnym (Aesculus hippocastanum). Jest to okazałe drzewo dorastające zwykle do 30 m wysokości, a czasem nawet 40 m. Często sadzi się je jako roślinę ozdobną na miejskich trawnikach i w parkach. Spotykany jest również w pobliżu szkół, a jego rozkwitające wiosną okazałe kwiaty kojarzone są z rozpoczęciem matur.

Jako surowiec leczniczy używana jest kora, gałązki, nasiona, owoce, czyli kasztany, liście, pączki i kwiaty kasztanowca. Wczesną wiosną można już zbierać pączki kasztanowca, natomiast w maju i czerwcu pozyskuje się rozkwitające w tym czasie kwiaty. Kwiatostany kasztanowca wyglądają bardzo imponująco, białe kwiaty zebrane są w gęste stożkowate lub walcowate wiechy o wysokości 20-30 cm. Są one osadzone na końcach pędów i nie zwisają tylko wznoszą się ku górze.

Kwiaty kasztanowca na lepsze krążenie krwi i trawienie

Kwiaty kasztanowca zawierają saponiny garbniki, kumarynowce (eskulina, fraksyna, skopoletyna), flawonoidy (kwercetyna, kemferol, kwercytryna), kwasy: octowy, masłowy, izomasłowy, tyglinowy, angelikowy, glukuronowy, kumarowy, flawony.

Wyciągi z kwiatów kasztanowca są bogate we flawonoidy oraz glikozydy kumarynowe, a wśród nich znajduje się antyoksydacyjna i uelastyczniająca naczynia krwionośne eskulina. Dzięki temu preparaty z kasztanowca, w tym również herbatka z kwiatów kasztanowca, wzmacniają naczynia krwionośne, poprawiają krążenie mózgowe, obwodowe i wieńcowe.

Zobacz także: To zwiastun matur i skuteczny lek na reumatyzm, żylaki i trawienie. Wspomaga leczenie dny moczanowej. Zrób nalewkę z kwiatów kasztanowca

Napar z kwiatów działa także przeciwzakrzepowo, rozrzedza i oczyszcza krew, dzięki czemu wspomaga odtruwanie i oczyszczanie organizmu z toksyn. Poprawia przepływ krwi i ukrwienie narządów i skóry, zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Herbatka wykazuje właściwości przeciwzapalne i moczopędne, reguluje przemianę materii i zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Picie herbatki z kwiatów kasztanowca reguluje również działanie układu pokarmowego, działa rozkurczowo i regenerująco, leczy stany zapalne przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Napar można również stosować w czasie infekcji, ponieważ działa przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie, a także przeciwalergicznie.

Herbatka z kwiatów kasztanowca zadba o urodę i zwalczy żylaki

Kwiaty kasztanowca wspomagają także urodę, ponieważ wpływają na elastyczność skóry oraz pobudzają regenerację tkanek. Szczególnie polecane są one w przypadku cery naczynkowej, ponieważ uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i niwelują widoczność tzw. pajączków. Dobry przepływ krwi sprawia również, że skóra jest odpowiednio dotleniona, dzięki czemu staje się gładka i promienna, a antyoksydanty zawarte w kwiatach zwalczają wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia się. Wyciągi z kasztanowca poprawiają również wygląd nóg, ponieważ niwelują obrzęki, krwiaki i żylaki.

Przy tych schorzeniach stosuj herbatkę z kwiatów kasztanowca:

  • stany zapalne naczyń krwionośnych,
  • stany zapalne przewodu pokarmowego, zatrucia,
  • choroby alergiczne,
  • stany zapalne stawów, artretyzm, reumatyzm,
  • zakrzepica,
  • krwiaki,
  • hemoroidy,
  • żylaki nóg,
  • żylak powrózka nasiennego,
  • obrzęki skóry i tkanki podskórnej,
  • obrzęki płuc, a nawet mózgu,
  • stany zapalne wątroby, gruczołu krokowego,
  • prostata i związane z nią problemy z oddawaniem moczu,
  • dolegliwości w okresie menopauzy.

Jak zrobić herbatkę z kwiatów kasztanowca? Wypróbuj napar do picia i okładów

Kwiaty kasztanowca należy zbierać z drzew oddalonych od dróg, aby nie były one zanieczyszczone spalinami. Przygotowanie naparu z zebranych własnoręcznie kwiatów jest bardzo proste i niezwykle tanie, a będą nam potrzebne tylko 2 składniki:

  • 1 łyżka kwiatów z kasztanowca,
  • 1 szklanka (250 ml) wrzątku,
  • 1 łyżeczka miodu (opcjonalnie do smaku).

Jak przygotować i stosować napar z kwiatów kasztanowca?

  1. Kwiaty należy opłukać pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Napar można zrobić ze świeżych kwiatów lub suszonych w zacienionym i przewiewnym miejscu. Nie mogą one być suszone na słońcu.
  2. Kwiaty zalać wrzącą wodą i parzyć pod przykryciem ok. 15 minut.
  3. Pić 2 razy dziennie po 200 ml przez 3-4 tygodnie.

Napar można także stosować do okładów na bolące i spuchnięte nogi, żylaki, hemoroidy, siniaki, a także oparzenia i odmrożenia oraz przy zapaleniach ścięgien. Wystarczy nasączyć nim gazę i przyłożyć do problematycznego miejsca.

Przeciwwskazania do stosowania herbatki z kwiatów kasztanowca

Naparu oraz innych preparatów z kasztanowca nie powinny stosować kobiety w ciąży, ponieważ mogą one prowadzić do krwotoku, a także poronienia lub przedwczesnego porodu. Nie są one polecane również osobom z ostrą niewydolnością nerek.

Kwiatów kasztanowca (oraz innych części) nie można spożywać na surowo, ponieważ zawarta w nich eskulina w postaci surowej działa toksycznie. Preparaty z kasztanowca należy też stosować z umiarem, ponieważ zbyt duże ilości lub zbyt długie stosowanie może wywoływać mdłości i bóle głowy. W takim przypadku należy zmniejszyć dawkę naparu lub zrezygnować z jego stosowania.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To darmowy lek na stawy, krążenie i żylaki. Herbatka z kwiatów kasztanowca zwalczy hemoroidy i reumatyzm. Wypróbuj prosty przepis na napar - Strona Zdrowia

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto