Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy inwestycje w Gminie Rybno, które okazały się strzałem w dziesiątkę

Sylwester Kasprowicz
Sylwester Kasprowicz
Sylwester Kasprowicz
Pomost edukacyjny w Rybnie jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na terenie tej miejscowości. Jest okolicą odpowiednią zarówno dla biernego jak i aktywnego odpoczynku. Spacer po ścieżce wokół jeziora regeneruje duszę i ciało. Zachwyca każdego dnia. Oprócz spacerujących par, przyjaciół, seniorów, młodzieży i rodzin z dziećmi możemy spotkać też biegaczy, którzy wybrali właśnie ten odcinek na swojej biegowej trasie. Na całej długości pomostu wygospodarowane są też odpowiednie miejsca, aby usiąść i na chwilę się zatrzymać. Dla głodnych wiedzy przygotowane są tablice informacyjne. Swoją ciekawość poznawczą możemy zaspokoić czytając ciekawostki o mieszkających nad jeziorem zwierzętach oraz przyswajając niezwykle istotne treści ekologiczne.

Ścieżka wokół jeziora nazywana jest najdłuższym molo w Polsce – a to z tego ze względu, że liczy aż 880 metrów. Całe jezioro Rybno można przejść dookoła, a ścieżka składa się z dwóch części. Część pieszo-rowerowa z kostki betonowej oraz w przeważającej części pomost drewniany na brzegach jeziora. Całkowity koszt inwestycji to blisko 1,3 mln zł. Projekt został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020. Realizacja inwestycji pozwoliła na ograniczenie niekorzystnych zmian w siedliskach, poprawę stanu środowiska i wzrost bioróżnorodności w obrębie Welskiego Parku Krajobrazowego. Doprowadziła też do uprzątnięcia i racjonalnego zagospodarowania przestrzeni usytuowanej na terenie ważnych szlaków turystycznych.

Sylwester Kasprowicz

Pomost jest wyjątkowy, i to z kilku względów. Po pierwsze jest stworzony w zgodzie z naturą i żyjącą w pobliżu społecznością. Dlatego możemy podziwiać piękno naturalnej przyrody o każdej porze roku. Dla wielu najpiękniej jest latem – słonecznie, zielono, w otoczeniu kwitnących kwiatów i z cudownym odcieniem niebieskiej wody. Jednak uroku nie można odmówić też wiośnie, kiedy cała fauna i flora budzi się do życia, widzimy pierwsze zielone liście i pływające kaczki. Jesienią wyjątkowe kolory na drzewach od żółtego po czerwony i odcienie brązu. Spacerować można też zimą, kiedy od śniegu jest biało, a jezioro pokrywa tafla lodu. Pomost przygotowany jest dla odwiedzających o każdej porze roku, ale też o każdej porze dnia. Nocą ścieżkę oświetlają ledowe lampki na czujniki ruchu. Nie ingerują więc w nocne życie zwierząt, a oświetlają odwiedzającym drogę. Atutem nocnych spacerów są efekty dźwiękowe samej natury, kiedy jest już cicho słychać rechot żab, „cykanie” świerszczy i pasikoników. Zarówno na drewnianej jak i utwardzonej części pomostu jest imponująco. Po drugie ścieżka i teren nad jeziorem inspiruje mieszkańców do działania. Seniorzy z miejscowego klubu seniora zagospodarowali ziemię przy ścieżce i posadzili wiele odmian kwitnących kwiatów. Pielęgnują je i dbają o uroki tego miejsca. Na chodniku przygotowano dla dzieci łamigłówki i klasyczne gry rysowane kredą po płycie. Nieopodal znajduje się też siłownia zewnętrzna, z której niezależnie od wieku, wszyscy chętnie korzystają.

Sylwester Kasprowicz

Podziwianą w okolicy, ale też w całej Polsce konstrukcją jest kompleks pomostów z tarasem widokowym w Szczuplinach. Inwestycja warta blisko 2 mln złotych czego 1,7 mln ze środków Unii Europejskiej. Zachwyca, imponuje i przyciąga. Zbudowana na brzegu jeziora Rumian, które ma ponad 300 ha powierzchni. Brzegi jeziora to w większości pagórki i strome zbocza, otoczenie w części stanowią łąki, pola, a także podmokłe tereny. Pomost i plaża w Szczuplinach jest najbardziej dostępnym miejscem, z którego można wpłynąć na jezioro kajakiem czy łódką, a także wyjść z plaży do wody. Z wieży widokowej podziwiać można piękno okolicznych krajobrazów, a najdłuższy z odcinków pomostu wychodzi 40 m w głąb jeziora. Kompleks składa się również z tarasu widokowego, stałego i pływającego pomostu. Nadbrzeże w Szczuplinach stało się wizytówką całej gminy. Również za sprawą zagospodarowania terenu nad jeziorem, gdzie znajduje się ośrodek rekreacyjny i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Gospodarze tego miejsca dbają również o organizowanie wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, rozrywkowych i sportowych. Tego lata Szczupliny odwiedziły tysiące osób i z pewnością tu powrócą. Z zebranych opinii wynika, że najpiękniejszym momentem dnia jest bezapelacyjnie zachód słońca – z pomostu wygląda fenomenalnie.

Sylwester Kasprowicz

Równie zachwycająca jest trzecia inwestycja – okno na jezioro w Grądach. Wyróżnia się tym, że strome zejście do jeziora zagospodarowano budując kamienne schody. A taras widokowy, na który wchodzi się od strony wsi jest idealnym do miejscem do zatrzymania się na chwilę i rozejrzenia dookoła. Warto, ponieważ widok jest niepowtarzalny. Bogata roślinność, kompleksy leśne i promienie słońca odbijające się w tafli wody, wszystko widziane z góry. Co ciekawe, dopóki nie zagospodarowano tego miejsca, widok na jezioro z lotu ptaka był niemożliwy, a dojście do jezioro trudne i mało dostępne. Odmiana cieszy nie tylko mieszkańców, ale też turystów. Punkt widokowy, zejście na brzeg i pomost to inwestycja warta blisko 300 tys. złotych, w tym przypadku dofinansowanie również pochodziło ze środków unijnych.

Okno na jezioro w Grądach, kompleks pomostów w Szczuplinach i ścieżka wokół jeziora w Rybnie to trzy perełki turystyczne na mapie regionu. Promują nie tylko Gminę Rybno, ale też jeziora Warmii i Mazur – cenne i naturalne zasoby, o które trzeba dbać. Konstrukcje te zachwycają na co dzień mieszkańców i turystów, przyczyniły się do tego, że w zgodzie z naturą również ludzie mogą korzystać z tych obszarów. Warto więc przekonać się samemu jakie uroki kryją okolice Warmii i Mazur.

Tekst i zdjęcia: Sylwester Kasprowicz

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Trzy inwestycje w Gminie Rybno, które okazały się strzałem w dziesiątkę - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto