Nasza Loteria

Urzędnicy z Olsztyna uczą się pierwszej pomocy przedmedycznej.

Robert Orzechowski
Urzędnicy z Olsztyna uczą się pierwszej pomocy
Urzędnicy z Olsztyna uczą się pierwszej pomocy powiat-olsztynski.pl
W Starostwie Powiatowym w Olsztynie rozpoczął się cykl szkoleń z pierwszej pomocy przedmedycznej. Weźmie w nim udział 160 pracowników, a wszystko po to, by w urzędzie było bezpieczniej. Zajęcia prowadzą strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

- Szkolenie z zakresu pomocy przedmedycznej organizujemy już po raz kolejny, poprzednie odbyło się 4 lata temu – opowiada Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie. – Chodzi o to, by w przypadku zaistniałej konieczności pracownik potrafił udzielić pomocy osobie odwiedzającej urząd, ale nie tylko, bo też na ulicy, a nawet we własnym domu.

Zwolennikiem i propagatorem uczenia właściwych zachowań w sytuacjach zagrożenia życia jest sekc. Rafał Świderski, strażak KM PSP, a jednocześnie ratownik medyczny. – W społeczeństwie rośnie świadomość na temat zasad pierwszej pomocy przedmedycznej, taką wiedzę i umiejętności powinien posiadać każdy. Na szkoleniu omawiamy zasady udzielania pomocy osobom, które zasłabły, zachłysnęły się, z nagłym zatrzymaniem krążenia. Wykorzystujemy fantomy osoby dorosłej i dziecka oraz automatyczny defibrylator zewnętrzny AED.

Szkolenie ma charakter praktyczny, każdy urzędnik uczy się jak wykonać prawidłowo resuscytację krążeniowo-oddechową. O tym, jak ważna jest to umiejętność, nikogo przekonywać nie trzeba. – Gdy widzę, że ktoś leży na ulicy, nie potrafię przejść bez zatrzymania się. Zawsze sprawdzam, czy mogę jakoś pomóc, dlatego bardzo się cieszę, że wzięłam udział w szkoleniu. Zajęcia zostały fachowo poprowadzone, a ja mogłam sama spróbować wykonać masaż serca i podłączyć defibrylator. Na pewno też tę wiedzę przekażę mężowi. Przecież nie wiemy, komu z nas, czy z naszych bliskich może się coś zdarzyć. Od naszych umiejętności może zależeć czyjeś życie - mówi Elżbieta Pyzel, pracownik starostwa.

Sekcyjny Rafał Świderski przekonuje, że w sytuacji kryzysowej każda pomoc jest ważna. – Jeśli nawet ktoś nie czuje się na siłach, żeby przeprowadzić resuscytację, niech nie udaje, że nic nie widzi i go to nie obchodzi. Przecież można zadzwonić po pogotowie ratunkowe, a do czasu przybycia karetki, usiąść przy leżącym i do niego mówić. To też jest pomoc drugiemu człowiekowi.

źródło: powiat-olsztynski.pl

od 16 lat
Wideo

Kobieta dachowała oplem na serpentynach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto