Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Usunięto z pomnika popiersie generała Czerniachowskiego. Protestuje MSZ Rosji [FILM]

Cezary Stankiewicz (aip)
rozbiórka pomnika w Pieniężnie
rozbiórka pomnika w Pieniężnie x-news.pl
Z pomnika w Pieniężnie usunięto popiersie sowieciego generała Iwana Czerniachowskiego nazywanego katem Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Reszta pomnika też trafi do magazynu.

Już kilka lat temu władze Pieniężna zdecydowały o usunięciu niechcianego obelisku, który – jak przekonywała uchwała radnych – jest symbolem sowieckiego ucisku w Polsce. Ostro sprzeciwiała się strona rosyjska, choć od kilkudziesięciu lat Rosjan pomnik w Pieniężnie nie obchodził.

Obelisk niszczał i zarastał krzakami. Dopiero trzy lata temu, bez zgody władz polskich, Rosjanie trochę odnowili pomnik i usunęli część kwiatów. A z pobliskiego obwodu kaliningradzkiego zaczęły przyjeżdżać delegacje. I Rosjanie nie chcieli się zgodzić na usunięcie pomnika ani jego przeniesienie w inne miejsce, choćby na cmentarz czerwonoarmistów w niedalekim Braniewie.

Ostatecznie władze Pieniężna uzyskały wszystkie potrzebne zgody i na ich zlecenie budowlańcy zaczęli obelisk demontować. Na pierwszy ogień poszło popiersie generała Czerniachowskiego.

_ – To symboliczne - rozpoczęliśmy pracę w dniu agresji Rosji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku _– podkreśla burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo. Popiersie Czerniachowskiego trafi do magazynu a stamtąd najprawdopodobniej do Kurska, bo władze tego regionu chcą je przyjąć.

Reszta pomnika też trafi do magazynu – później zapadnie decyzja co z nim się stanie. A gen. Czerniachowski to postać na wskroś kontrowersyjna. Po zajęciu Wilna przez Armię Czerwoną, Czerniachowski zaprosił do sobie dowództwo wilenskiego okręgu Armii Krajowej. Sowieci przekonywali Polaków, że chcą ich udziału w dalszej walce z Niemcami.

Okazało się jednak, że na osobiste polecenie Czerniachowskiego wszystkich Polaków aresztowano. Łącznie Rosjanie zatrzymali około sześciu tysięcy polskich żołnierzy. Wszyscy trafili do łagrów, gdzie większość zmarła. A gen. Czerniachowski zginął w lutym 1945 roku w rejonie Pieniężna od zabłąkanej kuli lub odłamka pocisku artyleryjskiego.
Od jego nazwiska nazwano małą wieś w rosyjskim obwodzie kaliningradzkim.

źródło: TVN24/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto