MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W najbliższy weekend (5 - 6.11) spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską 2022 w Przemkowie i Szprotawie

Grażyna Szyszka
Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską odbywają się od kilkunastu lat
Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską odbywają się od kilkunastu lat Grażyna Szyszka
W najbliższy weekend, 5 i 6 listopada, już po raz 15. odbędą się Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską. Po raz pierwszy to wydarzenie będzie trwało dwa dni i w dwóch miastach – w Przemkowie i Szprotawie.

Już po raz 15. organizowane są Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską. Nowością tegorocznych spotkań jest to, że potrwa on dwa dni, a artyści wystąpią w dwóch miastach. W sobotę, 5 listopada, łemkowska muzyka rozbrzmiewać będzie tradycyjnie Przemkowskim Ośrodku Kultury, natomiast w następnego dnia w Szprotawskim Domu Kultury. Oba koncerty rozpoczną się o godz. 16.

Zobacz też:

Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską to pomysł Eugeniusza Habury

Tę ważną imprezę w regionie organizuje od lat przemkowskie Koło Stowarzyszenia Łemków.

- Główny cel jaki nam przyświeca, to promocja kultury łemkowskiej w środowisku polskim oraz zachowanie tożsamości narodowej, językowej i kulturowej Łemków poprzez śpiew, taniec i tradycyjny stój – wyjaśnia pomysłodawca przemkowskich koncertów Eugeniusz Habura, prezes przemkowskiego Koła Stowarzyszenia Łemków.

Wpisane w kalendarz łemkowskich imprez spotkanie pokoleń, przyciąga na koncerty zarówno młodych, jak i tych starszych, którzy w 1947 roku zostali wywiezieni z rodzinnych wiosek w Bieszczadach i Beskidzie Sądeckim ramach akcji Wisła.

Zobacz też:

Łemkowskie spotkania - będzie zespół z zagranicy

Na 15., jubileuszowym koncercie wystąpi w sumie siedem zespołów reprezentujących wysoki poziom artystyczny o ogromnym znaczeniu kulturowym, w tym jeden zespół z zagranicy. Repertuar będzie tak przygotowany, aby nie powtórzył się podczas dwudniowego trwania wydarzenia.
Eugeniusz Habura dodaje, że impreza ma charakter czterogodzinnego koncertu, w którym zawsze występuje zespół pieśni i tańca Łastiwoczka, będący zarówno gospodarzem jak i zespołem założonym przez członków Stowarzyszenia Łemków.

- Wraz z zespołem Łasiwoczka występuje również dziecięca grupa Łastiwczata. Zaznaczyć trzeba, że zespół Łastiwoczka zdobywa liczne nagrody w ogólnopolskich konkursach i jest postrzegany przez antropologów kultury jako zespół wyróżniający się pod względem bogactwa kulturowego i mającego opinię, że reprezentuje on kulturę przodków w niezmienionej formie – zaznacza prezes koła.

Ogromna praca i wysoki poziom artystyczny przemkowskiego zespołu zaowocował między innymi zdobyciem członkostwa w CIOFF - Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej.
Przez te 15 lat Przemkowskie Spotkania Trzech Pokoleń z Kulturą Łemkowską wydarzenie stało się ilustracją różnorodności i bogactwa tradycji na mapie „Ziem Odzyskanych”, na których Łemkowie zmuszeni byli na nowo budować swoją tożsamość.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto