Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warmia i Mazury. Atuty, czyli recepta na sukces

Anna Mioduszewska
Rodzinne zdjęcie laureatów
Rodzinne zdjęcie laureatów
Serki, witraże, wyroby jubilerskie - to niektóre z produktów nagrodzonych w tym roku laurem ATUT'2001. Wyróżnienia w konkursie agencji EMI na najlepszy produkt Polski północno-wschodniej otrzymało szesnaście firm.

Serki, witraże, wyroby jubilerskie - to niektóre z produktów nagrodzonych w tym roku laurem ATUT'2001. Wyróżnienia w konkursie agencji EMI na najlepszy produkt Polski północno-wschodniej otrzymało szesnaście firm.

W piątkowy wieczór, na uroczytość wręczenia Atutów, zjechała do olsztyńskiego zamku śmietanka towarzyska. Dla najlepszych firm były złote statuetki i szampany oraz słowa uznania od władz regionu.

- Gratuluję przede wszystkim odwagi poddania się publicznej ocenie, a wypadła ona pomyślnie - mówił Zbigniew Babalski, wojewoda warmińsko-mazurski, przewodniczący kapituły konkursu.

W tym roku nagrodzonych było wyjątkowo dużo. Jaka jest ich recepta na sukces?

- Przede wszystkim stabilny zarząd, dobra załoga i dostosowanie do zmienności rynku - mówi Józef Malgrem, prezes zarządu Chłodni Olsztyn nagrodzonej za cztery ,gotowe dania na patelnię". - Konkurencja jest duża, nie można więc poprzestać na tym, co dziś się produkuje. Trzeba wprowadzać nowy asortyment i udoskonalać produkcję.

W ten sposób z producenta o lokalnym znaczeniu firma przekształciła się w jeden z większych w regionie zakładów. Kiedyś tylko przechowywała mrożonki, dziś znana jest dań, które stanowią przeciwwagę dla droższych tego typu produktów z zagranicy.

Jak smakują produkty chłodni i pozostałych nagrodzionych firm można było się przekonać po uroczystości. Na stoiskach zwracały uwagę m.in. maski i efektownie udekorowany chleb z Zakładu Piekarniczego Złoty Róg Alicji i Franciszka Siteniów. Od 55 lat z powodzeniem prowadzą w Dobrym Mieście firmę przejętą po rodzicach Franciszka.

- To dzięki wytrwałości, klientom i ... odrobinie szczęścia - wylicza Alicja Siteń, z wykształcenia technolog żywności. Czym kuszą? Nie tylko chlebem powszednim (80 gatunków pieczywa), ale i pieczywem okolicznościowym i oryginalnymi wyrobami z ciasta solnego np. maskami.

- Nie! Zjeść takiej maski nie można - śmieje się pani Alicja. - Ale za to trzyma się nawet rok. To podczas podróży po Włoszech przekonałam się, że co można robić poza chlebem powszednim.

Z kolei pasłęcka spółka Bart-Ex (na rynku od 20 lat) wyróżnia się preparatami mlecznymi w proszku. Specjalizuje się w modyfikacjach krowiego mleka odtłuszczonego i pełnego w proszku dla poszczególnych branż np. do produkcji lodów, czekolady, pieczywa.

- Jesteśmy pionierami w tej dziedzinie - zaznacza Wiesław Zagólski, prezes zarządu spółki. - Technologię opracowano w naszej firmie. Pozwala ona obniżyć koszty produkcji, bo nasze preparaty są tańsze od zagranicznych. Do tej pory produkowaliśmy na rynek krajowy np. dla Zielonej Budki, firmy Mieszko, ale staramy się o eksport.

Nie tylko w kraju, ale i zagranicą klientów ma firma jubilerska Janusza Dudnika z Iławy. Dudnik jest jubilerem-samoukiem. - Od 12 lat pracuję w tym zawodzie, ale tytuł zdobyłem po sześciu latach - wyjaśnia. Niewielu jak on może powiedzieć o swojej pracy: ,przede wszystkim to zabawa, a przy okazji pieniądze".

Jego ulubiony materiał to srebro. Twierdzi, że daje największe możliwości i to nie tylko, gdy tworzy oryginalną biżuterię, ale i przedmioty użytkowe jak cukiernice, łyżeczki. Uwagę zwracają misterne wzory i oryginalne połączenie srebra z kamieniami szlachetnymi np. bursztynem, onyksem, malachitem. Wzory biżuterii w pracowni Dudnika przygotowuje się na dziewięć miesięcy przez wprowadzeniem na rynek.

- To nie pierwsza nasza nagroda, ale cieszy nas, jak pierwsza - mówi Krzysztof Krawczyk, współwłaściciel firmy budowlanej WITKA. - Konkurencja na rynku Warmii i Mazur jest tak ogromna, a inwestycji coraz mniej. Takie wyróżnienia bardzo motywują do pracy.

Nagrodzone produkty

1. Linia produktów ,Drobietka" Suwalskich Zakładow Drobiarskich sp. z o.o. w Suwałkach - wyroby według własnych receptur, z ekologicznie czystego surowca. Drobietka to wyroby z tuszki indyka oraz kurczaka.

2. Wyroby piekarnicze zakładu Złoty Róg w Dobrym Mieście - ok.80 asortymentów pieczywa, głównie z wykorzystaniem naturalnych procesów fermentacji.

3. Gorąca patelnia - cztery gotowe dania na patelnię Chłodni Olsztyn Sp. z o.o. - zestaw dań sporządzonych z zachowaniem tradycyjnych receptur. Do produkcji używa się głównie surowców z Warmii i Mazur.

4. Preparat mleczny LODEK20 Bart-Ex Sp. zo.o w Pasłęku - jako pierwsza firma stworzyła gamę preparatów mlecznych w proszku, które stały się alternatywą dla tradycyjnego mleka w proszku.

5. Serek kurpiowski z dodatkami smakowymi i wapniem Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Ostrołęce.

6. Polutesty - testy wskaźnikowe do wykrywania substancji hamujących w mleku Instytut Mleczarstwa w Warszawie Stacja Doświadczalna w Olsztynie.

7. Pisklę indycze Nicholas- Legiz SA Wylęgarnia Naglady k.Gietrzwałdu
- pełna kontrola jakości jaj i ich stanu sanitarnego, wysoka wartość biologiczna i wyższa odporność piskląt na warunki środowiskowe.

8. Instrumentalne analizy mleka surowego do skupu - Laboratorium Analiz Mleka LAB -MLEK Sp. z o.o. w Olsztynie - wzorowana na rozwiązaniach UE, na liście rankingowej Państwowego Instytutu Weterynaryjnego najlepsze laboratorium prowadzące badania mikrobiologiczne i cytologiczne mleka surowego w Polsce.

9. Obiekt rehabilitacyjno -mieszkaniowy przy ul. Żniwnej 5 w Olsztynie, z zagospodarowaniem terenu Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego EKOBUD sp. z o.o w Ostródzie.

10. Kotłownie od A do Z - PGB Polterm Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji Przemysłowych i Ciepłowniczych Sp. zo.o. w Stawigudzie - kompleksowe wykonanie m.in. kotłowni gazowych, olejowych, opalanych biomasą, systemów wentylacji i klimatyzacji.

11. Konstrukcje ze stali nierdzewnej pod dachy szklane LIROPOL w Lidzbarku Warmińskim - oferta głównie dla zakładów przetwórstwa spożywczego.

12. Przedsiębiorstwo Budowlane WITKA z Olsztyna - firma posiada własną bazę techniczną, co pozwala na przygotowanie półfabrykatów budowlanych i znaczne obniżenie kosztów, starannie dobrana załoga, wąska specjalizacja brygad.

13. Witraże i piaskowanie artystyczne - zakład Szklarski PUJAN Jan Puchalski w Elblągu - pionierskie użycie taśmy ołowianej, folii samoprzylepnej oraz fachowych elementow szklanych, produkcja ręczna, zdobienie nakładane na całą talę szkła, co daje wzrost trwałości i stabilności.

14. Sztuka użytkowa - Pracownia Biżuterii z Metali Szlachetnych sp. z o.o. w Iławie - wysoka jakość i unikalność wzornictwa, firma należy do Gdańskiego Stowarzyszenia Bursztynników.

15. Orbis SA Oddział Novotel w Olsztynie - kameralna atmosfera, doskonała kuchnia, w hotelu jest 97 komfortowych pokoi dwuoosbowych.

16. Karczma Warminska s.c. w Gietrzwałdzie - regionalne dania kuchni warmińskiej i mazurskiej, atrakcją są widowiska folklorystyczne m.in. Biesiada Warmińska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto