Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż w BWA już w czwartek

Redakcja
Źródło: Informacja prasowa
Źródło: Informacja prasowa
„Pamięć obrazów" - Alicja Karska & Aleksandra Went 9 września – 5 października (sala główna i sala kameralna) wernisaż: 8 IX (czwartek) godz. 18.00

BWA Galeria Sztuki w Olsztynie i Fundacja Profile w Warszawie zapraszają na pierwszą dużą wystawę podsumowującą działania artystyczne znanego i aktywnego w Polsce i za granicą duetu Alicja Karska i Aleksandra Went. Artystki pochylają się nad miejscami opuszczonymi, zapomnianymi obrazami i odkrywają przed widzem ukryte rzeczywistości, wybijają z rutyny patrzenia. Na wystawie, która obejmie całość przestrzeni ekspozycyjnej BWA zaprezentowane zostaną prace z lat 2005–2011, w tym powolne, filmowe narracje, serie zdjęć urzekające wizualną urodą, a także instalacje z misternie skonstruowanych szklarni.

Na wystawie, która obejmie całość przestrzeni ekspozycyjnej BWA zaprezentowane zostaną prace z lat 2005–2011, w tym obiekty, filmy i serie fotografii.
• „Polowanie”, 2009, video, 6’06”
Film, w którym nakładają się na siebie różne przestrzenie i obrazy. W osobliwym pokoju pełnym myśliwskich trofeów strzelec usiłuje zestrzelić balony dryfujące na ekranie projekcji. Jest to jednak złudne staranie, gdyż kadr z balonami przynależy do innej historii, innego czasu i innej rzeczywistości.
• „Opóźnienie”, 2010, video, 8’42”, muzyka Marcin Zieliński
Ciemne zejście na stację kolejową we Lwówku Śląskim pozbawione jest zwyczajowej dynamiki i ruchu przemieszczających się pasażerów. W zatrzymanej chwili oczekiwania na opóźniony pociąg widz może skupić się na wizualnej urodzie nieruchomego kadru, w którym nieśpieszny, niemal niezauważalny ruch lampy wyznacza rytm innego czasu, zwolnionego tempa życia starego dworca.
• „Młyniska”, 2011, video, 8’58”, muzyka Marcin Zieliński
Kamera prowadzi widza przez dwie odmienne scenerie zarejestrowane w biało-czarnych obrazach: przyglądamy się elewacjom klasycystycznego dworku i zakamarkom otaczającego go ogrodu, a jednocześnie podążamy za kłębowiskiem rurociągów. Osiemnastowieczny Dwór Młyniska w Gdańsku przedstawia to, co wg artystek „zaspokoić ma tęsknotę za ładem, pięknem, za wyobrażeniem idealistycznego obrazu sielskiego życia. Jest ławeczka, oranżeria, zadbany ogród, urokliwy mostek nad rzeczką”. Z tą idylliczną scenerią splata się industrialny krajobraz Stoczni Remontowej i Północnej oraz gdańskiej elektrociepłowni. Sielskie odgłosy ptasiego świergotu przeplatają się z szumem pracujących rurociągów. Dwa światy współegzystują ze sobą, mimo oczywistych sprzeczności i napięć.
• „Kino Dream”, 2007, videoinstalacja, 3’48”, muzyka: Marcin Zieliński, występuje Monika Bączek
W ramach wystawy „Pamięć obrazów” w Sali Kameralnej prezentowana jest videoinstalacja „Kino Dream”, składającą się z dwóch filmów, wyświetlanych naprzeciwko siebie. Bohaterką jest nastolatka marząca o karierze tancerki. W pierwszym filmie dziewczyna tańczy samotnie na opuszczonej platformie kolejowej we wsi Krzeszna na Kaszubach. W drugim filmie młoda tancerka siedząc w pustej sali kinowej podziwia swoje wykonanie prostej choreografii.
• „Inspekty”, 2005, instalacja z obiektów: misternie wykonanych domków - miniaturowych szklarni, izolujących wewnętrzne mikro-przestrzenie w od przestrzeni galerii.
• „Wiadukty”, 2005–2006, fotografie prezentowane w formie lightboxów, świecących w mroku obrazami malowniczych widoków, ruin i widm zapomnianych miejsc.
• „Epitalamium”, 2007, fotografie eksponowane w lightboxach - sesje zdjęciowe autentycznych par nowożeńców wykonane w nocnej scenerii, oświetlone jedynie światłem flesza.
• „Miastoprojekt”, 2008–2009, cykl fotografii przedstawiający misterne aglomeracje wykonane z kostek cukru, topniejące miasta i ich rozpływającą się „modernistyczną” architekturę.

Kurator: Bożena Czubak
Wystawa przygotowana przez BWA Galerię Sztuki w Olsztynie i Fundację Profile w Warszawie. Wystawie towarzyszy katalog z tekstami Bożeny Czubak, Ewy Toniak i Gabrieli Toniak.
Film Młyniska powstał dzięki staraniom BWA Galerii Sztuki w Olsztynie. Film sponsorowany przez Elektrociepłownie Wybrzeże S.A. grupa EDF i zrealizowany przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Pomorskiego
Patronat medialny: TVP Olsztyn, Telewizja Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Polskie Radio Olsztyn, Olsztyn24.com, Artinfo.pl

Źródło: Informacje prasowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto