Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy fotografii Iwony Darii Pasławskiej „Stodoła” oraz Izy Koszewskiej „Światło”

Małgorzata Bojarska-Waszczuk
fotografia Izy Koszewskiej „Światło”
fotografia Izy Koszewskiej „Światło” IZA KOSZEWSKA
Wydział Sztuki UWM, Instytut Sztuk Pięknych , Pracownia Fotografii prof. Janusza Połoma, Awangarda bis serdecznie zapraszają 18 grudnia (czwartek) 2014 r. o godz. 18.00 do Galerii Fotografii i Videoartu w Klubokawiarni Filmowej Awangarda bis (ul. Staromiejska 13 -Targ Rybny) na wernisaż wystawy fotografii Iwony Darii Pasławskiej „Stodoła” oraz Izy Koszewskiej „Światło”.

Wernisaż wystawy fotografii Iwony Darii Pasławskiej oraz Izy Koszewskiej

Jest to prezentacja prac wykonanych pod kierunkiem dr hab. Janusz Połoma, prof. UWM , jako aneks do dyplomu magisterskiego.
Kuratorzy wystawy: Małgorzata Bojarska-Waszczuk, Janusz Połom

ŚWIATŁO
Fotografie są moim abstrakcyjnym spojrzeniem na otaczającą nas rzeczywistość. Obiekty oświetlone innym światłem niż dzienne zyskują nowy byt. Stają się odrębne, doświetlone oraz zwielokrotnione przez odbicie lustrzane stają się zupełnie obce. Świetlne twory to nowe obce przestrzenie zmierzające ku pustce, sytuacje które mogą powodować uczucie samotności, opuszczenia, lęku.

Iza Koszewska

STODOŁA
Fotografie przedstawiają budynek gospodarczy ukazany z perspektywy fotografa- cieśli. Wybierając kadry skupiłam się na drewnianej konstrukcji szkieletu. Poprzez formę, fakturę, kolor oraz naturalne oświetlenie, dające ciekawe efekty, mające zadziałać na wyobraźnię odbiorcy, ukazałam drugie oblicze czegoś, co pozornie jest pospolite i nie jest nośnikiem wartości estetycznych.
Pomysł oraz wybór tematu wynika z długoletniej fascynacji starymi stodołami o drewnianej konstrukcji. To zapis pewnego odcinka czasu. Chcąc uchwycić to, co za chwilę może zniknąć z wiejskiego krajobrazu, wykonałam fotografie będące wycinkiem pewnej historii, fragmentu czyjegoś życia i wspomnień ukrytych za drzwiami poniemieckiej stodoły. Z budynkiem tym spleciona jest także moja przeszłość – beztroskie dzieciństwo, zabawa i ciężka praca, a także lata buntu i ucieczki w ustronne miejsce do swojej prywatnej świątyni.

Iwona Daria Pasławska

Namalowane światłem
Fotografia, dzięki cyfrowej rewolucji, rozpowszechniła się tak bardzo, jej obecność w naszym życiu stała się tak oczywista, że bardzo rzadko zastanawiamy się nad naturą obrazu i narzędzia, którym się posługujemy. Po prostu „robimy” fotki i z reguły one „wychodzą”, bez specjalnego z naszej strony wysiłku. Światło traktujemy zazwyczaj, jako materię, której obecność pozwala nam zrobić zdjęcie. Inaczej zaczynamy myśleć o fotografowaniu, dopiero gdy światło jest podstawowym „budulcem” obrazu i to ono staje się obrazem.

Na wystawie, którą prezentujemy, prace autorstwa Izy Koszewskie i Iwony Pasławskiej, chociaż diametralnie różne, łączy jedna wspólna cecha. W ich fotografiach światło buduje i kreuje rzeczywistość. Decyduje o stworzeniu określonego nastroju w zdjęciu. Obydwie autorki tworzą różne światy. Światło w pracach Izy Koszewskiej „rysuje” i tworzy nieistniejącą rzeczywistość, jakby kosmiczne przestrzenie. Oglądane przez nas symetryczne formy zaistniały dzięki światłu i technicznym cechom aparatu fotograficznego, umiejętnie wykorzystanym przez autorkę. Jej obrazy są w pewnym sensie esencją natury fotografii. Są „narysowane światłem”. Jeśli maja mieć jakiekolwiek odniesienia do rzeczywistości, to wynikają one wyłącznie z naszej wyobraźni. Oglądamy abstrakcyjne, formy stworzone światłem, bardzo urokliwe, w nastroju trochę „galaktyczne”, trochę ze świata s-f. „Świetlne twory to nowe, obce przestrzenie zmierzające ku pustce, sytuacje, które mogą powodować uczucie samotności, opuszczenia, lęku” – jak o nich pisze sama autorka.

Z kolei prace Iwony Pasławskiej zatytułowane „Stodoła”, przypominają odurzający zapach siana, może słomy w stodole, w popołudniowy, gorący, letni dzień. Zapach desek i żywicy… Te fotografie doskonale odczytują i rygorystycznie przestrzegają rytmu konstrukcji, ciesielskiego rzemiosła, pozornie prostej, lecz jakże harmonijnej w proporcjach wiejskiej budowli. W tym zrytmizowanym świecie pojawia się też czas - malując na zielono mchem drewno, dziurawiąc deszczem deski na więźbie. Świetlistość przestrzeni zawdzięczamy przepięknym kolorom, jakie z tekstur wydobywa słoneczne światło. Pomimo narzucającej się w zdjęciach geometrii „grubo ciosanych form”- świetlistość i kolorystyka sprawiają, że czujemy się jak w bajkowym świecie.
Zestawienie bardzo różnych dzieł obu artystek tworzy swoisty most przerzucony pomiędzy dwoma światami… Futurologicznym, świetlistym, lecz niepokojąco niematerialnym a swojskim, ciepłym, romantycznym, sielskim.
Janusz Połom

IZA KOSZEWSKA
Urodzona w 1989 r. w Olsztynie. Absolwentka Wydziału Sztuki UWM. Ukończyła studia w Instytucie Sztuk Pięknych na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, dyplom magisterski uzyskała w 2014 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.
Uczestniczyła w wielu prezentacjach zbiorowych, m.in.: „Najlepsze dyplomy 2014”, Stara Kotłownia, Olsztyn; 2012 „Targi Sztuki Młodej”, BWA Galeria Sztuki w Olsztynie; Koszary Dragonów, Koszary Sztuki Olsztyn; 2010 „600-lecie Bitwy pod Grunwaldem”, Galeria Spichlerz MOK, Olsztyn.

IWONA DARIA PASŁAWSKA
Urodzona w 1990 roku. Absolwentka Wydziału Sztuki UWM. Ukończyła studia w Instytucie Sztuk Pięknych na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, dyplom magisterski uzyskała w 2014 roku. Otrzymała Nagrodę i dyplom dla Najlepszego Absolwenta Wydziału Sztuki UWM w roku akademickim 2013/2014 w dziedzinie sztuk plastycznych. W 2014 r. wyróżniona Stypendium artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko- Mazurskiego. W 2012 r. otrzymała stypendium – LIONS CLUB OLSZTYN za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Uczestniczyła w wielu prezentacjach zbiorowych, m.in.: „Najlepsze dyplomy 2014”, Stara Kotłownia, Olsztyn; 2013 "Poszukiwania i działania" - wystawa studentów Pracowni Projektowania Graficznego Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie; „Obszary fotografii" - wystawa prac studentów IV roku Instytutu Sztuk Pięknych UWM, Galeria Fotografii i Videoartu w Klubokawiarni Filmowej Awangarda bis w Olsztynie. Autorka kilku wystaw indywidualnych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto