MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka Sobota: Tradycja święconki - dziedzictwo wiary i kultury

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
W przeddzień Wielkiej Niedzieli Wielkanocnej, polska społeczność w kraju i za granicą zgromadza się w kościołach, aby uczcić długoletnią tradycję święcenia pokarmów, znanej jako święconka. Jest to niezwykły czas, kiedy wierni oddają hołd swojej religijnej wierze i kulturowym dziedzictwu, integrując się wraz z rodziną i społecznością.

Z dawnych czasów pochodzi zwyczaj, kiedy to zamożniejsi gospodarze, na terenach wiejskich przywozili do kościoła swoje pożywienie, aby je poświęcić. Jednakże, na przestrzeni lat, zwyczaj ten przerodził się w powszechną praktykę, zyskując na znaczeniu w całej Polsce. Obecnie, niezależnie od regionu, święconka odgrywa istotną rolę w przygotowaniach do Wielkanocy.

Święconka w Wielką Sobotę, to bardzo stara tradycja
Wojciech Szymaniak

Podczas tej uroczystości, na stołach obok różnorodnych potraw, jak mięsa, ciasta czy jaja, umieszczany jest koszyk ze święconką. Ta symboliczna prezentacja składników pokazuje nie tylko bogactwo kulinarnych tradycji, ale także głębokie znaczenie religijne związane z Wielkanocą.

Święconka w Wielką Sobotę, to bardzo stara tradycja
Wojciech Szymaniak

Tradycja dzielenia się poświęconym jajkiem, podczas śniadania wielkanocnego odzwierciedla ducha wspólnoty i solidarności. Podobnie, jak bożonarodzeniowy zwyczaj łamania opłatka, dzielenie się jajkiem, jest momentem, który integruje rodzinę w duchu wspólnego świętowania.

Nieodłącznym elementem święconki, jest również przekazywanie się lokalnych tradycji i zwyczajów, które różnią się w zależności od regionu. Ta bogata mozaika kulturowa, dodaje głębi i różnorodności, tej wyjątkowej ceremonii.

Święconka w Wielką Sobotę, to bardzo stara tradycja
Wojciech Szymaniak

Współcześnie, święconka przekracza granice Polski, dotykając serc wielu Polaków mieszkających za granicą, a także innych narodowości, które przyjęły tę piękną tradycję. Na Słowacji, Zaolziu czy nawet na Białorusi, święconka staje się symbolem jedności i wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Święconka w Wielką Sobotę, to bardzo stara tradycja
Wojciech Szymaniak

Badania CBOS z 2000 roku wskazują, że aż 95% obywateli Polski, uczestniczy w zwyczaju święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Ta statystyka potwierdza, że święconka, jest nie tylko religijnym rytuałem, ale również istotnym elementem polskiej tożsamości i kultury.

Święconka w Wielką Sobotę, to bardzo stara tradycja
Wojciech Szymaniak

W obliczu zmieniającego się świata, zachowanie tradycji takich, jak święconka staje się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to nie tylko sposób na kontynuowanie dziedzictwa przodków, ale także na budowanie więzi społecznych i wspólnego poczucia tożsamości, które są fundamentem silnej i jednolitej społeczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielka Sobota: Tradycja święconki - dziedzictwo wiary i kultury - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto