Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WYNIKI WYBORÓW parlamentarnych 2015 Warmia i Mazury, Olsztyn, Sejm i Senat [relacja na żywo]

Sylwia Torcińska
WYNIKI WYBORÓW parlamentarnych 2015 Warmia i Mazury, Olsztyn, Sejm i Senat [relacja na żywo]
WYNIKI WYBORÓW parlamentarnych 2015 Warmia i Mazury, Olsztyn, Sejm i Senat [relacja na żywo] Bartek Syta/Grzegorz Jakubowski
Wyniki wyborów parlamentarnych 2015 dla regionu Warmia i Mazury i Olsztyna podamy w tym artykule. Trwa relacja na żywo. Według pierwszych wyników exit poll, dzisiejsze wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość (39,1 % głosów). Partia uzyskała wynik, który daje jej bezwzględną większość w Sejmie i umożliwia samodzielne rządy. Według wstępnych wyników do Sejmu nie weszła Zjednoczona Lewica, która nie przekroczyła wymaganego dla koalicji progu 8 proc. głosów.

Czytaj także: WYNIKI WYBORÓW parlamentarnych 2015 Warmia i Mazury, Olsztyn, Sejm i Senat

0.00
Beata Szydło z siedziby PIS-u przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie komentuje wynik wyborczy.

Daliśmy Radę! #Podcast z wieczoru wyborczego. Zapraszam do oglądania i podawania dalej! (y)

Posted by Beata Szydło on 25 październik 2015

23.25
Pełne wyniki Wyborów Parlamentarnych 2015 Polska Komisja Wyborcza poda w poniedziałek. Wtedy dowiemy się, którzy politycy dostaną się do Sejmu i Senatu. PKW poda też ostateczną frekwencję wyborczą.

23.09
Frekwencja z podziałem na wiek:
18-29 lat – 43,7%
30-39 lat – 52,3%
40-49 lat – 58,8%
50-59 lat – 56,7%
60 i więcej lat – 49,9%.
PIS wygrał we wszystkich grupach wiekowych. Najwięcej głosów (48,7%) otrzymali od grupy osób powyżej 60 roku życia. PIS zdecydowanie wygrał na wsiach oraz wśród osób z podstawowym i zawodowym wykształceniem. (Sondaż dla TVN24).

22.10
FREKWENCJA WARMIŃSKO-MAZURSKIE (sondaż dla TVN24): 41.30%

22.00
WYNIKI WYBORÓW WARMIŃSKO-MAZURSKIE (sondaż dla TVN24):
32.80% - Prawo i Sprawiedliwość
26.70% - Platforma Obywatelska
10.30% - Kukiz'15
8.80% - Zjednoczona Lewica (SLD, TR, PPS, UP, Zieloni)
6.60% - Polskie Stronnictwo Ludowe
5.90% - .Nowoczesna
4.30% - KORWiN
3.70% - Razem
0.90% - Inna partia

21:42
- Proszę państwa nie jest dobrze. Młodzi ludzie wchodzą w wiek wyborczy i poparcie będzie nam wzrastać. Jesteśmy pewni, że ten system niedługo się zawali - powiedział Janusz Korwin-Mikke.

21:37
- Inna polityka jest możliwa. To jest nasz pierwszy krok - twierdzi Adam Zandberg z partii Razem. - 4% wywalczyliśmy na ulicach. Przez pierwszą część kampanii telewizje poświęciły nam osiem sekund. Polityka nie zaczyna się i nie kończy w telewizyjnych studiach. My będziemy stać po stronie ludzi pracy, budować spółdzielnie. W końcu będzie w Polsce demokratyczna lewica, której nie trzeba będzie się wstydzić - dodaje.

21.30 - Polacy chcieli zmiany. My byliśmy i będziemy w parlamencie. Zawsze na straży praw konstytucji i naszego narodu. Dziękuję wszystkim, którzy poszli do wyborów. Cieszę się, że mamy do czynienia z rekordową frekwencją - mówi Janusz Piechociński z PSL. - My zawsze będziemy służyć ludziom, obojętnie czy będziemy w koalicji czy opozycji - dodał.

21.27
- Dzisiaj mamy miejsce z narodzinami ruchu, który zmieni konstytucję. To jest początek drogi. Idąc jedynie za głosem sumienia, zrobiliśmy rzecz niesamowitą. Chciałem wam za to podziękować - powiedział Paweł Kukiz.

21.26
- Bardzo dziękuję wszystkim Polakom, którzy oddali głos w tych wyborach i tym, którzy oddali głos na Nowoczesną. I gratuluję pani Beacie Szydło sukcesu - powiedział Ryszard Petru z partii .Nowoczesna.
- Nowoczesnej zaufały setki tysięcy Polaków. Cieszymy się z tego i dziękujemy. Pokazaliśmy wspólnie, że liczy się alternatywa i że wybór przyszłości to może być Nowoczesność. Pięć miesięcy nas jeszcze nie było... To sukces Polski, która chce iść do przodu - dodał.

21.20
- To, że dzisiaj się cieszymy, to wielkie zwycięstwo was wszystkich. Nie byłoby tego wspaniałego sukcesu, gdyby nie decyzje, które podjął pan prezes Jarosław Kaczyński. To jemu należą się podziękowania - powiedziała Beata Szydło, wchodząc na mównicę. Tłum skanduje: Beata, Beata! - Szliśmy konsekwentnie drogą, którą wytyczył pan prezydent Lech Kaczyński. Ciężko pracowaliśmy i byliśmy pokorni. Nie zwyciężylibyśmy, gdyby nie wspaniali Polacy - dodała Beata Szydło, która zostanie najprawdopodobniej kandydatem na premier nowego rządu. - Dziękujemy, że nam zaufaliście! - dodaje.

21.17
Według pierwszych wyników exit poll, dzisiejsze wybory parlamentarne wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Partia uzyskała wynik, który daje jej bezwzględną większość w Sejmie i umożliwia samodzielne rządy. Według wstępnych wyników do Sejmu nie weszła Zjednoczona Lewica, która nie przekroczyła wymaganego dla koalicji progu 8 proc. głosów.

21.15
Mimo spodziewanej porażki w wyborach parlamentarnych, którą potwierdziły sondy exit poll, w sztabie Platformy Obywatelskiej atmosfera daleka była od grobowej. – Szanujemy werdykt wyborców. Nie straciliśmy tych ośmiu lat, Polska teraz jest zdecydowanie piękniejsza – powiedziała szefowa partii, premier Ewa Kopacz po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów.

21.11
W sztabie PIS euforia. Brawom i podziękowaniem nie ma końca. Jarosław Kaczyński podziękował na wieczorze wyborczym PIS zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. - Panie Prezydencie melduję wykonanie zadania - powiedział, przypominając słowa swojego brata, gdy ten został prezydentem.

21.09
Z sondażu dla TVN24 wynika, że tak rozłożą się mandaty:
242 - mandaty dla PiS
133 - PO
44 - dla Kukiz'15
22 - dla .Nowoczesnej
18 - dla PSL
0 - Zjednoczona Lewica, KORWiN i Razem

21.00
Wyniki wyborów (sondaż dla TVN24):
Prawo i Sprawiedliwość - 39,1 %
Platforma Obywatelska - 23,4 %
Kukiz'15 - 9,0 %
.Nowoczesna - 7,1 %
Zjednoczona Lewica - 6,6 %
PSL - 5,2 %
KORWiN - 4,9 %
Razem - 3,9 %

20.22
Frekwencja na godzinę 17.00 w warmińsko-mazurskim to: 33.71 %
Liczba uprawnionych do głosowania - 1127668
Liczba wydanych kart - 380096

19.59
Do godziny 17 frekwencja w wyborach do Sejmu i Senatu wyniosła 38,97 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Spośród dużych miast najwyższą frekwencję zanotowano w Warszawie - do godz. 17 wyniosła ona 50,79 proc., a najniższą w Sosnowcu - 38,43 proc. W przypadku województw najmniej osób głosowało w woj. opolskim (32,94 proc.), najwięcej w mazowieckim (43,62 proc.). Najmniej osób głosowało w gminie Cedynia (wok. zachodniopomorskie) - 20,75 proc. uprawnionych. Najwięcej osób głosowało w podwarszawskiej Podkowie Leśnej - 59,62 proc.

Źródło: TVN24/x-news

Przypomnijmy - Wybory Parlamentarne 2015 odbędą się 25 października. Głosować można od godziny 7.00 do 21.00. Później zostaną ogłoszone wyniki wyborów, znajdziecie je w tym artykule.

Wybory parlamentarne 2015: karty do głosowania

Głosowanie w wyborach do Sejmu i Senatu odbywa się na osobnych kartach. Wybory parlamentarne 2015 nie są pod tym względem wyjątkiem. Posłów wybieramy z list partyjnych w okręgach wielomandatowych, zaś senatorów - z jednej listy kandydatów, w okręgach jednomandatowych.

Kiedy pójdziemy na wybory parlamentarne 2015, otrzymamy książeczkę do głosowania w wyborach do Sejmu i pojedynczą kartę do wyboru senatorów. Książeczka wydrukowana jest na białym papierze, zaś karta z kandydatami na senatorów - na papierze żółtym.

Więcej informacji na temat kart do głosowania znajdziecie: W TYM ARTYKULE

Źródło: gloswielkopolski.pl

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto