MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowe samochody i motocykle na sprzedaż. Zobacz jakie pojazdy można kupić w sieci. Niektóre okazy zaskakują! Ceny? Ceny też

KK
Wyjątkowe samochody dostępne od ręki. Zobacz jakie pojazdy można kupić w sieci!
Wyjątkowe samochody dostępne od ręki. Zobacz jakie pojazdy można kupić w sieci! OLX.PL
Oldtimery, moto klasyki czasów minionych. Zobacz wyjątkową galerię zdjęć pojazdów, jakie można kupić w internecie. Co sprawia, że samochód staje się zabytkiem? Czy auto może stać się odpadem? Jakie auta dostępne w sieci są od ręki. Zabytkowe samochody na każdą kieszeń.

Spis treści

Zabytkowe samochody dostępne od ręki. Co sprawia, że auto zostaje zabytkiem?

Prawo o ruchu drogowym, art. 2. § 39: Pojazd zabytkowy - pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Samochód zabytkowy. Jak wyglądają procedury?

Aby zarejestrować samochód jako zabytkowy, musi on spełniać cztery podstawowe warunki:

 • Auto ma przynajmniej 30 lat w przypadku pospolitych pojazdów.
 • Minęło 15 lat od zakończenia jego produkcji.
 • Ma minimum 75 procent oryginalnych części.
 • Nie dokonano w nim zasadniczych zmian konstrukcyjnych.

Wyjątek! Jeżeli samochód nie spełnia wyżej określonych warunków, nie przekreśla to drogi do otrzymania żółtych tablic rejestracyjnych (typowych dla zabytkowych pojazdów). Taką decyzję może podjąć rzeczoznawca, np. jeśli auto ma przynajmniej 25 lat i zastosowano w nim unikalne rozwiązania techniczne lub też ma związek z wydarzeniami historycznymi.

O taki status zabytkowego mogą ubiegać się pojazdy:

 • Dokumentujące ważne etapy rozwoju techniki.
 • Związane z osiągnięciami sportowymi.
 • Użytkowane przez osoby o wysokiej randze w społeczeństwie.
 • Powiązane z istotnymi dla państwa wydarzeniami historycznymi.
 • Mające oryginalne wykonanie.
 • Odrestaurowane zgodnie z technologią z okresu jego produkcji.

Co składa się na rejestrację pojazdu jako zabytkowego? Z jakimi kosztami należy się liczyć w urzędzie?

Musimy udać się do właściwego dla naszej gminy wydziału komunikacji, tam złożyć wniosek o rejestrację pojazdu oraz uiścić następujące opłaty:

 • Wydanie białej karty – 200 - 400 zł
 • Badanie techniczne – 305 zł
 • Żółte tablice rejestracyjne – 200 zł
 • Koszt pracy rzeczoznawcy - 500 - 800 zł.

Sprowadzasz auto? Uważaj. Samochód odpadem transgranicznym? To możliwe!

- Kwestie transgranicznego przemieszczania odpadów regulują przepisy Rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów, odnoszącego się nie rzadko do przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2008/98/WE z 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów, oraz przepisy ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów - tłumaczy zawiłości prawne w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" inspektor Grzegorz Adamowicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, w kwestii transgranicznego przemieszczania odpadów w postaci pojazdów znaczenie mają także przepisy ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji i ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

- Sposób, w jaki powinny być interpretowane przepisy Rozporządzenia (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów przedstawiają wytyczne korespondentów nr 9 w sprawie przemieszczania odpadów w postaci pojazdów - objaśnia Grzegorz Adamowicz z WIOŚ.

Jak to rozumieć? W toku dokonywania oceny czy dany pojazd przemieszczany transgranicznie jest odpadem, brane są pod uwagę następujące kwestie:

 • Stan techniczny pojazdu.
 • Stan formalno-prawny pojazdu.
 • Przeznaczenie pojazdu.
 • Co jednak kryje się pod tymi sformułowaniami? O opinię poprosiliśmy Grzegorza Adamowicza, inspektora z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Jak tłumaczy przedstawiciel WIOŚ, ze względu na stan techniczny przemieszczany transgranicznie pojazd uznaje się za odpad jeżeli:

 • Zakres wymaganych napraw pojazdu przekracza zakres drobnych napraw określony w załączniku nr 1 do ww. wytycznych tj. drobne naprawy w zakresie: pęknięta lub rozbita przednia szyba; rozbite lampy przednie lub tylne; silnik wystawiony na działanie czynników atmosferycznych ze względu na brak maski; nieotwierające lub niezamykające się drzwi lub drzwi zdjęte z zawiasów (każda para drzwi dołączona do pojazdu); konieczność wymiany klocków hamulcowych; rozładowany akumulator lub jego brak; całkowicie zużyty bieżnik opon; uszkodzona jest nieistotna część pojazdu.
 • Pojazd jest zaspawany lub zamknięty za pomocą pianki izolującej.
 • Pojazd stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa lub środowiska, przykładowo z powodu: nieprzytwierdzenia drzwi do karoserii; wycieku lub parowania paliwa; wycieku w układzie instalacji gazowej; wycieku płynów eksploatacyjnych; znacznego zużycia hamulców i elementów układu kierowniczego; zapleśnienia wnętrza pojazdu.
 • Brak jest w pojeździe istotnych części i powierzchni/fragmentów (np. silnik, słupki, dach, oś, system wtrysku paliwa lub mocowanie skrzyni biegów) bądź są one poważnie uszkodzone, a koszt ich naprawy przekroczyłaby wartość naprawionego pojazdu.

Ze względu na stan formalno-prawny przemieszczany transgranicznie pojazd uznaje się za odpad jeżeli:

 • Brak jest dowodu rejestracyjnego bądź z zapisów dowodu rejestracyjnego wynika, że pojazd nie może być użytkowany zgodnie z przeznaczeniem.
 • Brak jest innych dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu w kraju przeznaczenia (np. dowód zakupu pojazdu).
 • Z dokumentów dołączonych do przemieszczanego pojazdu wynika, że pojazd ten przemieszczany jest z przeznaczeniem na części bądź innego użytkowania niezgodnego z jego pierwotnym przeznaczeniem.

- Wystąpienie którejkolwiek z ww. sytuacji jest przesłanką do uznania przemieszczanego transgranicznie pojazdu za odpad - wyjaśnia inspektor Grzegorz Adamowicz. - Przesłanki uznania przemieszczanego pojazdu za odpad dotyczące stanu technicznego i braku dowodu rejestracyjnego nie mają znaczenia, jeżeli pojazd jest pojazdem zabytkowym lub istnieje możliwość zarejestrowania tego pojazdu jako zabytkowego oraz nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa, lub środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piknik motocyklowy w Zduńskiej Woli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zabytkowe samochody i motocykle na sprzedaż. Zobacz jakie pojazdy można kupić w sieci. Niektóre okazy zaskakują! Ceny? Ceny też - Dziennik Bałtycki

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto