Zależy Ci na szybkim internecie? Zainwestuj w dwuzakresowy router

Materiał Partnera Zewnętrznego
Swego czasu oknem na świat dla wielu Polaków była telewizja, dzisiaj w wielu domach rolę telewizji przejął internet. Nieodłącznym wyposażeniem każdego domostwa stał się komputer, laptop, notebook czy tablet i rzecz jasna z połączeniem z internetem. Firmy prześcigają się z ofertami usług internetowych. Telewizje kablowe czy operatorzy telefonii komórkowych na każdym kroku kuszą swoimi propozycjami połączeń internetowych. Duże znaczenie ma prędkość łącza internetowego, zwłaszcza dla czynności które chcemy dzięki temu wykonać. Przeglądanie stron inernetowych, ściąganie filmów czy muzyki, gry online to tylko niektóre możliwości wykorzystania internetu.

W Polsce pierwsze internetowe łącze analogowe zostało uruchomione 26 września 1990 roku i miało ono prędkość 9600 bit/sek. Dzisiaj te prędkości sięgają kilkuset megabitów na sekundę. Internet w Polsce dostępny jest oficjalnie od 20 grudnia 1991 roku, gdy placówki naukowe Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Fizyki Jądrowej i Obserwatorium Astronomiczne oraz kilka komputerów w Toruniu, Katowicach i Krakowie zostało podłączonych do internetu, a tego samego dnia Stany Zjednoczone zniosły ograniczenia w łączności z Polską. Oprócz komputera wielu użytkowników internetu korzysta także z routera, czyli urządzenia sieciowego służącego do łączenia różnych sieci komputerowych. Pełni on rolę węzła komunikacyjnego. Router, po polsku trasownik, pracuje w trzeciej warstwie modelu OSI, czyli opisuje drogę danych od aplikacji w systemie jednej stacji roboczej do aplikacji w systemie drugiej. Pojawia się jednak pytanie: jak kupić dobry router do domu?

Router musi być przede wszystkim niezawodny. Przed wyborem odpowiedniego sprzętu należy określić jaki typ łącza wykorzystywany jest do łączenia się z siecią. Operatorzy telewizji kablowych często dostarczają modemy, które podłącza się do karty sieciowej za pomocą zwykłego ethernetowego kabla. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w router z wejściem WAN (WideArea Network) typu RJ-45.

Natomiast jeśli jest to operator telekomunikacyjny to obsługiwana jest linia telefoniczna z końcówką RJ-11. Należy zatem znaleźć router WiFi z wejściem tego typu i wbudowanym modemem ADSL2+, który jest kompatybilny ze starszymi wersjami ADSL i pozwala na wykorzystanie pełnej przepustowości najszybszych łączy. ADSL to technika umożliwiająca szerokopasmowy asymetryczny dostęp do sieci teleinformatycznych, w tym do internetu. Wcześniej jednak trzeba ustalić Annex, czyli standard transmisji danych dla urządzeń ADSL. Dla linii analogowych wybieramy Annex A, dla cyfrowych (ISDN) Annex B. Model obsługujący sieć 802.11n (300 Mb/s) typu dual-band, czyli dwuzakresowy, powoli wypierany jest przez standard 802.11ac.

Gdy technologia N nie wystarcza
Wymagania użytkowników sieci z każdym rokiem zwiększają się i obecny standard, oznaczony literą „n” przestaje już wystarczać. Dlatego stworzono technologię 802.11ac. Standard 802.11ac to próba przebudowania protokołu 802.11, która ma na celu zwiększyć prędkość sieci. Dokonać tego ma za pomocą użycia szerszych kanałów radiowych, lepszej modulacji, a przede wszystkim przy jednoczesnej transmisji do wielu użytkowników (tzw. Multi User MIMO). To najważniejszy element nowego standardu. Dzięki temu będzie można osiągać wielogigabitowe prędkości oraz wielokrotne zwiększenie pojemności sieci. Duże rozmiary plików już nie będą problemem dla użytkowników korzystających z połączeń bezprzewodowych.

Technologia AC operuje w paśmie 5GHz, gdzie jest więcej nienakładających się kanałów radiowych i więcej przestrzeni do rozwinięcia pełnej prędkości. Również współistnienie wielu sieci w tej samej przestrzeni jest o wiele łatwiejsze niż w zatłoczonym, najpopularniejszym obecnie paśmie 2,4GHz. Warto też sprawdzić czy router ma kreatora ułatwiającego uruchomienie, np. dobranie odpowiedniego kanału Wi-Fi czy zabezpieczenie sieci. Router z modemem ADSL powinien też mieć ustawienia sieci dla polskich operatorów, co ułatwi konfigurację łącza. Dobrze wybrać urządzenie z polskim panelem sterowania. Ponadto trzeba upewnić się, że router ma zaporę, która ochroni sieć przed atakami z internetu. Powinien też obsługiwać zabezpieczenie Wi-Fi poprzez WPA2-PSK, a także filtr MAC, który pozwala korzystać z sieci tylko wybranym urządzeniom. Z kolei w specyfikacji warto sprawdzić, czy router obsługuje takie technologie, jak QoS czy WMM, pozwalające określać, jakie dane w internecie i w sieci Wi-Fi mają pierwszeństwo. W tym przypadku przydać się może usługa przekierowywania portów. Warto wybrać model z gigabitowym przełącznikiem, które pozwala na sprawne przesyłanie dużych plików między komputerami czy np. odtwarzaczem sieciowym i serwerem NAS. Poniżej przedstawiamy trzy modele routerów różnych firm o mocnych osiągach.

Asus DSL-N55U Dwupasmowy gigabitowy router WiFi N600 z modemem ADSL do 24Mbit/s, obsługa ADSL2/2+
Każdy z nas woli wybierać rzeczy, które są trochę droższe niż inne, ale służą nam dłużej i sprawniej. Wielu osobom szusowanie po internecie sprawia niekłamaną przyjemność. Dzięki routerowi w każdym miejscu naszego domu, czy mieszkania możemy wejść w wirtualny świat. Asus DSL-N55U to router bezprzewodowy do sieci ADSL/2/2+ z aneksem A, czyli do analogowych linii telefonicznych.

Urządzenie to ma znakomite parametry, które czynią z niego sprzęt wysokiej jakości. Oferuje stylowy wygląd, zaawansowane funkcje, łatwą konfigurację, a także doskonałe parametry domowej sieci bezprzewodowej i przewodowej. Dzięki dwóm gniazdom USB 2.0 router udostępnia funkcję drukowania i skanowania w sieci. Może też pracować jako szybki NAS (dysk sieciowy), gdy podłączone zostanie urządzenie magazynujące. Jest zgodny z DLNA, może więc pełnić rolę serwera mediów i centrum domowej rozrywki. Urządzenia takie jak PS3, iPhone czy Eee Pad z powodzeniem bezprzewodowo transportuje muzykę i wideo przez DSL-N55U.

Doskonały transfer w przypadku sieci przewodowych zapewniony jest przez cztery gniazda gigabitowego Ethernetu. Dodatkowo obsługa nawet do 300 tysięcy sesji danych oznacza, że router ma około 20-krotnie większą przepustowość niż inne routery domowe. Transmisji danych nie przeszkadza nawet duże obciążenie routera, a ustawienia QoS gwarantują rozmowom VolP czy grom online, że nie będą one zakłócane podczas pobierania dużych plików. Model tego routera ma dwa niezależne procesory dla modemu ADSL oraz rutera Wi-Fi, dzięki czemu zapewnia bardzo szybkie połączenia kablowe i bezprzewodowe oraz odłączaną antenę Wi-Fi, która jeszcze w znacznym stopniu zwiększa zasięg sieci bezprzewodowej.

DSL-N55Uobsługuje dwie częstotliwości i zapewnia płynną łączność. Podstawowe zadania internetowe takie jak przeglądanie stron czy pobieranie plików odbywają się w pasmie 2,4 GHz, natomiast bezprzewodowe przesyłanie treści HD przeprowadzane jest w tym samym czasie w paśmie 5 GHz, dzięki czemu uzyskuje się zoptymalizowaną szybkość i płynne odtwarzanie bez buforowania.

Dzięki możliwości podłączania urządzeń, obsłudze serwerów FTP, SAMBA, UPnP AV i standardu DLNA, a także dwóm wbudowanym gniazdom USB, udostępnianie danych i korzystanie z sieci w DSL-N55U staje się o wiele łatwiejsze. Pobieranie plików HTTP, FTP oraz P2P na urządzenie magazynujące podłączone do portu USB rutera może odbywać się cały dzień, nawet bez komputera. Ponadto dwa gniazda USB umożliwiają podłączenie drukarki sieciowej i serwera plików, dlatego bez problemów można wykonywać wiele czynności jednocześnie. Funkcja AI Radar pozwala wzmocnić połączenie z urządzeniami bezprzewodowymi. Silniejszy sygnał w każdym kierunku i większy zasięg przekłada się na wyższy transfer danych. W interfejsie EZ UI Dashboard zgrupowano konfigurację, monitorowanie i zarządzanie siecią. W EZ UI można także skonfigurować telewizję IPTV. Polecamy z pełną odpowiedzialnością.

NETGEAR DGND4000
Dwuzakresowość routera to standard takiego urządzenia w dzisiejszych czasach. Kupując router należy pamiętać, że ma on służyć przez kilka lat. Warto więc znaleźć taki model, który wykorzystuje najnowsze technologie. Tym razem polecamy NETGEAR DGND4000. Obsługa dwóch częstotliwości 2.4 i 5 GHz , które pracują jednocześnie, zapewnia maksymalny zasięg oraz przepustowość. W przypadku tego routera przepustowość sieci bezprzewodowej sięga 450Mb/s i umożliwia ona przesyłanie kilku plików video HD w tym samym czasie. W

budowany modem ADSL jest kompatybilny z większością dostawców Internetu oferujących przyłącze w standardzie ADSL, który pozwala na dużo większą przepustowość niż technologia modemów telefonicznych, w której wszystkie sygnały są przesyłane w paśmie przeznaczonym do przesyłania głosu. Technologia ADSL stworzona została z myślą o użytkownikach częściej odbierających dane (np. ze stron internetowych) niż wysyłających dane (np. posiadających serwer internetowy). NETGEAR umożliwia ultra szybkie połączenie przewodowe Gigabit, które gwarantuje stabilne połączenie przewodowe. Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w wiele funkcji klasy premium takich jak ReadySHARECloud, ReadySHAREPrinter oraz NETGEAR Genie.

Dzięki ReadySHARECloud można z powodzeniem przechowywać wszystkie swoje zabezpieczone pliki w wirtualnej chmurze i będą one dostępne zawsze i wszędzie. Łącze pliku zmienia się w jednak zależności od prędkości internetu od i do routera. Słowem ReadySHARECloud to zdalny dostęp do dysku. ReadySHAREPrinter umożliwia podłączenie drukarki. Z kolei dzięki aplikacji NETGEAR Genie wydajne możemy zarządzać naszą domową siecią, co staje się ciekawą zabawą. Ponad cztery milionów pobrań programu Genie App świadczy o jego zaletach, dzięki którym użytkownicy monitorują i kontrolują swoją domową sieć z komputera PC, Mac lub smartfona. Za pomocą tego programu można dzielić się plikami i wykonywać strumieniowe transmisje muzyki lub filmów wideo, diagnozować i naprawiać usterki w sieci, a także ustawiać kontrolę rodzicielską. Użytkownicy chwalą sobie przyzwoity zasięg i stabilne połączenie przy dwuzakresowości. Dodatkowe specyfikacje tego routera to porty (4 x 10BaseT/100BaseTX/1000BaseT wspierające prędkości 10, 100 i 1000 Mb/s), rozmiar (D x W x S mm): 223 x 153 x 31 mm oraz waga 500g. Bądź bliżej świata i wybierz router NETGEAR DGND4000.

TP-Link Archer D5
Obsługiwanie standardu 802.11ac staje się wyznacznikiem wysokiej jakości najnowszych routerów. Nowa generacja połączeń bezprzewodowych wyznaczyła kierunek, w którym zmierzają producenci tych urządzeń. Routery TP-Link są bardzo popularne wśród internetowej społeczności. TP-Link Archer D5 pracuje na dwóch zakresach i obsługuje sieć bezprzewodową o prędkości 300Mb/s w paśmie 2.4GHz oraz sieć o prędkości 867Mb/s w paśmie 5GHz. Dzięki temu można korzystać z codziennych, mniej wymagających aplikacji, takich jak poczta elektroniczna i przeglądanie stron internetowych (w pierwszym przypadku) przy jednoczesnym wykorzystaniu wrażliwych na opóźnienia zastosowań takich jak transmisje strumieniowe wideo w jakości HD lub gry online (w drugim przypadku).

Dwa porty USB 2.0 pozwalają na udostępnianie drukarek, plików i multimediów przez sieć lokalną i internet, z którym połączenie jest możliwe poprzez port ADSL oraz port Ethernet WAN. Dzięki temu użytkownik może korzystać z różnorodnych łącz internetowych (ADSL, modem kablowy lub modem światłowodowy) co ułatwia zmianę używanego typu łącza internetowego w zależności od istniejącej potrzeby. To wszechstronne urządzenie łączy w sobie funkcje routera bezprzewodowego oraz modemu ADSL, dzięki czemu umożliwia ograniczenie ilości używanych urządzeń oraz zajmowanego przez nie miejsca. Rozbudowana funkcjonalność routera Archer D5 powoduje, że jest on idealnym urządzeniem spełniającym rolę centralnego węzła sieci w domu lub małej firmie.

Wyższa wydajność i bezpieczeństwo standardu 802.11ac jest świetnym sposobem na zwiększenie wydajności domowej sieci. Gigabitowy port LAN/WAN oraz trzy gigabitowe porty LAN są idealnym rozwiązaniem do zastosowań wymagających szybkiego i niezawodnego przesyłania dużych ilości danych, takich jak połączenia konferencyjne, strumieniowe transmisje wideo w jakości HD czy gry online. Trzy anteny oraz kształt i czarny kolor nadają routerowi specyficznego wyglądu. Drodzy państwo, to na który router się decydujecie?

Orzeczenie TSUE. Koniec wynajmów krótkoterminowych?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dakens
23 czerwca 2017, 13:55, batuks:

Netgear, a jaki konkretnie model, to już uzależnione jest od budżetu. Ogólnie można coś ustrzelić w każdym budżecie, pod warunki domowe cudownych parametrów nie potrzebujecie, ale w praktyce wszystko jest do ogarnięcia. Kwestia zdrowego podejścia do tematu. Dacie radę. Wybór routera nie wymaga wielkiej wiedzy.

A r7000? Albo jakiś starszy Nighthawk? Jakie macie? Zależy mi na czymś niezawodnym pod max 5 urządzeń jednocześnie i pod normalne korzystanie z sieci.

b
batuks

Netgear, a jaki konkretnie model, to już uzależnione jest od budżetu. Ogólnie można coś ustrzelić w każdym budżecie, pod warunki domowe cudownych parametrów nie potrzebujecie, ale w praktyce wszystko jest do ogarnięcia. Kwestia zdrowego podejścia do tematu. Dacie radę. Wybór routera nie wymaga wielkiej wiedzy.

p
popsa

Zdecydowanie sprzęty od Netgear - ale oczywiście to jaki model zależy tak naprawdę od budżetu. Parametry routerów są mega zróżnicowane. Masz sprzęty za 50 zł i za 2 tysiące. Kwestia osiągów jakich potrzebujecie. Jeśli jesteście zdania, że nie wykorzystacie aż takich parametrów to chyba szkoda za nie aż tyle płacić, prawda?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3