Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Nidzicy

red.
Creative Commons/commons.wikimedia.org
Creative Commons/commons.wikimedia.org Semu
Co roku przed lipcową inscenizacją bitwy na Polach Grunwaldzkich bractwa rycerskie przybywają do Nidzicy, by krzyżować miecze i topory w Turnieju o Buzdygan Wielkiego Mistrza Winrycha von Kniprode. W końcu XIV wieku mistrz ten nadał osadzie prawa miejskie i wzniósł tutaj masywną, ceglaną warownię.

Pod Wielkim Mistrzem

W budowanym blisko czterdzieści lat Neidenbergu - Zamku nad Nidą – rządzili krzyżaccy wójtowie. Do czasu. W przededniu wybuchu wielkiej wojny z Polską (1409 r.), kiedy zamczysko było w pełni przygotowane do odpierania litewskich i polskich ataków, nastał tu krzyżacki prokurator. Ale zamku nie obronił. Wojska Jagiełły zajęły warownię 12 lipca 1410 roku nie przelewając krwi. Z rozkazu Wielkiego Mistrza, krzyżacka załoga maszerowała w tym czasie na Grunwald. Bramy zamku stały otworem. Cztery lata później nie było już tak łatwo. Wojska polsko-litewskie wzięły zamek po ośmiu dniach oblężenia, tracąc przy tym blisko 400 żołnierzy. Ale Krzyżacy wciąż tu wracali - po raz ostatni, i to na dłużej, na mocy II pokoju toruńskiego (1466 r.).

Działo się

Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego (1525 r.) w niedzickim zamku nastały czasy starostów książęcych, pod których rządami miasto kwitło przeszło sto lat. Do czasu najazdów szwedzkich. Zdobytą i ograbioną twierdzę próbowały odbić w 1656 r. czambuły tatarskie, przysłane przez chana z pomocą królowi Janowi Kazimierzowi, ale walki tylko pogłębiły zniszczenia. Swoje zrobili też stacjonujący w zrujnowanej budowli w latach 1806-1812 (z przerwami) żołnierze napoleońscy. Odbudowany dwadzieścia lata później zamek służył Temidzie. Był tutaj sąd i więzienie. W 1945 r. płonął od bomb zrzuconych przez armię sojuszniczą. Na odbudowę czekała Nidzica znowu dwie dekady.

Zwiedzamy

Sala Rycerska - dawna kancelaria wójta, kaplica i refektarz; polichromie i gotyckie sklepienia;

sala widokowa - dawny krzyżacki spichlerz, z obelkowaniem i gankami wartowniczymi oraz panoramą na miasto i okolicę;

zamkowy dziedziniec, wieża bramna

ekspozycja historyczna „Z dziejów Ziemi Nidzickiej”, mieszcząca się w czterech salach zamkowego przyziemia (m.in. broń używana w czasach bitwy pod Grunwaldem);

galeria Hieronima Skurpskiego, jednego z najwybitniejszych artystów Warmii i Mazur

Nidzicki Ośrodek Kultury
, ul. Zamkowa 2, 13-100 Nidzica, tel. 89 625 03 70, 625 03 74. Zwiedzanie: od listopada do 15 marca – w dni powszednie w godz. 10.00-16.00, w soboty i niedziele – 9.00-16.00, od 16 marca do końca października - w dni powszednie w godz. 9.00-17.00, w soboty i niedziele – 8.00-17.00. Bilety: normalny – 8 PLN, ulgowy – 6 PLN.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto