13 czerwca trasa BEKSIŃSKI.LIVE 2024 odwiedzi Olsztyn

Materiał informacyjny BEKSIŃSKI.LIVE

13 czerwca projekt BEKSIŃSKI.LIVE 2024 zawita do olsztyńskiej Hali Urania. Podczas tego multimedialnego spektaklu przy akompaniamencie autorskiej muzyki stworzonej przez WASILEWSKIEGO i Kamila Zawiślaka Wishlake’a zaprezentowane zostanie wprawione w ruch i przepuszczone przez filtr nowoczesnych technologii malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się także wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Fisz oraz Piotr Rogucki. Bilety na BEKSIŃSKI.LIVE dostępne są na eBilet.pl.

Po niezwykle entuzjastycznie przyjętym starcie projektu BEKSIŃSKI.LIVE w Łodzi i Trójmieście, czas na przystanek w Lublinie. 22 maja w Hali Globus publiczność zobaczy muzyczno-wizualny spektakl, w którego centrum stoi współczesny człowiek konfrontujący się m.in. z własnym przeznaczeniem, śmiercią, lękami, rozterkami i kreacją. Widowisko wykorzystuje różne środki wyrazu, brzmienia i gatunki muzyczne, prowadząc widzów przez interpretacje ludzkiego losu w świetle malarstwa Zdzisława Beksińskiego. Projekt podzielony jest na cztery tematyczne części. Wychodzi od zagadnień związanych z kreacją i egzystencją, następnie skupia się na mroku i ciemnej naturze człowieka, by zakończyć się katharsis.

Zainspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego, Michał Wasilewski postanowił dokonać trudnej sztuki przełożenia jego obrazów na dźwięki, tworząc monumentalne kompozycje, głównie w oparciu o muzykę elektroniczną. W kolejnym etapie dodane zostały do nich słowa autorstwa Wishlake’a, co nadało utworom dodatkowej głębi i znaczenia. Stworzony w ten sposób program będzie można usłyszeć już 13 czerwca. Twórcom muzyki na scenie towarzyszyć będą wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Fisz oraz Piotr Rogucki.

Niezwykle ważne w projekcie BEKSIŃSKI.LIVE będą oczywiście dzieła Mistrza. Zdzisław Beksiński zawsze przesuwał granice swojego medium, dlatego twórcy wydarzenia, z pomocą sztucznej inteligencji (AI) postanowili kontynuować tę misję, sięgając po nowe środki wyrazu. Na ekranach obrazy Beksińskiego zostaną przepuszczone przez filtr AI i wprawione w ruch. Sztuczna inteligencja, ucząc się z obrazów Mistrza, generuje zaskakujące formy, które zdumiewają swoją autentycznością i płynnością przemian. Narzędzie to pozostaje jednak pod ścisłą kontrolą człowieka i jego wizji twórczej, tak by nie zatracić estetyki charakterystycznej dla sztuki Zdzisława Beksińskiego.

Spektakle multimedialne BEKSIŃSKI.LIVE odbędą się Krakowie (26.04), w Lublinie (22 maja, Hala Globus), Olsztynie (13 czerwca, Hala Urania) oraz Szczecinie (28 września, Netto Arena). Bilety na wydarzenie dostępne są na eBilet.pl.

Projekt powstaje w partnerskiej współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: 13 czerwca trasa BEKSIŃSKI.LIVE 2024 odwiedzi Olsztyn - Olsztyn Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto