MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyńscy twórcy apelują do kandydatów na prezydenta o wsparcie kultury: List otwarty

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wspólnota artystyczna Olsztyna, wystosowała list otwarty do wszystkich kandydatów, na stanowisko prezydenta miasta, w którym postuluje się powrót kultury, do centralnej roli w życiu społeczności. List, podpisany przez szereg znaczących postaci z olsztyńskiego środowiska kulturalnego, podkreśla, że po latach zaniedbań, kultura powinna stanowić siłę napędową przemian.

Wśród sygnatariuszy znajdują się takie osobistości, jak Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Mute Sobaszek i Wacław Sobaszek z Teatru Węgajty, Andrzej Bartnikowski, dyrektor Teatru Lalek, Krzysztof Dąbkowski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, oraz kompozytor Jarek Kordaczuk.

List podkreśla rolę kultury, jako trwałego kapitału ludzkiego oraz jej zdolność do generowania pozytywnych procesów społecznych, demograficznych i gospodarczych. Autorzy apelu zauważają, że Olsztyn obecnie znajduje się wśród miast wojewódzkich o najniższych nakładach na kulturę.

Wśród postulatów znajduje się m.in. prośba o powołanie wiceprezydenta odpowiedzialnego za kulturę, inwestycje infrastrukturalne związane z działalnością kulturalną, przejrzyste finansowanie miejskiej kultury oraz stworzenie programu promocji twórców i kultury, obejmującego rezydencje artystyczne i system stypendialny dla twórców.

List otwarty skupia się także na roli organizacji pozarządowych, domagając się partnerskiego traktowania i wsparcia zarówno systemowego, jak i finansowego dla NGO-sów.

W obliczu nadchodzących wyborów samorządowych, olsztyńscy artyści apelują do kandydatów o uwzględnienie ich postulatów w projektach działalności, na rzecz miasta. Oczekują oni od przyszłego prezydenta konkretnego programu wspierania kultury oraz działań na rzecz organizacji pozarządowych.

Wybory prezydenckie w Olsztynie odbędą się 7 kwietnia, z drugą turą planowaną na 21 kwietnia. Olsztynski obecny prezydent, Piotr Grzymowicz, ogłosił, że nie ubiega się o reelekcję, popierając jednocześnie kandydaturę Roberta Szewczyka z Koalicji Obywatelskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto