Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Botaniczne ciekawostki w Nadleśnictwie Strzałowo [ZDJĘCIA]

Robert Orzechowski
Czosnek zielonawy  Allium oleraceum
Czosnek zielonawy Allium oleraceum ANDRZEJ RYŚ
W Nadleśnictwie Strzałowo, w zespole świetlistej dąbrowy, pojawiły się kolejne nowe rzadkie w kraju i regionalnie gatunki roślin.

Nowe gatunki roślin w Nadleśnictwie Strzałowo

Według kolejności prezentowania są to:
1. Czosnek zielonawy Allium oleraceum – gatunek wyróżniający łęg wiązowy z fiołkiem wonnym oraz charakterystyczny dla muraw kserotermicznych. W Polsce NE gatunek rzadki a miejscami bardzo rzadki. Na terenie odtwarzanego zespołu po wykonaniu odkrzaczania i wypasu stwierdzono obfite występowanie na dwóch stanowiskach.

2. Jastrzębiec baldaszkowaty Hieracium umbellatum – jest to gatunek związany z ciepłolubnymi murawami napiaskowymi. Na terenie Puszczy Piskiej spotykany stosunkowo rzadko. Na terenie odtwarzanego zespołu stwierdzono pojedynczy okaz w płacie z naparstnicą zwyczajną, groszkiem czerniejącym, czyścicą storzyszkiem.

3. Kłosownica pierzasta Brachypodium pinnatum - gatunek charakterystyczny dla muraw kserotermicznych. Na terenie odtwarzanego zespołu stwierdzony na dwóch stanowiskach. Na Mazurach gatunek ten jest stwierdzanym rzadko. Jedno ze stanowisk zlokalizowane było na skraju lasu a drugie na poboczu leśnej drogi.

4. Oman wierzbolistny Inula salicyna – gatunek charakterystyczny dla łąk trzęślicowych. Na terenie odtwarzanej świetlistej dąbrowy stwierdzony na trzech stanowiskach. Ponadto na terenie Nadleśnictwa stwierdzony na poboczu drogi powiatowej oraz na skraju lasu stykającym się z pastwiskiem, na którym trwa aktualnie wypas krów. W Polsce NE spotykany bardzo rzadko.

5. Róża Sherarda (róża zapoznana) Rosa sherardii – cecha charakterystyczną tego gatunku jest żywiczny zapach rozcieranych liści. Występuje na murawach kserotermicznych, ciepłych skrajach lasów, na miedzach. W Polsce NE bardzo rzadka. Stwierdzona na skraju i wewnątrz odtwarzanego zespołu na dwóch stanowiskach.

6. Sierpik barwierski Serratula tinctoria – gatunek wyróżniający zespół świetlistej dąbrowy oraz charakterystyczny dla łąk trzęślicowych. Stwierdzony na 6 stanowiskach wewnątrz i na skraju odtwarzanego siedliska. Na Mazurach spotykany rzadko.

źródło: olsztyn.lasy.gov.pl/ ANDRZEJ RYŚ

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto