Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kawior ze szczupaka na Liście Produktów Tradycyjnych

Robert Orzechowski
Kawior ze szczupaka
Kawior ze szczupaka warmia.mazury.pl
Kawior ze szczupaka został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To kolejny produkt z województwa warmińsko-mazurskiego, który się na niej znalazł.

Kawior jest od dawna jednym z najbardziej wykwintnych i pożądanych produktów na świecie, atrybutem wyjątkowych przyjęć oraz symbolem luksusu i prestiżu. Gdy mowa o kawiorze, pierwszym skojarzeniem jest Rosja i jesiotr. W Rosji tajemnicę sporządzania kawioru rybacy znali od XII wieku, a car Iwan IV na stałe wprowadził kawior do kremlowskiego jadłospisu. Mało osób wie, że już w wiekach średnich, w Rosji „kawior szczupakowy” był bardziej ceniony niż jesiotrowy i gościł on na stołach carów i bojarów.

W ostatnich latach kawior ze szczupaka odzyskuje dawną utraconą sławę. Mazury – Kraina Tysiąca Jezior - od pradawnych dziejów słynęła z wielkiej ilości ryb słodkowodnych o bardzo dobrej jakości i wyjątkowych walorach smakowych. „Owoce jezior” pochodzące z Mazur były sprzedawane w całych Niemczech, jak również eksportowane do krajów ościennych, w tym do dawnego zaboru rosyjskiego, a nawet do krajów tak odległych jak Francja.

Przygotowany kawior ze szczupaka można podawać z jajkiem na twardo, do kanapek lub jako przekąska do wódek, koniaków lub szampana. Rarytas ten jest dostępny obecnie w nielicznych mazurskich restauracjach,m.in. przyrządzany i podawany w restauracji nad jeziorem Śniardwy w Głodowie.

Początki rybołówstwa we wsi Głodow, dzisiaj Głodowo, są nierozerwalnie związane z burzliwymi dziejami tych ziem. Niewielka wieś w czasach przedwojennych słynęła głównie z rybołówstwa. Po drugiej wojnie światowej rybacka brygada w Głodowie, w zmienionych warunkach politycznych i ustrojowych, również się nim trudniła. W ówczesnych czasach w brygadach rybackich pracowali głównie tutejsi mężczyźni. Choć zatrudnienie związane z połowami ryb znajdowały również kobiety – szyły sieci pod okiem doświadczonego rybaka.

W okresie powojennym wielu rdzennych Mazurów wyjechało do Niemiec,ze względu na represje ze strony władzy. Po ostatniej fali wyjazdów w latach siedemdziesiątych, związanej z akcją „łączenia rodzin”, Mazurów pozostało niewielu. Pozostali na tych terenach autochtoni przekazywali w formie ustnej informacje dotyczące gospodarki rybackiej oraz sposobów przyrządzania potraw z ryb, w tym kawioru ze szczupaka. Kawior z ikry szczupaka przyrządzany był nie tylko na „pańskie” stoły. Miejscowa ludność z racji mnogości i dostępności ryb również go robiła.

18 lipca 2016 roku ten wyjątkowy produkt uzyskał wpis na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

źródło: warmia.mazury.pl

Więcej informacji z Warmii i Mazur jest na stronie: warminskomazurskie.naszemiasto.pl

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto