18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kuchnia Warmii i Mazur

Agnieszka Szukuć
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Domowe_kartacze.JPG
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Domowe_kartacze.JPG Lukaszeq
Choć dziś tradycyjne warmińskie i mazurskie potrawy znajdziemy prędzej w restauracji niż na talerzu przeciętnego mieszkańca regionu, nie oznacza to, że nasze województwo nie może poszczycić się oryginalną i bogatą w smak kuchnią. W końcu Warmia i Mazury to miejsce, gdzie łączą się wpływu wielu kulinarnych kultur, a świeżych produktów nie brakuje.

Dostępność wielu świeżych warzyw i owoców, bogactwo lasów oraz jezior i rzek wpłynęły na smak warmińsko-mazurskiej kuchni. Dziczyzna także na dobre zagościła na talerzach mieszkańców tego regionu. Warmińskie i mazurskie dania są często tłuste i sycące, co wcale nie umniejsza ich walorów smakowych.

W kuchni warmińsko-mazurskiej można wyczuć wpływy wschodnie. Niektóre nasze potrawy odnaleźć można także na stołach litewskich. Nie brakuje też dań, które popularne są także w Niemczech, choćby takich jak golonka.

Kartacze po popisowa potrawa z Mazur. Podobno najlepsze serwowane są w Baniach Mazurskich. Choć jest to potrawa czasochłonna, smak wynagradza wszelkie trudy. Aby wykonać kartacze potrzebujemy: ok. 2 kg ziemniaków, 2 cebul, 1 ząbka czosnku, 800 g zmielonego mięsa, 1 jajka, 250 g wędzonego boczku oraz soli i pieprzu. Cebulę i czosnek siekamy i podsmażamy na tłuszczu. Potem mieszamy z jajkiem i mięsem. 1,5 kg ziemniaków trzeba zetrzeć na tarce, a potem odsączyć z płynu. Należy jednak pamiętać o pozostawieniu białej skrobi. Resztę ziemniaków gotujemy w mundurkach, następnie obieramy i przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Ziemniaki mieszamy, a jeśli powstała masa jest zbyt wodnista, dodajemy mąki. Z ciasta wyrabiamy kule,a w środek każdej z nich kładziemy trochę mięsa. Gotowe kartacze wrzucamy na wrzątek i gotujemy około 50 minut. Resztę cebuli podsmażamy z boczkiem. Na koniec dodajemy kartacze. Najlepiej smakują z lekko podsmażoną skórką.

Jak już wspomniałam wyżej, ryby odgrywają dużą rolę w kuchni Warmii i Mazur. Słynna sielawa ma nawet swoje własne święto - Sielawa Blues. Oczywiście podczas tej imprezy można spróbować nie tylko ryb. Aby przygotować smażoną sielawę potrzeba 0,5 kg ryby, 125 ml octu, 3 listki laurowe, 4 ziarna pieprzu, 4 ziarna ziela angielskiego, 2 dag mąki oraz olej do smażenia. Rybę trzeba opłukać, oprószyć mąką i usmażyć na oleju. Ocet wymieszać z taką samą ilością wody i doprawić przyprawami. Rybę ułożyć w słoju i zalać octem.

Alkohole cieszą się popularnością na Warmii i Mazurach. Działają tu uznane browary. Warmińskie miody smakują znawcom nie tylko z regionu. W dawnych czasach z piwa i wina robiono zupy podawane na zimno lub na gorąco.

Nie należy sądzić, że na Warmii i Mazurach brakuje słodkości. Miody to baza wielu słodkich dań. Mazurskie Miody to bodajże najsłynniejsza firma z tego regionu, która opiera swoją produkcję na wykorzystaniu tego złotego przysmaku. Piernik kętrzyński znany jest chyba każdemu miłośnikowi ciast.

Imprezy promujące potrawy regionalne to dobra okazja, aby poznać lokalne smaki. Jeśli masz ochotę odwiedzić jedną z nich, zerknij do naszego KALENDARIUM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto