MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Musical o Koperniku oraz muzyka z filmu "Chłopi" podczas festiwalu w Olsztynie

madeinwm
Musical o Mikołaju Koperniku oraz koncert z muzyką do malowanej ekranizacji "Chłopów" złożą się na dwudniowy festiwal muzyki filmowej w Olsztynie. Miejscem koncertów Arena Festival Film & Music 28 i 29 czerwca będzie hala Urania.

Musical o Koperniku oraz muzyka z filmu "Chłopi" podczas festiwalu w Olsztynie

Jak przypomniał dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii Janusz Ciepliński, ideą Arena Festival Film & Music jest pokazywanie publiczności dwóch mediów: muzyki i filmu, ale podczas tegorocznej, 8. edycji formuła festiwalowa zostanie poszerzona o kolejną formę muzyczną, jaką jest musical.

Pierwszego dnia festiwalu 28 czerwca zaprezentowany zostanie musical "Kopernik", którego premiera odbyła się rok temu na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku. W tamtejszej katedrze jest bowiem pochowany astronom, który 40 lat swego życia spędził na Warmii. Musical Kopernik, który powstał w 550. rocznicę urodzin uczonego i kanonika warmińskiego, jest obecnie w repertuarze Opery Krakowskiej.

Orkiestrę Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii, która towarzyszyć będzie solistom, chórowi i baletowi Opery Krakowskiej, poprowadzi dyrektor Opery Krakowskiej Piotr Sułkowski. Przypomniał, że musical o Koperniku z librettem Albeny Grabowskiej i muzyką Tomasza Szymusia powstał przy wsparciu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

"Dla nas to ogromna szansa pokazania trzygodzinnego spektaklu o życiu człowieka renesansu. Dla artystów z Opery Krakowskiej wystawienie musicalu w olsztyńskiej hali to też pewne wyzwanie z powodu innej akustyki, innej przestrzeni i technicznych wymogów. W Krakowie musical był pokazywany ponad 20 razy. Istnieją dwie wersje muzycznego spektaklu, w tym krótsza, dla dzieci i młodzieży, która cieszy się wielki powodzeniem. W Olsztynie pokażemy pełną wersję" - powiedział dyr. Sułkowski.

Drugiego dnia festiwalu, 29 czerwca, publiczność będzie mogła posłuchać zaaranżowanych na orkiestry kompozycji ludowych i filmowych do malowanej ekranizacji "Chłopów". Muzykę skomponował Łukasz L.U.C. Rostkowski wraz z Rebel Babel Film Orchestra. W trakcie koncertu, w którym wystąpi także Orkiestra Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii, pokazywane będą animacje.

Dotychczasowe edycje Arena Festival Film & Music odbywały się w Ostródzie w centrum wystawienniczym oraz w amfiteatrze nad Jeziorem Drwęckim. Organizatorzy zdecydowali, że tegoroczna odbędzie się w nowo wybudowanej hali Urania w Olsztynie.

Prof. Sułkowski pytany o ocenę hali sportowej jako miejsca do organizacji koncertów symfonicznych powiedział, że publiczność w Olsztynie zyskała dodatkową scenę. Przypomniał niedawny koncert z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do UE, który odbył się właśnie w olsztyńskiej Uranii. Wówczas prof. Sułkowski dyrygował dwiema połączonymi orkiestrami: Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii i Elbląskiej Kameralnej, oraz ponad 200-osobowym chórem - wraz z solistami wykonały one 9. Symfonię Beethovena z "Odą do radości".

Źródło: PAP

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto