Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyn: 15 marca rozpocznie się proces o usiłowanie zabójstwa kilkumiesięcznego dziecka

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Nasze Miasto
Proces przeciwko rodzicom o znęcanie się i usiłowanie zabójstwa kilkumiesięcznego dziecka rozpocznie się 15 marca przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Chłopiec w wyniku znęcania doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Jak przekazał w środę rzecznik Sądu Okręgowego w OlsztynieAdam Barczak, olsztyńska prokuratura okręgowa przesłała, do tego sądu pod koniec listopada ub. roku akt oskarżenia przeciwko rodzicom dziecka Michalinie P. i Michałowi J.

Do fizycznego znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, nad nieporadnym ze względu na wiek, kilkumiesięcznym dzieckiem miało dochodzić w okresie od 2 maja do 27 czerwca 2022 r., w jednej z miejscowości na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Według ustaleń prokuratora, czynu tego miała dopuścić się matka dziecka – Michalina P.

Stosowana przez oskarżoną wielokrotnie przemoc wobec małoletniego syna, polegała między innymi na szarpaniu dziecka za ręce i nogi, uderzaniu go w różne części ciała, także w głowę, przyduszaniu oraz rzucaniu dzieckiem. Skutkiem tego, było powstanie u pokrzywdzonego dziecka licznych obrażeń ciała, w tym złamań kończyn dolnych i górnych oraz rozległych obrażeń głowy.

Zdaniem prokuratora w następstwie tego długotrwałego, rozciągniętego w czasie intensywnego procesu znęcania się nad dzieckiem, Michalina P. usiłowała pozbawić swojego małoletniego syna życia.

Z uwagi na mnogość i rozległość obrażeń, dziecko w czerwcu 2022 roku zostało przywiezione w stanie ciężkim na odział intensywnej terapii szpitala w Olsztynie. Powstałe u chłopczyka w wyniku znęcania się obrażenia, zostały zakwalifikowane, jako ciężki uszczerbek na zdrowiu pod postacią choroby realnie zagrażającej życiu.

Z kolei Michał J., został oskarżony o zaniechanie opieki nad swoim kilkumiesięcznym synem poprzez brak realnego zaangażowania w jego rozwój oraz stan zdrowia i pozostawienie go pod wyłączną opieką skłonnej do agresywnych zachowań Michaliny P. W ocenie prokuratora, Michał J., takim zachowaniem naraził swojego małoletniego syna na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

W toku postępowania prokuratorskiego Michalina P. nie przyznała się do przedstawionego jej zarzutu i złożyła wyjaśnienia, w których wskazywała, że nie ma wiedzy, w jaki sposób powstały obrażenia ciała u syna. Michał J. także nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia.

Michalina P. obecnie przebywa w areszcie, natomiast wobec Michała J. stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji oraz zakazu kontaktowania się ze świadkami w tej sprawie. Dwoje dzieci oskarżonych w trybie zabezpieczenia zostało umieszczonych w pieczy zastępczej.

PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto