Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamięć o bohaterstwie: 15 sierpnia - Dzień Wojska Polskiego (wideo)

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 16 lat
15 sierpnia, to szczególna data dla wszystkich Polaków, ponieważ tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. To wyjątkowe święto zostało ustanowione na pamiątkę jednej z najważniejszych i najważniejszych bitew w historii Polski - Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która zapisała się na kartach historii jako "Cud nad Wisłą". Minister Andrzej Śliwka zaprasza na wydarzenia w naszym regionie.

Bitwa Warszawska, która toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, była decydującym starciem polsko-bolszewickiej wojny, znanej również jako wojna polsko-sowiecka. Po zakończeniu I wojny światowej i rewolucji bolszewickiej, bolszewicy próbowali rozszerzyć swoje wpływy na Europę Środkowo-Wschodnią, w tym na tereny Polski. Jednak Polska, która odzyskała niepodległość w 1918 roku, stanęła w obliczu zagrożenia i podjęła walkę w obronie swojego terytorium.

Bitwa Warszawska

Bitwa Warszawska okazała się kluczowym momentem w obronie niepodległości Polski. Polskie wojska pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego oraz gen. Tadeusza Rozwadowskiego, stanęły w obliczu przeważającej liczebnie armii bolszewickiej dowodzonej przez Michaiła Tuchaczewskiego. Na polach bitwy nad Wisłą doszło do zaciętych walk, gdzie polscy żołnierze, mimo przewagi wroga, walczyli dzielnie i zdeterminowanie.

"Cud nad Wisłą" to określenie, które pojawiło się w związku z niesamowitą obroną Warszawy i zwrotem w losach bitwy. Dzięki bohaterstwu i determinacji polskich żołnierzy oraz sprawnemu dowodzeniu, Polska odniosła zwycięstwo, powstrzymując nacierającą armię bolszewicką. To wydarzenie miało ogromne znaczenie nie tylko dla Polski, ale także dla całej Europy, ponieważ powstrzymało ekspansję bolszewizmu na zachód.

Święto Wojska Polskiego, jest okazją do upamiętnienia tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny, a także do uhonorowania współczesnych żołnierzy, którzy służą Polsce z oddaniem i poświęceniem. To także czas, kiedy wspominamy o wyjątkowej roli, jaką wojsko odegrało w kształtowaniu historii naszego kraju i jego niepodległości.

W tym dniu, Polacy oddają hołd wszystkim żołnierzom, którzy stanęli w obronie ojczyzny w przeszłości i obecnie, chroniąc nasze wartości i bezpieczeństwo. Święto Wojska Polskiego przypomina nam o sile narodu, jedności i gotowości do obrony wolności i niezawisłości naszego kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pamięć o bohaterstwie: 15 sierpnia - Dzień Wojska Polskiego (wideo) - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto