Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twierdza Boyen w Giżycku

red.
Jedno z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych dzieł fortyfikacyjnych w Polsce ma pruski rodowód. Nazwę bierze od nazwiska wielkiego orędownika budowy rozpoczętej w 1843 r., pruskiego ministra wojny - Hermanna von Boyen.

Trzy spośród sześciu bastionów tworzących sześcioramienną, otoczoną kamienno-ceglanym murem gwiazdę - Hermann, Ludwig i Leopold - noszą imiona generała. Schwert, Recht oraz Licht (Miecz, Prawo i Światło) upamiętniają zaś symbole umieszczone w herbie rodu von Boyen. Taka była wola króla Fryderyka Wilhelma IV.

Twierdza leży na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Była głównym ogniwem w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp do państwa pruskiego. Zajmuje terytorium o powierzchni stu hektarów, otoczone suchą fosą, wałem i murem długim na 2,3 kilometra. Jej załoga liczyła trzy tysiące żołnierzy, służących w garnizonie giżyckim (od 1859 r.). Od 1902 r. była tutaj także składnica artyleryjska.

Latem 1914 r. i w lutym 1915 r. bez powodzenia szturmowali twierdzę Rosjanie. Ale tak naprawdę, przy całym swoim strategicznym położeniu, fortyfikacja nigdy nie była areną poważnych działań wojennych. Po I wojnie światowej, obok koszar i punktu dowodzenia mieścił się w niej m.in. szpital, a także więzienie. W 1939 r. była jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z terenu Prus Wschodnich wkroczyła na terytorium Polski. Brygada Forteczna „Lötzen” wchodziła w skład grupy Armii „Nord”, nacierającej w kierunku Mławy i Modlina; brała też udział w walkach pod Wizną. Podczas wojny miał w twierdzy swoją siedzibę ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii gen. Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę. W styczniu 1945 roku puszczone fortyfikacje Rosjanie zajęli bez walki.

Zwiedzamy

bramy – Giżycka (główna), Prochowa, Kętrzyńska i Wodna
betonowa kopuła pancerna pokryta stalowym pancerzem (przy Bastionie Miecz)
stanowiska bojowe i obserwacyjne
podziemne schrony koszarowe
budynki koszarowe
laboratorium i warsztat amunicyjny
dwie wozownie, kryta ujeżdżalnia koni i warsztat zbrojmistrza
piekarnia i spichrze zbożowe
muzeum historyczne

Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1, 11-500 Giżycko, tel.87 428 83 93, 604 872 239. W sezonie (czerwiec, lipiec, sierpień) twierdza czynna jest w godz. 9.00-19.00, w maju i wrześniu - 10.00-18.00, w kwietniu i październiku - 9.00-17.00, od listopada do kwietnia - od 9.00 do 15.00. Wystawy w Galerii można oglądać do godz. 17.00. Bilety: normalny - 6 PLN, ulgowy - 3 PLN (mieszkańcy Giżycka zwiedzają bezpłatnie).
W twierdzy działa też schronisko młodzieżowe, muzeum, klub starych motocykli i płetwonurków.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto