Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wernisaż wystawy „Współistotny”. Wizerunek Chrystusa w sztuce (WIDEO)

OPRAC.: Wojciech Gawor
Wideo
od 16 lat
Relacja z wernisażu wystawy “Współistotny”. Wizerunek Chrystusa w sztuce ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur. Podczas wydarzenia można było zapoznać się ze zbiorami muzeum Olsztyńskiego, obejrzeć wizerunki Jezusa oraz usłyszeć wiele interesujących szczegółów związanych z eksponatami.
Wernisaż wystawy „Współistotny”.
Polska Press

Współistotny: Wizerunek Chrystusa w sztuce ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur

Wystawa “Współistotny” w Muzeum Warmii i Mazur to fascynujące studium wizerunku Chrystusa w sztuce. Ta unikalna kolekcja prezentuje różnorodność interpretacji postaci Jezusa Chrystusa przez wieki, odwołując się do różnych stylów i okresów artystycznych.

Znaczenie tytułu

Tytuł wystawy, “Współistotny”, odnosi się do chrześcijańskiego dogmatu o Trójcy Świętej, który mówi, że Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty są “współistotni”, czyli mają tę samą naturę. W kontekście tej wystawy, tytuł ten podkreśla głęboką duchowość i teologiczną wagę przedstawień Chrystusa.

Wernisaż wystawy „Współistotny”.
Polska Press

Wizerunek Chrystusa w sztuce

Wizerunek Chrystusa jest jednym z najważniejszych motywów w sztuce chrześcijańskiej. Przez wieki artyści starali się uchwycić Jego boskość i człowieczeństwo, cierpienie i triumf, miłość i miłosierdzie. Wystawa “Współistotny” prezentuje te różnorodne interpretacje w formie rzeźb, obrazów, ikon i innych dzieł sztuki.
Na ekspozycji można zobaczyć dzieła sztuki z okresu średniowiecza i baroku, które stanowią bogaty przekrój ikonografii chrystologicznej. Znajdziemy tu twórczość obrazującą sceny z życia Chrystusa, a także próbującą dotknąć relacji między Chrystusem a Bogiem Ojcem, Chrystusem a Matką Boską. Wystawa skupia się również na przedstawieniu człowieczeństwa w samym Jezusie.

Wśród przedstawionych wątków ikonograficznych dostrzec można rzeźbę prezentującą motyw Pietas Patris – przedstawienie Boga Ojca podtrzymującego ciało zmarłego Jezusa. Zobaczymy również powszechnie znany wizerunek Piety, a także motyw ikonograficzny pokazujący Chrystusa w tłoczni mistycznej. Ten ostatni motyw powstał w średniowieczu, na ekspozycji ukazany jest na XVII-wiecznej desce z kościoła ewangelickiego w Bartoszycach.

Prezentowane motywy ikonograficzne: Pieta, Madonna z Dzieciątkiem, Krucyfiks, sceny męki należą do tzw. przedstawień dewocyjnych będących odpowiedzią ówczesnego odbiorcy na potrzebę emocjonalnego kontaktu z sacrum.

Kolekcja Muzeum Warmii i Mazur

Muzeum Warmii i Mazur posiada bogatą kolekcję dzieł sztuki związanych z wizerunkiem Chrystusa. Te dzieła pochodzą z różnych okresów historycznych i reprezentują różne style artystyczne, od średniowiecznej ikonografii po nowoczesne interpretacje. Każde z nich oferuje unikalne spojrzenie na postać Jezusa Chrystusa.

Koniecznie trzeba zobaczyć tę wystawę

“Współistotny: Wizerunek Chrystusa w sztuce ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur” to nie tylko wystawa sztuki, ale także głębokie doświadczenie duchowe. Dzieła te przypominają nam o uniwersalności przesłania Chrystusa i jego nieustającej obecności w kulturze i sztuce.

Wernisaż wystawy „Współistotny”.
Polska Press

Za: Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto