Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Kętrzynie

Redakcja
Creative Commons/commons.wikimedia.org
Creative Commons/commons.wikimedia.org Serdelll
Reprezentacyjne, północne skrzydło zamku zajmował pfleger – prokurator sprawujący w Rastenburgu władzę zakonu krzyżackiego. A rządy były to tak srogie, że w 1454 r. zbuntowani mieszczanie po zdobyciu warowni nie mieli litości. Utopili prokuratora Wolfganga Sauera w pobliskim Stawie Młyńskim.

Hołd złożony królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi miał jednak krótkotrwałe znaczenie. Na mocy II pokoju toruńskiego zamek pozostał w rękach Krzyżaków, założycieli miasta. Wcześniej była w tym miejscu pruska osada Rast. Zakonnicy wznieśli tu w XIV wieku ufortyfikowany kościół pod wezwaniem św. Jerzego, zamek i mury obronne. Gotycka, oszczędna w formie budowla nie miała wieży. Składała się z trzech skrzydeł, z najokazalszym północnym, które zajmował prokurator. Dopiero po sekularyzacji zakonu krzyżackiego (1525 r.), kiedy dla miasta nastał „złoty wiek”, w jednym z narożników stanęła cylindryczna wieża komunikacyjna.

Zimne mieszkanko

Dobre czasy skończyły się dla Rastenburga wraz z wybuchem pierwszej wojny polsko-szwedzkiej. Jeszcze długo lała się krew, szalały pożary, szerzyły epidemie. W XVIII wieku władze pruskie rozebrały część uszkodzonych murów, pozyskując z zamku materiał budowlany. Zniknęły też gotyckie okna, a budowla coraz bardziej przypominała dom mieszkalny. Ale niezbyt wygodny. W 1742 r. rezydujący w zamku starosta Groeben skarżył się w liście do króla na panujące tu zimno, informując, że ostatniej zimy musiał wynająć dom w mieście... Na początku XX wieku w dawnym zamku były już i pruskie mieszkania, i urzędy. W gruz i popiół obróciły budowlę wkraczające do Rastenburga w styczniu 1945 r. wojska radzieckie. Potem był tu Rastembork, a po roku – Kętrzyn. Na cześć Wojciecha Kętrzyńskiego, historyka walczącego z germanizacją Mazur. A zamek odbudowaliśmy sobie sami w latach 60.

Zwiedzamy

ekspozycje zbiorów sztuki dawnej i regionalnych pamiątek z XIX i XX wieku - „Zapomniane oblicze miasta - Kętrzyn-Rastenburg XIX-XX w.”, „Pałace i dwory powiatu kętrzyńskiego”;

najcenniejsze pamiątki: chorągiew nagrobna Botho Ernesta zu Eulenburg, harpun kościany z Łęgna, rzeźba św. Jakuba Starszego, portrety Fryderyka Wilhelma IV i Jana Ernesta von Kunheim;

kolekcja numizmatyczna.

XIV-wieczny, ufortyfikowany kościół św. Jerzego.

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, pl. Zamkowy 1, 11-400 Kętrzyn, tel. 89 752 32 82. Czynne codziennie; w sezonie turystycznym (15 czerwca - 15 września) - od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00, w soboty i niedziele - od 9.00 do 17.00; poza sezonem - w poniedziałki - od 9.00 do 15.00, od wtorku do piątku w godz. 9.00-16.00, w soboty i niedziele - od 9.00 do 15.00. Bilety: normalny - 6 PLN, ulgowy - 3 PLN, grupy powyżej 20 osób - 4 PLN.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto