MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Amarylis”, czyli zwartnica, nie kwitnie? Sprawdź, o co zadbać, żeby doczekać się tych wspaniałych kwiatów

Katarzyna Józefowicz
Tak zwany amarylis (czyli zwartnica) ma piękne kwiaty. Może wytwarzać je co roku, jednak trzeba odpowiednio zadbać o cebulę, kiedy roślina przekwitnie.
Tak zwany amarylis (czyli zwartnica) ma piękne kwiaty. Może wytwarzać je co roku, jednak trzeba odpowiednio zadbać o cebulę, kiedy roślina przekwitnie. Katarzyna Laszczak
Zwartnice są lepiej znane pod błędną nazwą amarylis. To rośliny cebulowe, które mają przepiękne kwiaty, a w dodatku pojawiają się one zimą. Zwartnice są wieloletnie i mogą wielokrotnie kwitnąć. Jednak czasem kwiat się nie pojawia. Dzieje się tak, ponieważ bardzo wiele zależy od potraktowania cebuli. Podpowiadamy, co robić, żeby zwartnica pięknie kwitła co roku.

Spis treści

Zwartnica, znana jako amarylis

Zwartnice, nazywane też hipeastrum (a niepoprawnie – amarylisami), to ciekawe rośliny cebulowe. Znanych jest kilkanaście ich gatunków, ale w uprawie spotykane są głównie mieszańce o większych i bardziej kolorowych kwiatach. Zwartnica wydaje się być rośliną niepozorną o dużej cebuli i wyrastających z niej skórzastych, długich, zielonych, lancetowatych liściach (pojawiają się przed kwiatami lub w czasie kwitnienia), ale kiedy zakwita, na domowym parapecie nie ma sobie równych.
Jej duże, lejkowate, szeroko otwarte kwiaty o sześciu okazałych, barwnych płatkach, rozwijają się zwykle zimą lub na przedwiośniu (grudzień-marzec/kwiecień). Tworzą okazały kwiatostan złożony z kilku kwiatów, a pojawiają się na szczycie grubego, wzniesionego, sztywnego, gładkiego, pustego w środku pędu. Paleta ich barw jest ogromna (m.in. białe, żółte, czerwone, różowe, łososiowe, a często też dwukolorowe i wzorzyste), a kwiaty mogą być pełne lub pojedyncze.

Dlaczego „amarylis” nie kwitnie?

Gdy kupujemy zwartnicę zimą (najczęściej w postaci cebuli, rzadziej w formie już kwitnących egzemplarzy), zwykle bez problemu zakwita, zachwycając nas swoimi zjawiskowo pięknymi kwiatami. Są to rośliny wieloletnie, a jedna cebula może wielokrotnie zakwitać. Po przekwitnieniu staramy się ją przechować do następnego roku, licząc na kolejny barwny spektakl. Często jednak spotyka nas przykra niespodzianka, bo choć z cebuli wyrastają liście, kwiaty się nie pojawiają. Dlaczego tak się dzieje i co należy zrobić, aby zwartnica każdego roku pięknie kwitła? No cóż, nie jest to takie proste, bo zwartnica to wielka dama, która ma dość szczególne oczekiwania. Wprawdzie jak większość roślin cebulowych potrzebuje słońca, ciepła i żyznej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej ziemi, ale jeśli ma ponownie zakwitnąć, musi dostać coś więcej.

Kwitnąca zwartnica ze sklepu

Kiedy kupujemy cebulę w sklepie, zwykle jest ona już odpowiednio przygotowana i spreparowana przez producenta, dlatego wystarczy posadzić ją do niewielkiej donicy wypełnionej dobrą, przepuszczalną ziemią liściową (cebulę umieszczamy w podłożu w taki sposób, aby znalazła się w 2/3 ponad powierzchnią ziemi), umieścić w widnym, ciepłym miejscu (ok. 20-24°C) i podlewać.

Coraz częściej można też kupić zwartnice już w doniczkach. Z cebuli wyrasta najpierw pęd kwiatowy, a potem liście. Kwiaty pozostają na roślinie przez ok. 2-4 tygodnie, później więdną, a pęd kwiatowy żółknie.
Kiedy pojawią się pierwsze liście, należy zacząć zasilać ją specjalnymi nawozami dla roślin kwitnących lub cebulowych i bardziej umiarkowanie podlewać (zalana cebula łatwo gnije).

Co robić, żeby „amarylis” zakwitł ponownie

Niestety pozbawiona kwiatów zwartnica traci swoją urodę, jednak mimo to nie powinniśmy jej wyrzucać, tylko obciąć żółknący pęd, a zielone liście pozostać w donicy. Nie są już wprawdzie szczególnie dekoracyjne, ale aby w przyszłym roku roślina mogła znów zakwitnąć, muszą przez okres lata zgromadzić w cebuli wystarczającą ilość substancji odżywczych. Dlatego też do końca lata powinny pozostawać w ciepłym, widnym pomieszczeniu i być regularnie podlewane oraz nawożone. Uwaga: liście są dość łamliwe, a przy tym długie, więc uważajmy, żeby ich nie połamać, np. przy przestawianiu rośliny.

Pod koniec sierpnia należy ograniczać podlewanie rośliny i zaprzestać jej nawożenia, a kiedy liście zaschną, przenieść doniczkę w chłodne miejsce (temp. ok. 10-15 °C), gdzie powinna pozostać przez ok. 2-3 miesiące (cebulę można też wyjąć z donicy i przechowywać w suchym torfie). Po tym czasie ponownie wprowadzamy roślinę w okres wegetacji (sadzimy, ustawiamy w ciepłym, jasnym miejscu, zaczynamy umiarkowanie podlewać) i czekamy na kwiaty.

Sprawdź: Co robić, gdy grudnik nie kwitnie lub zrzuca pąki? Na to zwróć uwagę

Chcesz, żeby „amarylis” kwitł? Uważaj na te błędy

Jeśli chcemy, żeby „amarylis” kwitł regularnie, powinniśmy unikać następujących błędów:

  • po przekwitnieniu rośliny nie wyrzucamy i nie zasuszamy, tylko usuwamy pęd kwiatowy, a liście i cebulę nadal otaczamy opieką,
  • podlewamy i nawozimy aż do sierpnia,
  • kiedy liście zżółkną, nie pozostawiamy rośliny w cieple, tylko przenosimy cebulę do chłodnego pomieszczenia, gdzie powinna spędzić ok. 2 miesiące,
  • kiedy roślina zakończy spoczynek, przesadzamy ją do nowej ziemi, umieszczając cebulę w podłożu w taki sposób, aby w 2/3 lub co najmniej 1/2 znajdowała się ponad powierzchnią ziemi - cebula posadzona zbyt głęboko nie zakwitnie;
  • cebule sadzimy też do małych, nawet pozornie przyciasnych doniczek (ich średnica powinna być większa od cebuli ok. 3 cm), bo w zbyt dużych stworzą sporo korzeni i liści, ale nie zakwitną,
  • roślin nie zasilamy też nawozami z przewagą azotu, bo wtedy rozwiną dużo liści kosztem kwiatów; można stosować nawóz do roślin kwitnących lub cebulowych.
Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Amarylis”, czyli zwartnica, nie kwitnie? Sprawdź, o co zadbać, żeby doczekać się tych wspaniałych kwiatów - RegioDom.pl

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto