Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obniżenie opłat za odbiór śmieci w Olsztynie – mieszkańcy zyskują

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
olsztyn.eu
Od lutego olsztynianie mogą cieszyć się niższymi opłatami za odbiór śmieci, które obniżyły się o 12%. Zdjęcie przedstawiające pojemniki na śmieci symbolizuje korzyści, jakie mieszkańcy czerpią z tej zmiany. Przyczyną tej obniżki są plany uruchomienia spalarni odpadów w połowie roku oraz nadwyżki wygenerowanej w ubiegłym roku.

Planowana spalarnia odpadów, zlokalizowana przy ul. Bublewicza, ma przyczynić się do obniżenia kosztów poprzez wytwarzanie ciepła z alternatywnego paliwa. Proces ten odbywa się w sąsiednim Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, wyjaśnia, że:

dzięki tej innowacyjnej instalacji gmina znacznie zredukuje koszty związane z pozbywaniem się biopaliwa. Dotychczasowe wydatki, wynoszące od 600 do 820 złotych za tonę, zmaleją do 350 zł za tonę, a po zakończeniu pełnego rozruchu ITPO, nie przekroczą 400 złotych za tonę

.

Te zmiany przekładają się bezpośrednio na portfele mieszkańców, którzy zauważą spadek stawek za zużytą wodę. Opłata za odbiór odpadów zmniejszy się z 11,10 zł do 9,80 zł za metr sześcienny zużytej wody.

Ewa Łukasik-Błażejewicz, dyrektorka Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna, uspokaja mieszkańców, informując, że nie będą musieli podejmować żadnych działań w związku z tą zmianą. Urząd planuje wysłać zawiadomienia z wyliczeniem nowych opłat. Stawki zwolnień dla rodzin wielodzietnych, osób kompostujących bioodpady oraz opłaty za pojemniki i worki deklarowane na niezamieszkałych częściach nieruchomości pozostaną na niezmienionym poziomie. Dzięki tym krokom Olsztyn stawia kolejne kroki w kierunku zrównoważonego rozwoju i oszczędności dla swoich mieszkańców.

Harmonogram odbioru odpadów, oraz wszystkie informacje związane z systemem gospodarowania odpadami komunalnymi znajduje się na stronie czysty.olsztyn.eu

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto