MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztyńska spalarnia śmieci w pełnym rozruchu: Nowa era wytwarzania energii

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
olsztyn.eu
W miniony weekend Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) w Olsztynie przeszła intensywny proces rozruchu, spalając tysiąc sto ton śmieci. To ważny krok w kierunku uruchomienia największej inwestycji w mieście w ostatnich latach.

Olsztyńska Spalarnia, położona w sercu miasta, jest obecnie w fazie optymalizacji i dostosowywania do potrzeb lokalnej społeczności. Proces rozruchu rozpoczął się w połowie grudnia, a od tego czasu do ITPO trafiają odpady, które zasilają kocioł.

Dyrektor techniczny ITPO, Sebastian Metka, wyjaśnia, że temperatura w kotle osiąga 1200 stopni Celsjusza, a przy kominie musi być utrzymana minimum na poziomie 850 stopni – zgodnie z normami środowiskowymi. To gwarantuje, że żadne niebezpieczne substancje nie przedostaną się do atmosfery podczas spalania śmieci.

Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów w Olsztynie (wideo)

Instalacja ma zdolność przerobienia aż 15 ton śmieci na godzinę, co przekłada się na produkowanie 30 megawatów ciepła i 10 megawatów energii elektrycznej na godzinę.

W piątek podamy pierwszą parę do turbiny, aby sprawdzić czy jest szczelna

- dodaje Metka. -

To będzie pierwszy krok do produkcji energii, bo na razie jeszcze jej nie wytwarzamy. Później zaczniemy ją przesyłać do miejskiej sieci.

Planuje się, że docelowo instalacja przerobi aż 100 tysięcy ton śmieci rocznie.

To pokryje około 35% zapotrzebowania mieszkańców Olsztyna na ciepło. Roczna produkcja energii elektrycznej oddanej do tzw. sieci (czyli po odjęciu konsumpcji własnej) szacowana jest na ponad 73 tys. MWh

- precyzuje Jarosław Sałamacha, członek Zarządu Dobrej Energii.

Olsztyńska Spalarnia Śmieci stanie się jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Europie, korzystając wyłącznie ze śmieci RDF o wysokiej kaloryczności.

Budując instalację założyliśmy, że rozwiążemy problemy i domkniemy system gospodarowania odpadami nie tylko w Olsztynie, ale w całym województwie

- tłumaczy Prezydent Miasta, Piotr Grzymowicz.

Teraz miasto musi to paliwo sprzedawać, by je zutylizować. W nowej ciepłowni nie tylko sprzedamy je taniej, ale także uzyskamy ciepło i prąd.

Planowane oddanie instalacji do użytku przewidziane jest na połowę czerwca tego roku. To kroczący w przyszłość krok w zakresie zrównoważonej gospodarki odpadami i produkcji energii w Olsztynie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Olsztyńska spalarnia śmieci w pełnym rozruchu: Nowa era wytwarzania energii - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto