Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieniając nawyki: Segreguj BIO-warto! Twoje śmieci to cenny surowiec

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
olsztyn.eu
Większość opakowań, które codziennie kupujemy, może odnaleźć drugie życie, stając się cennym surowcem. Jednym z kluczowych kroków w tej kierunku jest właściwa segregacja odpadów biodegradowalnych, które mają potencjał przekształcenia się w nawóz lub energię.

Czym są odpady BIO i jak je segregować?

Odpady BIO to te, które naturalnie ulegają rozkładowi, czyli biodegradacji. Do nich zaliczamy obierki z owoców i warzyw, gałęzie drzew, skoszoną trawę, liście, kwiaty, resztki jedzenia, a nawet fusy po kawie. Te cenne materiały powinny trafiać do brązowych pojemników, a kluczowe jest wyrzucanie ich luzem, bez użycia plastikowych worków. Dlaczego? Bo nawet jeśli dokładnie segregujemy odpady w naszych kuchniach, umieszczenie ich w plastikowych workach sprawia, że są one traktowane jako odpady zmieszane, a nie biodegradowalne.

Czego nie wrzucamy do brązowych pojemników?

Należy unikać umieszczania w nich kości, mięsa, oleju jadalnego czy odchodów zwierzęcych. Takie odpady zakłócają proces kompostowania i powinny trafić do ogólnych odpadów zmieszanych. Dodatkowo, nie wolno wrzucać do pojemników BIO węgla kamiennego, impregnowanego drewna, płyt wiórowych, ziemi, kamieni ani lekarstw.

Odpady BIO to skarb!

Prawidłowo posegregowane odpady, wyrzucane bez użycia worków, mogą znaleźć nowe życie. Trafiają one do kompostowni, gdzie przekształcają się w żyzny nawóz, który jest niezwykle przydatny w rolnictwie. Dodatkowo, inwestycje w Instalacje Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) otwierają możliwość wykorzystania odpadów biodegradowalnych do wytwarzania energii. To oznacza, że odpady, które zbieramy w naszych gospodarstwach, mogą posłużyć do ogrzewania mieszkań i zapewnienia nam bezpieczeństwa energetycznego.

400 kg śmieci rocznie na osobę

Przyjmuje się, że przeciętny mieszkaniec wytwarza aż 400 kg odpadów rocznie. To ogromna ilość, biorąc pod uwagę wielkość naszych osiedli. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać, że recykling zaczyna się już w naszych kuchniach. Poprawna segregacja odpadów nie tylko przynosi korzyści dla środowiska, ale także zmniejsza koszty związane z przetwarzaniem odpadów. To nasza wspólna odpowiedzialność za planetę i naszą przyszłość. Zmieniajmy nawyki i segregujmy BIO-warto!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmieniając nawyki: Segreguj BIO-warto! Twoje śmieci to cenny surowiec - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto