Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miasto-Woda-Jakość Życia. Olsztyn dobrze wykorzystuje wodę

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
olsztyn.eu
Olsztyn odnosi sukces w efektywnym wykorzystaniu zasobów wodnych, co zostało docenione w najnowszym Water City Index. To prestiżowe rankingowe zestawienie, którego premiera miała miejsce podczas Międzynarodowego Kongresu "Miasto-Woda-Jakość Życia" we Wrocławiu.

Tegoroczny kongres koncentrował się na szeroko pojętej ekonomii miast wodnych, uwzględniając aspekty gospodarki wodnej, a także traktowanie wody jako elementu krajobrazu, kultury i gospodarki.

Jednym z kluczowych elementów kongresu jest publikacja corocznego rankingu Water City Index, w którym eksperci analizują efektywność gospodarowania zasobami wody przez metropolie oraz większe i średnie miasta w Polsce. Przygotowaniem rankingu zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci z firmy Arcadis oraz Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej.

Autorzy rankingu podkreślają, że nie jest to konkurs, lecz sposób na ocenę działań miast w obszarze polityki wodnej. Umiejscowienie miasta w rankingu może być nagrodą za efektywną pracę, ale również zachętą do dalszych działań na tym polu.

Olsztyn, jako miasto na prawach powiatu, zajął drugie miejsce w rankingu, ustępując jedynie Słupskowi i wyprzedzając Rzeszów. W kategorii metropolii najlepszym miastem okazał się Wrocław, a wśród miast średniej wielkości zwyciężył Żywiec.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz wyraził

zadowolenie z wyniku miasta w rankingu, podkreślając pracę podejmowaną w ciągu ostatnich lat w celu efektywnego wykorzystania zasobów wodnych

. Działania te obejmują zagospodarowanie brzegów jezior, rozwijanie korzystania z rzeki Łyny, budowę i modernizację zbiorników retencyjnych w celu kontrolowania wód opadowych oraz odciążenia miejskiej kanalizacji.

W badaniach przeprowadzonych przez autorów rankingu oceniano ponad 200 miast w Polsce, z 58 miastami na prawach powiatu w osobnej kategorii. Badano cztery główne obszary, podzielone na 14 kategorii (życie, zagrożenie, gospodarka i biznes oraz kultura i ludzie). Kongres "Miasto-Woda-Jakość Życia" to już piąta edycja tego wydarzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto