Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TotalEnergies i PGB wspólnie kierują Polską ku zrównoważonej energetyce biogazowej

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 12 lat
7 grudnia 2023 r. Polska Grupa Biogazowa (PGB) rozpoczęła w gminie Zalewo, w miejscowości Półwieś budowę nowej biogazowni. Rozpoczęcie najnowszej inwestycji, której uruchomienie planowane jest w IV kwartale 2024 r. uświetniło uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. Wydarzeniu towarzyszyła wizyta i zwiedzanie działającej już biogazowni w miejscowości Kupin.

Polska Grupa Biogazowa, od marca 2023 jest częścią globalnego koncernu TotalEnergies, i obecnie jest właścicielem i operatorem 18 działających instalacji o łącznej mocy 19 MW. To jednak nie wszystko, gdyż PGB realizuje ponadto budowę dwóch biogazowni w Polsce, a także posiada kilkanaście projektów inwestycyjnych w fazie projektowej. Jej głównym obszarem działalności jest wytwarzanie odnawialnej energii cieplnej i elektrycznej z biogazu, pozyskiwanego z odpadów organicznych.

Produkcja biogazu umożliwia przede wszystkim zagospodarowanie w ekologiczny
i bezpieczny sposób bioodpadów, czyli tak zwanej biomasy oraz przetworzenie ich na energię elektryczną i ciepło. Najnowsza inwestycja PGB, ma według planów produkować ponad 8,3 GWh energii elektrycznej i blisko 8 GWh ciepła rocznie.

Na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego obecni byli przedstawiciele Polskiej Grupy Biogazowej i TotalEnergies, a także przedstawiciele lokalnego samorządu. Sabine Dujacquier, Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiej Grupy Biogazowej S.A. w swoim wystąpieniu podziękowała lokalnej społeczność za wkład w realizację najnowszej inwestycji, a także wskazała ogromne korzyści płynące z rozwoju energetyki biogazowej w Polsce.

Pragnę szczególnie podziękować przybyłym na dzisiejszą uroczystość gościom, wszystkim zaangażowanym stronom i reprezentantom lokalnej społeczności za wkład w realizację tego ważnego projektu. Dzięki szerokiemu zastosowaniu – od zbiórki odpadów organicznych po wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła oraz wykorzystaniu odpadów jako naturalnego nawozu, energetyka biogazowa jest istotnym ogniwem gospodarki w obiegu zamkniętym. Przynosi ona korzyści całej lokalnej społeczności. Rozwój biogazowni i całego sektora promuje nie tylko odnawialną energię, lecz również tworzy nowe miejsca pracy

– mówiła Sabine Dujacquier.

Podczas uroczystości wypowiadał się także Bartosz Bielawski, Starosta iławski, który podkreślił ogromne zadowolenie władz lokalnych z najnowszej inwestycji na terenie powiatu iławskiego, dostrzegając w niej ogromny potencjał rozwoju gospodarczego oraz turystycznego dla regionu.

Chciałbym zaznaczyć, lokalizacja, w której się dzisiaj znajdujemy, jest jedną z czterech, funkcjonujących niebawem w powiecie iławskim. Powiat iławski słynie z inwestowania w OZE. Na terenie naszego powiatu, w gminie Kisielice znajduje się jedna z największych farm wiatrowych w Polsce, i cieszę się, że niebawem będą funkcjonować cztery biogazownie na terenie powiatu, w tym dwie w gminie Zalewo. Jesteśmy powiatem turystycznym i zależy nam tym, żeby chwalić się czystym powietrzem

– podkreślił starosta.

Nowa era odnawialnej energii zainaugurowana przez Polską Grupę Biogazową i TotalEnergies wzbudza nadzieje na zrównoważony rozwój i ekologiczną przyszłość. To nie tylko inwestycja w nowoczesne technologie, ale również wsparcie dla lokalnej społeczności. Dzięki temu przełomowemu partnerstwu, Polska staje się jeszcze bardziej znaczącym graczem na mapie europejskiej transformacji energetycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TotalEnergies i PGB wspólnie kierują Polską ku zrównoważonej energetyce biogazowej - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto