MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Ziemi – najlepszy moment na zastanowienie się, co robimy dla naszego środowiska

Materiał Partnera Zewnętrznego
Dzień Ziemi to coroczne święto obchodzone 22 kwietnia, kiedy na całym świecie organizowane są działania mające na celu wsparcie ochrony środowiska. Tradycja ta została zapoczątkowana w 1970 roku i obecnie jest koordynowana globalnie przez stowarzyszenie Earth Day Network w ponad 192 krajach na całym świecie!

W 1969 roku podczas konferencji UNESCO w San Francisco, John McConnell – działacz na rzecz pokoju, zaproponował specjalny dzień, w którym ludzie mieliby uhonorować Matkę Ziemię. Miał być to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21. marca. Ta data została usankcjonowana przez Organizację Narodów Zjednoczonych i jest co roku upamiętniana rozbrzmiewaniem w tym dniu Dzwonu Pokoju w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Jednakże inna data stała się rzeczywistym przyczynkiem do działań na rzecz ziemskiego globu. Miesiąc po marcowym terminie Senator Gaylord Nelson ze Stanów Zjednoczonych ustanowił 22 kwietnia specjalnym Dniem Ziemi, a tak naprawdę został on rozpropagowany dzięki Denisowi Hayes, który w 1990 sprawił, że święto to stało się rzeczywiście międzynarodowe i zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 krajach do obchodzenia tego wydarzenia i wzmożenia wysiłków na rzecz recyclingu.

W Polsce po raz pierwszy zaczęto obchodzić Dzień Ziemi właśnie 22 kwietnia 1990 roku, dzięki wysiłkom posła z Katowic – Jana Rzymełki. Obchodom w Warszawie towarzyszyły specjalne spotkania i wykłady, dyskusje z licznym udziałem polityków oraz działaczy ekologicznych, różnorodne zajęcia plastyczne dla dzieci, zabawy i koncerty. Dzień Ziemi obchodzony jest w Polsce co roku, zaś w 2015 roku pod hasłem: „Z energią zmieńmy źródła”.

Warto wziąć udział we wszystkich inicjatywach organizowanych w tym specjalnym dniu. Sami również powinniśmy zrobić coś dla środowiska, w którym żyjemy. Szczególnie biorąc pod uwagę jeden z ważniejszych aspektów ekologii, czyli energooszczędność, moglibyśmy pomyśleć o zakupie specjalnych urządzeń AGD klasy A+++, które pozwolą znacznie zmniejszyć zużycie energii. Ale jakie zmiany możemy zrobić już teraz, przy niewielkim zaangażowaniu kosztów?

Jeśli mamy przestrzeń na czwarty śmietnik warto również wyposażyć się w kompostownik, do którego możemy wrzucać zielone śmieci. W przypadku, gdy takiej możliwości nie mamy, wtedy zielone śmieci łączymy z odpadami zmieszanymi. Takie kosze na śmieci na kółkach dostępne są w sklepie internetowym Agito.pl, w różnych wersjach kolorystycznych. Dla osób mieszkających w mieszkaniach polecamy mniejsze gabaryty, które zmieszczą się w kuchni.

Energooszczędność dla każdego!
Nie trzeba koniecznie mieć najdroższych urządzeń, aby przyczynić się do oszczędzania energii. Wystarczy kilka mniejszych i tańszych udoskonaleń, żeby zauważyć pierwsze zmiany na naszym rachunku za prąd, a tym samym przyczynić się do mniejszego poboru energii i ochrony środowiska.

Pamiętajmy, że nawet małe kroki mogą doprowadzić do wielkich zmian. Nie pozostawiajmy więc sprzętów w opcji „stand-by”, szczególnie wyjeżdżając na wakacje. Używajmy zmywarki, zamiast wylewać litry wody w zlewie, bierzmy prysznic a nie napełniajmy pełnej wanny do zwykłej kąpieli. Wystarczy tylko zastanowić się nad naszymi przyzwyczajeniami i zmienić je. Wszystko na rzecz ochrony środowiska i naszej Matki Ziemi. A i nasz portfel odczuje ulgę.

Dołączysz do obchodów Dnia Ziemi…?

Produkty przedstawione w materiale pochodzą ze sklepu Agito.pl.

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto