MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy ruszą wypłaty podwyżek dla nauczycieli? Minister edukacji podała ważną datę

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Barbara Nowacka podała termin podpisania rozporządzenia.
Barbara Nowacka podała termin podpisania rozporządzenia. fot. Łukasz Kaczanowski/ Polska Press
We czwartek, 8 lutego, odbyło się spotkanie związków zawodowych z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Barbara Nowacka wyjaśniła, kiedy możemy spodziewać się podpisania rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. W związku z tym coraz bardziej jasne staje się, kiedy wypłaty podwyżek trafią na konta nauczycieli. Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Spis treści

Kiedy rozporządzenie ws. minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli zostanie podpisane?

W Ministerstwie Edukacji Narodowej 8 lutego odbyło się drugie spotkanie uzgodnieniowe kierownictwa resortu z przedstawicielami nauczycielskich związków zawodowych. Omawiano projekt rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

– Dzisiaj druga tura uzgodnień ze związkami zawodowymi, w dobrej i bardzo konstruktywnej atmosferze. Tak jak się umawialiśmy – powstają grupy zadaniowe, żeby pracować nad kwestiami kompleksowego rozwiązania problemu wynagradzania nauczycielek i nauczycieli – powiedziała Nowacka 8 lutego, pytana na konferencji prasowej o rozmowy ze związkami.

19 stycznia do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli.

– Jesteśmy gotowi do podpisania rozporządzenia, spłynęły też do nas uwagi od strony związkowej. Najprawdopodobniej 19 lub 20 lutego to rozporządzenie zostanie podpisane – zapowiedziała Nowacka.

Trwa głosowanie...

Co uważasz na temat podwyżek dla nauczycieli?

Zapewniła, że pieniądze w budżecie są zabezpieczone, a „jedyną rzecz, która musi się jeszcze wydarzyć to uzgodnienia na poziomie samorządowym, pomiędzy samorządami a związkami zawodowymi”.

– Pieniądze będą systematycznie przekazywane – podkreśliła minister edukacji.

Sprawdź najważniejsze ustalenia po spotkaniu, które odbyło się 8 lutego:

Kiedy ruszają wypłaty podwyżek dla nauczycieli?

Jeśli faktycznie rozporządzenie zostałoby podpisane 19 lub 20 lutego, to podwyżek moglibyśmy spodziewać się od marca. Jednak Sławomir Broniarz, prezes ZNP, przypomina, że po podpisaniu i opublikowaniu rozporządzenia, trzeba jeszcze dać organom prowadzącym szkoły czas na przygotowanie odpowiednich dokumentów.

Tabela wynagrodzeń nauczycieli 2024

Załącznikiem do projektu rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli jest tabela. Zawiera ona sześć stawek minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględnione są wszystkie trzy stopnie awansu zawodowego, a więc nauczyciel początkujący, mianowany i dyplomowany oraz dwa poziomy wykształcenia.

Zgodnie z nią minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym w przypadku nauczyciela początkującego od 1 stycznia br. ma wynieść 4908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto).

Nauczyciele z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym – stanowią najliczniejszą grupę – to ponad 95 proc. wszystkich nauczycieli.

Pozostali nauczyciele to osoby z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z takim poziomem wykształcenia (druga grupa zaszeregowania) od 1 stycznia br. ma wynieść 4788 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 4910 zł brutto (wzrost o 1210 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 5148 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto).

Wynagrodzenie zasadnicze jest jednym ze składników tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Jego wysokość na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wynika z określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli. Jak podkreśla MEN, zgodnie z ustawa budżetową i ustawą okołobudżetową wynagrodzenia nauczycieli wzrosną w tym roku o 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych oraz o 33 proc. dla nauczycieli początkujących. O 30 proc. i 33 proc. wzrośnie też minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy ruszą wypłaty podwyżek dla nauczycieli? Minister edukacji podała ważną datę - Strefa Edukacji

Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto