Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energetyk w Olsztynie gotowy na szkolenie przyszłych mundurowych

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
olsztyn.eu
Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych (ZSME) w Olsztynie może wkrótce zaoferować uczniom nowe perspektywy, gdyż planowane jest utworzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW). Decyzję o złożeniu wniosku w tej sprawie podjęli miejscy radni, którzy zgodzili się poprzeć inicjatywę skierowaną do Ministra Obrony Narodowej.

Oddziały Przygotowania Wojskowego, które mogą funkcjonować w szkołach ponadpodstawowych od 2020 roku, zdobyły uznanie jako atrakcyjna opcja dla młodych ludzi zainteresowanych służbą wojskową. Dyrektorka ZSME, Katarzyna Chamerska, podkreśliła, że:

służby mundurowe zwracają uwagę na absolwentów kierunków technicznych, zwłaszcza technika elektryka. To właśnie ten kierunek miałby być realizowany w ramach planowanego Oddziału Przygotowania Wojskowego.

Program szkolenia obejmuje część teoretyczną prowadzoną przez szkołę oraz część praktyczną realizowaną we współpracy z jednostką wojskową. Szkolenie kończyłoby się 50-godzinnym obozem przeprowadzanym w pierwszych trzech miesiącach ostatniego roku nauki. Aby uruchomić oddział, minimalna liczba uczniów musi wynieść 15.

Kinga Wiśniewska, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Olsztyna, podkreśliła, że na prowadzenie Oddziałów Przygotowania Wojskowego MON przyznaje dotacje celowe, a zakres działań jest określony w odpowiednich rozporządzeniach ministra. Dodatkowo, na 180 godzin zajęć z zakresu przygotowania wojskowego przysługuje zwiększona subwencja oświatowa na ucznia.

Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych, już w latach 2017-2022 realizował innowację pedagogiczną pod nazwą "Bezpieczeństwo narodowe - przygotowanie do służby mundurowej". Dzięki temu placówka jest dobrze przygotowana kadrowo do prowadzenia kształcenia w ramach planowanego Oddziału Przygotowania Wojskowego.

Minister Obrony Narodowej w poprzednim roku zezwolił na utworzenie OPW w niemal 200 szkołach na terenie całego kraju, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu młodych ludzi służbą wojskową.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto