Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Olsztyn i Miłomłyn pamiętały

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
W sercu Olsztyna, pod majestatycznym pomnikiem Armii Krajowej, rozkwitły uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Delegaci Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, w osobach cenionych naukowców, dr. hab. Karola Sacewicza oraz dr. Marcina Płotka, stanęli dumnie w szeregach przedstawicieli instytucji, składając hołd bohaterom przeszłości.

Po uroczystościach pod pomnikiem AK w Olsztynie, przedstawiciele wszystkich środowisk, biorących udział w uroczystościach, udali się w symboliczną podróż do Aresztu Śledczego. Tam, pod niezmordowanym okiem historii, złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą nieustraszonym postaciom związanym z polskim podziemiem antykomunistycznym. To miejsce, będące świadkiem dramatycznych losów, ożyło w symbolicznej ekspresji pamięci.

Wspólnie z uczestnikami uroczystości, reprezentującymi różne aspekty społeczności lokalnej – od środowisk patriotycznych i szkolnych, przez zapalonych kibiców, po przedstawicieli samorządów oraz mieszkańców – stworzyli wspólną platformę szacunku i pamięci.

Niech ta symboliczna podróż, przez czas będzie naszym przewodnikiem, do zrozumienia dziedzictwa Żołnierzy Wyklętych. Śladami bohaterów podążając, kroczymy ku lepszemu zrozumieniu naszej historii, pełniąc jednocześnie obowiązek pamięci. Takie wydarzenia, to nie tylko hołd składany przeszłości, lecz również most łączący pokolenia i kształtujący naszą wspólną tożsamość.

Wartość tego symbolicznego gestu podkreśla fakt, że pamięć o bohaterach związanych z walką o wolność nie ginie w otchłani czasu. Dzisiaj, wspólnie, budujemy fundamenty przyszłości na fundamencie ich ofiarności i heroizmu. Niech zasłużona cześć oddana Żołnierzom Wyklętym, będzie dla nas, nie tylko jednorazowym wydarzeniem, lecz inspiracją do wspólnego budowania lepszej rzeczywistości.

Takie uroczystości, nie tylko upamiętniają bohaterów, lecz także ukazują siłę wspólnoty, która zdolna jest kultywować dziedzictwo narodowe. W dzisiejszym społeczeństwie, skupionym na nowoczesności, warto zatrzymać się na chwilę i oddać hołd tym, którzy zaryzykowali życiem, byśmy mogli cieszyć się wolnością.

Wnikliwie śledząc ścieżki naszej historii, nie zapominajmy o tych, którzy stawiali czoło totalitaryzmowi. Dziedzictwo Żołnierzy Wyklętych, niech będzie dla nas nie tylko krokiem w przeszłość, ale również drogowskazem dla lepszego jutra.

W Miłomłynie, odbyły się miejskie obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystościach wzięły udział środowiska patriotyczne, z Klubem Gazety Polskiej z Ostródy, władzami samorządowymi, środowiskami patriotycznymi oraz szkolnymi, jak i mieszkańcami Miłomłyna. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Danuty Siedzikówny "Inki", aby po ceremonii udać się do świetlicy GOK, na część artystyczną obchodów.

Pamięć o polskich bohaterach, najlepszych córkach, i synach tej ziemi, jest naszym obowiązkiem.
Warto podkreślić, że obchody 1 marca muszą stać się wielkim, narodowym ruchem społecznym. Nawet wtedy, gdy gospodarze samorządowi, tego nie rozumieją. My musimy rozumieć. I pamiętać, że wartości, które przyświecały naszym bohaterom: Bóg, honor i Ojczyzna, są wartościami ponadczasowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto