Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Kajka bohaterem 670 - lecia Olsztyna (WIDEO)

OPRAC.:
Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Wideo
od 16 lat
Pisał zgodnie z porami roku i świąt. W jego tekstach pojawia się bieda, strach przed złem i wojną, obraz prac gospodarczych. Z przymrużeniem oka opisuje ludzką głupotę, lenistwo i cwaniactwo. Nie był ani Niemcem, ani Polakiem, był Mazurem, człowiekiem pogranicza. Kim był Michał Kajka? Mazurskim poeta ludowym? Artystą? Działaczem? Bojownikiem, który walczył o polskość Mazur? Przekonamy się o tym już podczas tegorocznych obchodów 670. Urodzin Olsztyna. Posłuchajmy Krzysztofa Dąbkowskiego - dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Michał Kajka: Poeta, Artysta, Działacz i Mazur

Michał Kajka, urodzony 27 września 1858 roku w Skomacku123, był prawdziwie mazurskim poetą. Z zawodu cieśla i murarz, budował domy w całej okolicy, jako znany i ceniony fachowiec. Jego twórczość jest jednym z nielicznych śladów po tych mieszkańcach tej ziemi, którzy żyli tu z dziada pradziada od wieków.

Człowiek Pogranicza

Kajka nie był ani Niemcem, ani Polakiem, był Mazurem - człowiekiem pogranicza. Modlił się po polsku, ale mówił i czytał także po niemiecku. Chwalił swoje rodzinne strony, zachwycał się pięknem mazurskiej przyrody, ubolewał jednak nad zanikiem w tym krajobrazie „macierzyńskiej mowy”, czyli języka polskiego.

Poeta Ludowy

Wiersze Michała Kajki układał pod dyktando pór roku i następujących po sobie świąt kościelnych. Z jego tekstów wyzierają: bieda, strach przed złem, niechęć do wojen, niepokój o moralność młodego pokolenia, obraz prac w gospodarstwie i zmagania z nieprzychylną aurą w czasie tych prac. Mimo trudów ludność wsi mazurskich nie opuszczało poczucie humoru, o czym świadczą humorystyczne wiersze Michała Kajki. Naśmiewa się w nich poeta z ludzkiej głupoty, lenistwa i cwaniactwa.

Działacz na rzecz Polskości Mazur

Michał Kajka był również działaczem na rzecz polskości Mazur. Był w gronie założycieli Mazurskiej Partii Ludowej . W grudniu 1896 r. w Ełku został członkiem organizacji, kierowanej wówczas przez Karola Bahrkego.

Jego życie i twórczość symbolizują trudny los Mazurów rozdartych między polskość a niemieckość. Michał Kajka jest symbolem walki o zachowanie polskości na Mazurach. Jego twórczość to dowód na to, że mimo wielu przeciwności losu, można pozostać wiernym swoim korzeniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto