Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wykład o liturgii w czasach Kopernika (WIDEO)

OPRAC.:
Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Wideo
od 16 lat
Relacja z wykładu zatytułowanego: Liturgia na Warmii w czasach Kopernika na progu przemian Soboru Trydenckiego. Podczas prelekcji w Centrum św. Jakuba w Olsztynie, Ks. Bartłomiej Matczak opowiadał o dawnym podejściu do liturgii, o zmianach, jakie dokonywały się za życia Kopernika w tej dziedzinie oraz o jego poglądzie i stanowisku do zaistniałych postanowień.
Wykład o liturgii w czasach Kopernika
Polska Press

Wykład: Liturgia na Warmii w czasach Kopernika na progu przemian Soboru Trydenckiego
W Centrum św. Jakuba w Olsztynie odbył się wyjątkowy wykład, który przeniósł nas w czasie do epoki Mikołaja Kopernika. Ks. Bartłomiej Matczak, znany historyk Kościoła, opowiadał o fascynującym temacie - liturgii na Warmii w czasach Kopernika i zmianach, jakie nastąpiły na progu przemian Soboru Trydenckiego.

Wykład o liturgii w czasach Kopernika
Polska Press

Dawniej podejście do liturgii

Ks. Matczak zaczął od przedstawienia dawnego podejścia do liturgii. Opisał, jak głęboko zakorzenione były te praktyki w życiu codziennym ludzi tamtych czasów. Liturgia była nie tylko formą kultu, ale także ważnym elementem społecznym i kulturalnym.

Zmiany za życia Kopernika

Następnie ks. Matczak skupił się na zmianach, które zaszły w liturgii za życia Kopernika. Było to okres wielkich przemian, zarówno w Kościele, jak i w nauce. Kopernik, jako człowiek Kościoła i naukowiec, na pewno obserwował te zmiany z dużym zainteresowaniem.

Wykład o liturgii w czasach Kopernika
Polska Press

Pogląd Kopernika

Na koniec ks. Matczak podzielił się swoimi przemyśleniami na temat poglądu Kopernika na te zmiany. Mimo że nie mamy bezpośrednich dowodów na to, jakie były jego myśli, możemy spekulować na podstawie jego życia i dzieła. Z pewnością był to okres intensywnych debat i refleksji dla Kopernika.

Wykład ks. Matczaka był nie tylko pouczający, ale także inspirujący. Przypomniał nam o bogatej historii Kościoła i o tym, jak nauka i wiara mogą współistnieć i wzajemnie się uzupełniać.

Wykład o liturgii w czasach Kopernika
Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto