KIM SĄ SPRAWIEDLIWI?
Sprawiedliwi wśród Narodów Świata to osoby nieżydowskiego pochodzenia, które podczas II wojny światowej udzielały bezinteresownej pomocy Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy. Tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata to honorowe odznaczenie cywilne przyznawane przez Państwo Izrael na podstawie decyzji Instytutu Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem w Jerozolimie.
Sprawiedliwi honorowani są przez Państwo Izrael od 1963 r. na podstawie wniosków nadsyłanych do Instytutu Yad Vashem przez osoby, które w czasie II wojny światowej otrzymały pomoc. Najintensywniejszy okres przyznawania odznaczeń Polakom przypadł na lata 60. oraz 80. i 90. XX wieku. Tytuł przyznawany jest do dziś, przeważnie pośmiertnie.
Ocalali zwykle emigrowali z Polski, zaczynali nowe życie. Powrót do bolesnych wydarzeń wojennych wielokrotnie był dla nich zbyt trudny, toteż nie występowali o odznaczenie ratujących. Inni, dziś bezimienni, zginęli podczas wojny.
file:///C:/Users/wojszy/Downloads/poland.pdf
Wśród wyróżnionych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, są akcenty z Warmii i Mazur.
W 2016r. dwoje Sprawiedliwych zostało odznaczonych w Olsztynie. Olga i Stefan Gumieniakowie zostali pośmiertnie uhonorowani medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Odznaczenie odebrała w Olsztynie wnuczka bohaterów Barbara Terpiłowska, a wręczyła je ambasador Izraela w Polsce.
Wśród Sprawiedliwych z Polski są Władysław Bartoszewski, Irena Sendlerowa, Jan Karski, Józef i Wiktoria Ulmowie, Zofia Kossak-Szczucka, Jan Żabiński z małżonką Antoniną, Mieczysław Fogg, Aleksander Kamiński. Dotychczas tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata otrzymały 27 712 osoby z 51 krajów, w tym 7 112 Polaków (stan na 1 stycznia 2020 r.), co stanowi 25,66% ogółu. Trzeba pamiętać, że za jakąkolwiek pomoc Żydom, w Polsce groziła kara śmierci! Symbolem niemieckiego bestialstwa stała się rodzina Ulmów. Józef i Wiktoria Ulmowie z podkarpackiej wsi Markowa wraz z siódemką dzieci (w tym jednym nienarodzonym) zginęli w 1944 roku z rąk niemieckich żandarmów za ukrywanie żydowskich sąsiadów. W 1995 r. zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Na każdym medalu wręczanym Sprawiedliwym, prócz nazwiska odznaczonych, widnieją słowa:
„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”.
źródło: Radio Olsztyn, sprawiedliwi.org.pl
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?