Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Olsztynek: Policjanci uratowali pięciu bezdomnych przed zamarznięciem

KWP w Olsztynie
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Policja
Policjanci z Olsztynka uratowali przed wychłodzeniem pięciu bezdomnych mężczyzn, którzy pijani spali na śniegu. Funkchjonariusze znaleźli ich, gdyż sprawdzali wszystkie miejsca w mieście, w których mogły znajdować się osoby potrzebujące pomocy.

Patrolując miejsca, w których mogą znajdować się osoby potrzebujące pomocy policjanci zauważyli kilku mężczyzn leżących w śniegu. Było to wczoraj około godziny 20.00 na ulicy Zielonej w Olsztynku. Gdy funkcjonariusze podeszli bliżej okazało się, że mężczyźni ci śpią pijani na mrozie. Temperatura tego dnia zeszła 16 stopni poniżej zera.

Z uwagi na to, że każdy z nich miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie nie mogli oni zostać przewiezieni do schroniska dla bezdomnych. Ze względu na niską temperaturę zagrażającą ich życiu, policjanci przewieźli mężczyzn do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, gdzie spędzili noc.

Każdego roku w okresie jesienno- zimowym odnotowuje się przypadki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu. Na Warmii I Mazurach (2008/2009 – 10 przypadków zamarznięć; 2009/2010 – 36 przypadków zamarznięć; 2010/2011 – 12 przypadków zamarznięć). Od początku tego roku w naszym województwie mamy już 6 takich przypadków.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od dnia 1 listopada 2011 r. funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych.

Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.

Policja na co dzień podejmuje wzmożone działania prewencyjne i pomocowe, zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje. Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakim są śmiertelne wychłodzenia.

Policjanci informują ośrodki pomocy społecznej o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. Funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe.

Funkcjonariusze codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażą Miejską, Strażą Ochrony Kolei, Strażą Graniczną, ośrodkami pomocy społecznej, nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego zwracamy się z prośbą o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie. Chcemy ograniczyć ilość tego typu zdarzeń, dlatego wspólnie z instytucjami i organizacjami działającymi na terenie naszego miasta, podejmujemy intensywne działania prewencyjne i pomocowe wobec osób najbardziej potrzebujących. Skuteczność działań, uzależniona jest także od aktywności mieszkańców, zatem apelujemy o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.

W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych o numerze 0 800 165 320. To właśnie pod tym numerem telefonu osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko - mazurskiego.

Ponadto na stronie internetowej Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie pod adresem: www.olsztyn.uw.gov.pl. znajduje się do wykorzystania zaktualizowany wykaz schronisk i ośrodków wsparcia świadczących usługi na rzecz osób bezdomnych i ubogich.

Mroźna zima to nie tylko niebezpieczeństwo dla osób bezdomnych, ale także dla tych, którzy różnymi sposobami próbują dogrzać dom czy mieszkanie. Broniąc się przed chłodem, często przeciążamy urządzenia grzewcze, nieprawidłowo eksploatujemy piece i kotły.

Zdarza się, że z rozmysłem zasłaniamy otwory wentylacyjne, nie rozszczelniamy okien, nie dbamy o drożność przewodów kominowych, używamy prowizorycznych źródeł ciepła jak przenośne piecyki lub nieostrożnie obchodzimy się z gazem. Dlatego też policjanci apelują nie tylko o rozwagę w tej kwestii, ale także o czujność i jak najszybsze informowanie służb o możliwym zagrożeniu.

KWP Olsztyn

Zapisz się do newslettera! Dodaj też swój artykuł

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto