MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Olsztyna: zostawiam budżet miasta w dobrej kondycji

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
Archiwum NaM
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, podsumowując wydatki i dochody Olsztyna w 2023 roku zwrócił uwagę, że był to rekordowy rok, jeśli chodzi o wydatki majątkowe - z uwagi na zakończenie budowy nowej linii tramwajowej i hali Urania. Dodał, że budżet miasta jest w dobrej kondycji.

Realizacja budżetu Olsztyna na 2023 rok

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miasta Mirosław Gornowicz podsumowali w czwartek wyniki realizacji budżetu Olsztyna za 2023 rok. Dochody wyniosły 1,830 mld złotych, a wydatki 2,069 mld zł. Tym samym deficyt na poziomie 238 mln zł okazał się mniejszy od planowanego aż o 86 mln zł.

Największe wydatki tradycyjnie miasto ponosiło na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą, bo 681 mln zł. Drugie miejsce na tej liście stanowił transport i łączność (601 mln zł).

"Jeśli chodzi o tzw. wydatki majątkowe, to był to rekordowy rok z uwagi na zakończenie budowy nowej linii tramwajowej i hali Urania"

podkreślił prezydent Piotr Grzymowicz.

Prezydent, podsumowując stan budżetu Olsztyna za 2023 rok, zwrócił uwagę na małe zadłużenie miasta (332 mln zł na koniec 2023 r.), które jest najniższe w kraju, wśród ośrodków wojewódzkich. Relacja długu do dochodu za miniony rok stanowiła 18 proc. Dla porównania w Warszawie ten wskaźnik był na poziomie 24 proc., w Poznaniu 41 proc., w Lublinie 79 proc., a w Krakowie 82 proc. - wynika z przedstawionych danych na konferencji.

"Budżet jest w dobrej kondycji, jeśli chodzi o jego realizację w roku 2023"

- podsumował prezydent Grzymowicz.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Mirosław Gornowicz potwierdził, że rok 2023 był rekordowym w powojennej historii Olsztyna, jeśli chodzi o wydatki majątkowe.

"Druga sprawa to jest wysoki procent wykonania tych wydatków, na poziomie 94 proc. To świadczy o tym, że proces inwestycyjny i nadzór nad nimi był bardzo sprawny i skuteczny. To ma dodatkowe znaczenie, bo był to ostatni rok na rozliczenie ze środków unijnych"

- dodał Mirosław Gornowicz.

Piotr Grzymowicz nie będzie ubiegał się o reelekcję. W wyborach na prezydenta Olsztyna poparł przewodniczącego Rady Miasta w Olsztynie Roberta Szewczyka - kandydata Koalicji Obywatelskiej. Grzymowicz kandyduje do Rady Miasta z własnego komitetu wyborczego.

Źródło: PAP

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto