MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiadomienie do prokuratury ws. finansowania kampanii PiS z kasy Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie

Mateusz Bagieński
Mateusz Bagieński
gov.pl
Warmińsko-mazurski Urząd Wojewódzki skierował zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie ws. możliwości popełnienia przestępstwa przez poprzednią ekipę rządzącą. Chodzi o finansowanie spotów wyborczych PiS z kasy urzędu.

Materiały audiowizualne sfinansowane ze środków budżetu państwa

W czwartek Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki zawiadomił Prokuraturę Okręgową w Olsztynie o możliwości popełnienia przestępstwa przez poprzednie kierownictwo tego urzędu. Rzecznik prasowy wojewody Szymon Tarasewicz wskazał, że "chodzi o materiały audiowizualne w postaci spotów wyborczych, które zostały oznaczone komitetem wyborczym Prawa i Sprawiedliwości, a (były - PAP) sfinansowane ze środków budżetu państwa". Tarasewicz przyznał, że nieprawidłowości te wykryto podczas kontroli Najwyższej Izby Kontroli oraz wewnętrznych postępowań.

Dyrektor wydziału prawnego i nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Anna Czyż-Srokosz dodała, że podstawą formalno-prawną do złożenia zawiadomienia był artykuł 304 kodeksu postępowania karnego, zgodnie z którym podmiot, który powziął informację o możliwości popełnienia przestępstwa jest zobowiązany do złożenia takiego zawiadomienia.

"Materialno-prawną podstawą do złożenia zawiadomienia jest artykuł 231 kodeksu karnego oraz 506 punkt 7 kodeksu wyborczego, a także 507 kodeksu wyborczego, który stanowi o nieprawidłowościach w finansowaniu kampanii wyborczej"

- powiedziała Czyż-Srokosz.

Tarasewicz, jak i Czyż-Srokosz poinformowali, że w zawiadomieniu do prokuratury wskazano "osoby pełniące funkcje kierownicze". Nie podali, o które konkretnie wydziały chodzi argumentując, że będzie to przedmiotem postępowania organów ścigania. Przyznali, że obecne kierownictwo urzędu dowiedziało się o potencjalnych nieprawidłowościach na skutek kontroli NIK, ale też wewnętrzne, urzędowe kontrole wskazały na te nieprawidłowości.

"Protokołu pokontrolnego NIK jeszcze nie mamy, kontrola zakończyła się wczoraj"

- dodał Tarasewicz.

Były wojewoda warmińsko-mazurski, a obecny poseł PiS Artur Chojecki odmówił PAP rozmowy na ten temat. Zapowiedział, że "w najbliższym czasie, prawdopodobnie jeszcze dziś" wyda w tej sprawie oświadczenie.

Źródło: PAP

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto